לא תמיד צלול: אפליקציה באנגליה מתריעה על זיהום המים

מאת יואב נקש מאי 25, 2015

בישראל זה עדיין לא קיים אבל זה יכול להיות מאוד שימושי נוכח סגירות חוזרות ונישנות של חופי הרחצה בגלל זיהום ושפכים שזורמים באין מפריע וללא יודעין (לפחות לא לידיעת הציבור) אל הים. עמותת Surfers Agaianst Sewage בממלכה הבריטית פיתחה אפליקציה שמטרתה להתריע בפני אנשים על זיהום אפשרי במטרה לשמור על בריאותם בזמן שהם מבקרים בסביבה החופית וגולשים בסביבה הימית. - צריך אחד כזה גם בארץ!

היישום Safer Seas שאותו ניתן להוריד לסמארטפון, מספק דיווחים והתרעות בזמן אמת על איכות המים, שפכים וזיהום בלמעלה מ-300 חופים ברחבי אנגליה וויילס. האפליקציה מזהירה את משתמשיה באיזורים שבהם יש זרימה של ביוב, שפכים שזורמים כתוצאה מתקלה או במקרים של זיהום בעקבות מזג אוויר ונגר גשמים; משם היא מכווינה את היוזרים לחופים שבהם מי הים הים נקיים יותר לרחצה ושראויים לעיסוק בספורט ימי כלשהו כגון גלישה.

רק בקיץ שעבר בלבד, השירות של Safer Seas הוציא 212,722 התרעות ואזהרות על זיהום לתפוצה של 15,000 משתמשים באנגליה. 771 מקרים של שפכים שזרמו אל הים ו-786 מיקרים נוספים של זיהום שנגרם כתוצאה מהצפות, תרמו ליותר מ-6000 משתמשים שהיו מחוברים למערכת שלהם. בסה"כ מדווח ארגון SAS על 31,000 מקרי הצפות של ביוב ברחבי אנגליה שרבים מהם ארעו במקומות מבודדים שהיו נסתרים מעין וזרמו באין מפריע לים גם בזמנים שבהם מזג האוויר היה נוח.

האפליקציה עובדת על בסיס התרעות שהיא מלקטת ישירות מחברות המים שמדווחות על כך במערכת פנימית משלהן. מערכת זו מספקת מידע על מפגעים, הצפות או סכנה שבזיהום בגלל מפגעים שטרם ניתנו להם טיפול מיידי. האפליקציה מספקת תחזית מזג אוויר שאותה היא שואבת מארגון סביבתי ומצליבה את הנתונים עם התרעות הזיהום. האפלקיציה גם עוקבת אחר ההיסטוריה של החוף לעומת המצב ברגע נתון וכך המבקר בחוף יכול לדעת עד כמה המקום מועד לזיהום בהשוואה לשנים וחודשים עברו.

בהודעה לתקשורת של SAS נאמר כי אין עוד שירות מקיף שכזה באף מקום אחר בעולם, אשר מספק נתונים מלאים ברגע נתון ואון-ליין על איכות מי הרחצה באופן ממוקד. ומכאן זוהי קריאה לכל מפתח אפליקציה בארץ - זהו יישום שיש לו הרבה מאוד חשיבות ויכול להציל חיים, לדאוג לתברואת הרוחצים ולהתריע בפני הרשויות על מפגעים. לא נתנגד ליישום כזה בארץ ובעצם לכל מקום אחר בעולם.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים