חדשות

עוד אחד ואבדנו: מחקר חדש קובע שהים יותר מזוהם משחשבנו

מאת יואב נקש יוני 28, 2016

עוד מחקר אחד ואבדנו... ממש ככה. אנחנו טובעים בפסולת פלסטיק ובכל שני ושלישי יוצא מחקר חדש שרק מצביע על החמרה במצב זיהום הים. בהשוואה למרחבים העצומים של הים, האנושות היא בסה"כ פסיק קטן בעולם אך פסולת הפלסטיק שאנו מייצרים היא כמו מגיפה שיצאה מכלל שליטה שהולכת ומתפשטת במי המלח ללא אבחנה. אנו יודעים שישנה פסולת רבה של פלסטיק בים אבל אנו לא יכולים לכמת אותה או לדעת את מקורה או להיכן היא תגיע במסעה. מחקר חדש נותן כמה תשובות לשאלות העמומות והן לא כאלו מלבבות.

ממצאי המחקר של המכון הימי Eunomia מפיג את הרעיון כי חלקיקי הפלסטיק צפים על פני האוקיינוס רק בריכוזים צפופים (איים של פסולת). האינפוגרפיקה של הדו"ח מציג פירוט של תנועת הפלסטיק בים ואיזה מחלקיקי המיקרו-פלטסיק מהווים את הגורם הזיהומי הגדול ביותר מבין כולם. כך נמצא למשל שצמיגי רכבים מהווים כ-270 אלף טון מכלל הפסולת שעושה את דרכה אל האוקיינוס מידי שנה.

"על אף הנכונות הגבוהה של פרויקטים לניקיון הפסולת הצפה בלב ים, אין בכך הרבה תועלת שכן בקושי אחוז אחד של פלסטיק צף על פני הים או נמצא בסמוך לפני השטח של מי האוקיינוס" נכתב בהודעת המחקר לעיתונות. "למעשה, 94 אחוזים מכלל פסולת הפלסטיק שוקעת אל קרקעית הים ויוצרת מרבד במשקל 70 ק"ג של פלסטיק על כל קילומטר רבוע אחד".

המחקר של "יונומיה" אינו שולל את הפרויקט לניקוי פני הים מפסולת (כמו זה של בויון סלאט) אבל בממצאיהם נטען כי ניקוי שטח פניו של הים יהווה רק פתרון חלקי לבעיה. ומכיוון שניקיון קרקעית הים הוא פרויקט כמעט בלתי אפשרי, מדענים וחוקרים רבים טוענים שהדרך הטובה ביותר למניעת החמרה במצב הזיהום היא ניקיון החופים בשילובן של תקנות ואכיפה נגד השימוש בפלסטיק וייצורו.

"אם תדרש עמלה על שימוש בשקית ניילון תהיה לכך השפעה אדירה על תרבות הצריכה. עלינו גם לסגל את אותה הגישה לכלים חד פעמיים מפלסטיק. החזר כספי על מיכלים ובקבוקים מפלסטיק יכולים לעודד אנשים למחזר ובכך להפחית את כמות הזיהום שמוצאת דרכה לטבע ולאוקיאנוסים".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים