מאיה גביירה רוצה שוויון וגינס: 'ה-WSL מתעלם מהשיא שלי'

מאת יואב נקש אוגוסט 04, 2018

ב-18 בינואר 2018, מאיה גביירה גלשה בנזארה על מה שנחשב לגל הגבוה ביותר שעליו רכבה אישה (25 מטרים). עולם הגלישה פרגן לה וכך גם מומחה בתחום שאמד את הגל כגבוה ביותר. בעבור מישהי שכל עולמה והקריירה האישית שלה סובב סביב גלי הענק, היה זה ההישג שלו ייחלה ויכול היה לא רק להעניק לה פרס כספי כי אם ובעיקר את ההכרה על הישגה. שבעה חודשים לאחר אותו גל ענק, הגולשת הברזילאית טוענת כי ה-WSL אינו עושה דבר בכדי לקדם את שיאה ולעגנו כשיא עולם רשמי בגינס.

"בכדי לעגן שיא עולם צריך שה-WSL יאשר את מידותיו של הגל אך משום מה ה-WSL מתעלם מבקשתי", כתבה גביירה בעצומה שפתחה. "מאז שהייתי נערה, חלמתי על היום שבו אני אהיה אישה שתכתב בספר השיאים של גינס בתחום גלישת גלי הענק. בינואר השנה וחמש שנים לאחר שכמעט אבדתי את חיי בטביעה והקדשתי אותם לאימונים מפרכים, הצלחתי לגלוש על הגל הגבוה ביותר בחיי".

25 מטרים של הר מים. גם מי שלא מומחה יכול להבין שמדובר בשיא.

כאמור לעיל, ובכדי שגביירה תוכל להגיש מעומדותה לספר השיאים של גינס היא צריכה את אישור ה-WSL לכך. גביירה טסה במיוחד לשם כך למשרדים של הליגה בלוס אנג'לס ושם הובטח לה כי הם יתמכו בשיא הגינס שלה. אבל כעת גביירה טוענת שהם אינם ממלאים את הבטחתם ומתעלמים מפניותיה. "חודשים רבים לאחר מכן אין כל התקדמות בנושא והתכתובות לא זוכות למענה", היא אומרת. "אני לא בטוחה מה קורה שם אבל יש שם בטוח מישהו שלא אוהב את הרעיון של שיא עולם בגלישת גל ענק השייך לאישה. בכל אופן אולי לא צעקתי חזק מספיק בשביל שישמעו אותי".

בתגובה לעצומה שכבר זכתה לגיבוי של 8000 חתימות (נכון לרגע כתיבת הדברים) פרסמה הליגה העולמית בגלישה הצהרה רשמית ויבשה שאומרת כך: "אנו רוחשים כבוד רב לגולשי הגלים הגבוהים. אנו נמצאים בדיונים אקטיבים עם גינס כשאחד מהנושאים הוא בחינה של השיא של מאיה בנזארה בתחילת השנה. אנו מצפים לחגוג את ענף הגלישה לנשים וגברים עם הצהרה נוספת שתגיע בקרוב".

עם התגובה היבשה של ה-WSL והסחבת בעניינה של גביירה, אנו בצלם ים גם כן תוהים "האם אותו היחס היה ניתן גם לגולש ממין זכר?" האם מדובר כאן ביחס שנובע מאי שויון או שבאמת ובתמים בסחבת ביורוקרטית שאולי גם נפלה בין כיסאות? בעידן שבו מנכל"ית ה-WSL היא אישה בשם סופי גולדשמיט היינו מצפים שהנשים העוסקות בענף הגלישה בהחלט יזכו לגיבוי כלשהו. גם אם לא ליחס מועדף אז לפחות למשהו שנוטה לכיוון שוויון בין המינים.

כן, גם לקראת שנת 2020, ה-WSL עדיין מפלה בין גברים לנשים והדרך לשיוויון בין המינים נראית עוד ארוכה. הנשים עדיין זוכות בפרסים פחותי ערך מהגברים (וזה לא בגלל שיש להן פחות תחרויות בסבב המקצועני) סכומי הספונסרשיפ שלהן פחותים גם כן והן אינן מורשות להשתתף בתחרויות של גברים (מאבריקס לדוגמא). המקרה של גביירה רק מוסיף עוד נדבך להפליה בכך שהן אינן זוכות לאותה הכרה בהישיגהן כמו שזוכים הגברים. על אף שב-WSL טוענים כי הם עובדים על זה, העצומה של גביירה ככל הנראה תגרום להם להאיץ את עבודתם ולפחות בנושא הזה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים