צללה לעולמה: הצוללנית החופשית נעלמה במצולות הים

מאת יואב נקש אוגוסט 18, 2015

כשזה מגיע לצלילה חופשית, נטליה מולצ’נובה (Natalia Molchanova) היא מהטובות בעולם אך לפני מספר ימים ובמהלך סשן צלילה שגרתי ליד חופי פורמנטרה (Formentera), אי בקרבה לאיביזה, נעלמה נטליה במצולות הים ולא שבה. נטליה, בעלת מורשת מפוארת ושיאנית כל הזמנים בצלילה הייתה בת 53 במותה. המקרה הטראגי נתפס כסיכון טבעי שיכול היה לקרות ועל אף האובדן משפחתה אינה מפתחת ציפיות למציאת גופתה.

הצלילה שגבתה את חייה לא הייתה עמוקה במיוחד עבורה, בסביבות ה-40 מטרים - כ-30 מטרים פחות מצלילתה העמוקה ביותר - אך מסתבר שזו הייתה הפעם האחרונה עבורה. בבוקר הצלילה ויחד עם עוד 3 צוללנים, התלבשה מולצ’נובה בחליפת צלילה בעלת ציפה נמוכה שמיוצרת על ידי חברה שהיא ובנה, אלקסיי (Alexey), הקימו יחדיו. היא החלה בתרגילי נשימה שגרתיים על מנת להוריד את הדופק לניצול החמצן בצורה המיטבית וירדה למעמקים. זו הייתה הפעם האחרונה שנראתה. נטליה לא עלתה בחזרה.

במקור מרוסיה, מולצנ’ובה החלה את קריירת המים שלה בתור שחיינית מקצועית. 20 שנים לאחר שפרשה מענף השחיה היא נכנסה לעולם הצלילה החופשית והחזיקה בכ-41 שיאי עולם וכ-23 תארים עולמיים בתחומים שונים בצלילה חופשית. היא החזיקה בשיא העולם בהחזקת נשימה סטטית, הווי אומר החזקת הנשימה בריאות במשך 9 דקות (!) ו-2 שניות ושחתה 237 מטרים עם חד-סנפיר בנשימה אחת.

נטליה עם אחד משיאי העולם הרבים של בצלילה: עצירת נשימתה למשך 9 דקות ו-2 שניות

מולצ’נובה, ששברה את שיא העולם ביום הולדתה ה-50 בצלילת 70 מטרים ללא סנפירים במטרה להוכיח לנשים שגיל הוא אינו גבול להגשמת חלומות, אמרה כמה ימים לפני מותה שהיא נדהמת מהעובדה ושככל שהיא מזדקנת כך קל עבורה יותר לשבור שיאים. היא הייתה להוטה להבין כיצד הדבר יתכן, אך לצערנו לעולם לא נדע. היא הייתה רוצה שנמשיך בצלילות ונהנה מהים. “צלילה חופשית אינו רק ענף ספורט, אלא דרך להבין מי אנחנו” היא צוטטה אומרת.

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

הנסיבות להעלמותה עדיין אינן ברורות. בדרך כלל כשצוללים במטרה לשבור שיאים, ישנו חבל שמשמש כאינדיקציה לעומק ושמוביל בחזרה למעלה אל פני המים. אך בניגוד לשמועות לגבי נסיבות ההיעלמותה, בנה טוען שהיא העבירה שיעורי צלילה חופשית לכמה חובבנים מתחילים ובזמן מנוחתם, ניצלה מולצ’נובה את החלון לבצע מספר צלילות תרגול אישיות שלה. אותם כנראה, ביצעה ללא חבל מוביל.

את הצלילות האלו מעריכים כי עשתה עד מקסימום 30 או 40 מטרים, אך אלו אינם סיבות סבירות שעל פיהם מעריכים את ההעלמותה המסיתורית - אדם שיכול לצלול עד 70 מטר אפילו לא מגרד את הגבולות המנטלים והפיזים שלו בעומקים (יחסית) רדודים אלו. על פי הניו-יורק טיימס (New York Times), הזרמים בסביבת אתר הצלילה עשויים להיות בלתי צפויים ועוצמתיים.

נטליה מולצ'ונובה ובנה אלקסיי בסשן צלילה בבאלי

ברגע שלא הצליחה לעלות חזרה לפני המים, שותפיה לצלילה חיפשו אותה למשך זמן קצר טרם החליטו להתקשר לעזרה. החיפוש בין היתר התבצע עם מסוק וארך עד השקיעה של אותו היום. למחרת השתמשו גם ברובוט תת-מימי אך גם זה לא עזר באיתורה של מולצ’נובה.

"העולם איבד את הצוללת החופשית הטובה ביותר" אמר לניו-יורק טיימס וויל טורבירדג (Will Trubridge), שמחזיק ב-15 שיאי עולם. "אני לא חושב שמישהו יחלוק על זה". לאחר מספר ימים של חיפושים, סביר להניח שגופתה של מולצ’נובה לא יימצא. בנה, אלקסיי, כנראה כבר הפנים את העובדה המרה. "סביר להניח שהיא תשאר בים" הוא אומר, "אני חושב שהיא הייתה אוהבת את זה".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים