הפתעה בעולם הגלישה: מקנאמרה פורש מטקס ה-XXL

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

יש משהו מיוחד בגולש גלי הענק גארת' מקנאמרה (Garrett McNamara); זו לא העובדה שהוא יחסית מבוגר בגילו וגולש באומץ רב על גלים שפסגתם גבוהה מהרים, אלא העובדה שמדובר בגולש אמיתי עם ערכים נעלים שהישגיו נאמדים במימד האישי ובאהבתו הכנה לדבר שבו הוא עוסק – גלישה. מקנאמרה החליט שלא למסחר את הישגיו ובחר למשוך את השתתפותו מטקס פרסי גלי הענק השנתי של Billabong XXL 2013

זה נשמע בהחלט לא ריאלי שאדם כמו גארת' מקנאמרה בן ה-45 מהוואי שהצליח לגלוש בנאזרה (Nazare) פורטוגל על הגל הגבוה ביותר בהיסטוריית הגלישה העולמית (100ft +-), ייבחר שלא להשתתף בטקס היוקרתי של פרסי גלי הענק XXL וזאת על אף שזכייתו מובטחת ללא כל עוררין. צריך להיות אדם אמיץ ביותר בכדי להגיע להחלטה תקדימית מעין זו ומקנאמרה מוכיח שאומץ ליבו אינו מתבטא רק בגלישת גלישת גלי ענק אלא מוטמע באופן טבעי באישיותו.

Garrette maNamara גארת מקנמרה

 

 

האיש שגבר על איתני הטבע והגלים הגבוהים ביותר בעולם מסביר את החלטתו באופן פשוט וממוקד ביותר: הוא מעוניין לשמור את הגלישה במקומו הטבעי והרחק מאור הזרקורים, הפרסים, מנותני חסויות לא-רשמיים וספונסרים שמקדמים ממכר של אלכוהול. "החלטתי שלא להכליל את הגל הגבוה שתפסתי בנאזרה ובחרתי למשוך את השתתפותי מטקס בילבונג XXL בגלל שאני לא גולש עבור חברת בילבונג ואני לא יצאתי לגלוש בנאזרה באותו היום בשביל שיא עולם או בכדי לזכות בפרס כספי כלשהו", מסביר מקנאמרה בכנות.

 

 

art2

 

 

בשלוש השנים האחרונות  גארת' מקנאמרה חזר והתמודד עם הגלים הגבוהים של נאזרה בפראיה דה נורטה פורטוגל. הגל שעליו גלש ב-28 בינואר 2013 קיבל תהודה רבה ברחבי העולם והפך לדיון מרכזי ותוסס שנסב סביב גובהו האמיתי של הגל. "אני גלשתי וגולש בנאזרה בגלל שאני חי את זה, הגלים הגבוהים הם חלק בלתי נפרד מחיי. זה מה שאני אוהב לעשות!" אומר מקנאמרה. "אני לא צריך שפאנל של שופטים מבילבונג יעריך את גובה הגל. כבר היו לא מעט מומחים שמדדו את הגל שתפסתי והעריכו את גובהו בין 60-110 פיט".

 

 

art3

 

 

גארת' מקנאמרה הוא אחד מהגולשים היחידים שזכה או היה מועמד בכל טקס של הבילבונג XXL במהלך העשור האחרון. בנובמבר 2011 הוא נכנס לספר השיאים של גינס על הגל הגבוה ביותר שגלשו עליו פעם (90ft) וגם זכה בטקס ה-XXL ב-15,000 דולר בקטגוריית הגל הגבוה ביותר. הוא זכה בפרס הווייפאאוט של השנה מטעם חברת Verizon על סך 2000 דולר והגיע למקום החמישי בקטגוריית "Ride of the Year" (1500 דולר). כאמור הוא השתתף והיה מועמד בכל טקס של ה-XXL מיום היווסדו וזכה בפרסים בקטגוריות נוספות כגון חתירה על הגל המפלצתי (Monster Paddle) שזיכה אותו ב-15,000 דולר ובתואר גולש השנה בשנים 2006/2007.

 

 

 

אז מה השתנה בכל זאת הפעם? "אחת מהסיבות המרכזיות של הפרישה מטקס גלי הענק לאחר 13 שנים רצופות נובעת בגלל החסות של חברת משקאות אלכוהול בשם "פסיפיקו" (Pacifico)", מסביר מקנאמרה. אני מרגיש בכל ליבי שאנו כספורטאים אתלטים, צריכים להימנע מצריכת אלכוהול. עם חסות כזאת בטקס של ספורט אתגרי אנו מעבירים את המסר השגוי לכלל הציבור, הנוער והגולשים".

 

garette macnamara withdraw xxl billabong aawards גארת' מקנאמרה פורש מטקס ה-XXL

 

 

גולש אמיתי הוא אדם שקשוב לנפשו, שמחובר לטבע ושעושה את שהוא אוהב מבלי לשקר לעצמו, להווייתו. גולש גלי הענק מהוואי נגלה כאחד שכזה: אדם בעל ערכים מוסריים, טהורים ואמיתיים. מקנאמרה יודע שהוא כבר ניצח והוא לא צריך את טקס גלי הענק בשביל לאשר זאת באופן רשמי. הוא ניצח את הפחד, עם ניסיונו העשיר הוא ניצח את יצריו, עם הגלשן לרגליו הוא ירד את פסגות הגלים הגבוהים ביותר בעולם והוכיח שאומץ לב היא תכונה שיש בה הרבה מהנשמה.


כתבה מאת יואב נקש – מרץ 2013

צפו בפרומו של התוכנית 60 דקות (Sixty Minutes) ברשת CNN שבו הכתב הבכיר אנדרסון קופר (Anderson Cooper) מתלווה לגארת' מקנאמרה לטיול גלישה בקרבה לגל הגבוה ביותר בעולם בנאזרה.

 

 

 

כתבות נוספות בנושא שעשויים לעניין אתכם:
art3

 

 

שיא עולם בגלישה -

גארט מקנמרה גולש גל ענק 30 מ'

 

 

art4

 

 

מצלמה גיבורה:

גו-פרו שורדת ווייפאאוט של גל ענק!!!
 

 

art5

 

קלי סלייטר גולש הגל הגבוה

של נאזרה בפורטוגל

 

 

art6

 

מדינה ריינולדס ומקנאמרה:

מגה גולשים עם מגה ביצועים!

 

 

art5

 

100 פיט של גל? מקנאמרה גולש למאה...

 

 

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים