חדשות
חדשותסביבה ← אנחנו נמסים! מפלס פני הים עלה ב-76 סנטימטרים ב-20 השנים האחרונות

אנחנו נמסים! מפלס פני הים עלה ב-76 סנטימטרים ב-20 השנים האחרונות

מאת יואב נקש ספטמבר 01, 2015

הצילו אנחנו נמסים! בואו נתחיל מהעובדה האפוקליפטית הבאה: במידה ומפלס פני הים יעלה בשלושה מטרים היבשות יוצפו ומרבית אוכלוסיית העולם תמחק / תטבע ולבסוף גם תמחק לעד. משזה נאמר אז ראוי שנבין שבכל עלייה של מפלס פני הים חלים שינויים אקולוגיים וביולוגיים, ובכל עלייה של מפלס פני הים כמות המים המתוקים בעולם פוחתת. ההתחממות הגלובלית ואפקט החממה הם אינם עוד תיאוריה של אנשים בחלוקים לבנים אלא עובדה שרירה וקיימת שמפשירה את הקרחונים. במחקר האחרון של NASA נמצא כי מפלס פני הים עלה מאז שנת 1992 בכ-76 סנטימטרים. קצב מהיר בהרבה מתהליך שבעבר ארך כמאה שנה.

זו עובדה ידועה לכל כי העלייה במפלס פני הים היא תוצאה של התחממות מי הים והמסת הקרחונים בקטבים. בשנת 2013, פנל של חברי האו"ם חזה כי עד סוף המאה הנוכחית, גובה מפלס המים בכל האוקיאנוסים והימים יגבה בין 30 ל-60 סינטימטרים. אך תחזית זו מתבררת כעת כטעות בחישוב. הגיאופיזיקאי סטיבן נרם (Steven Nerem) מאוניברסיטת קולורדו טוען כי קצב עליית מפלס פני הים היה גרוע כבר לפני 50 שנה אבל היום המים מטפסים ועולים בקצב מואץ הרבה יותר. "תושבי הכדור צריכים להבין העולם אינה משתנה אלא הוא כבר השתנה!", אומר טום ווגנר (Tom Wagner) מדען בכיר ב-NASA.

מעקב צילומי לוויין של מחזור הקרח השנתי בקוטב הצפוני מגלה כי מידי שנה המרחב וגודלם של לוחות הקרח מצטמצם.

קצב המסת הקרחונים ברגרינלנד גדול מזה שבה קוטב הדרומי של אנטארקטיקה אבל גם זה יכול להשתנות בעשור או שניים הקרובים. על אף שלוחות הקרח במזרח אנטארקטיקה נראים הרבה יותר יציבים, המחקר מגלה כי אפיקים של מי ים חמים שחורצים דרכם מתחת לבסיס כיפות הקרח גורמים להמסתם.

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

על פי המחקר גובה מפלס פני הים עלה בפרק זמן של 20 שנים בלבד (משנת 1992) בשמונה סנטימטרים (3 אינצ'ים). הנתונים מנבאים שבמידה וקצב זה ימשיך באותה המגמה, גובה מפלס המים צפוי לעלות במטר אחד ב-100-200 השנים הבאות. הסיבות לעליית מפלס פני הים נחלקים לשלוש: שליש מהעליה נגרמת כתוצאה מהתחממות הים, שליש בגלל המסת הקרחונים ושליש נוסף בעקבות המסת השלגים והקרחונים של פסגות ההרים.

אנחנו נמסים! התמונה מציגה את תופעת המסת הקרחונים באופן מוחשי ומדאיג באזור הקוטב הצפוני

על אף הקצב המואץ, עלייית מפלס פני הים אינו שווב בכל מקום כפי שניתן לחשוב. בזמן שמפלס פני הים ברחבי הים עולה בממוצע זהה, ישנם מספר מקומות אחרים כגון החוף המערבי של ארה"ב, שבהם גובה מפלס פני הים יורד. ולהבדיל, במקומות אחרים גובה מפלס פני הים עלה ב- 25 ס"מ (10 אינצ'ים). על פי המחקרים של NASA השינוייים שחלים במחזור הזרמים האוקיאניים מקזזים מגובהו של מפלס המים באוקיאנוס השקט, אבל המדענים סבורים שב-20 השנים הקרובות יחולו שינויים דרמטיים בהרבה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים