מחקר מזהיר: גלישה זה לא תמיד בריא ובמיוחד לאחר גשמים

מאת יואב נקש אוקטובר 28, 2016

זה ידוע לרוב, ובתקווה שגם לכם, שלא מומלץ להכנס לים בגשם ראשון או לאחר שטפון. כל הסחי שנערם על יבשה ובתוך צינורות הניקוז זורם אל מי הים ומביא איתו מחלות זיהומיות. צבע הים הוא הסממן הראשון להמנע מטבילה ומרקם ג'יפה של המים הוא כבר תמרור אזהרה אחד ענק. אם סממנים אלו אינם מספיקים לכם אז בארה"ב התנדבו 600 גולשים למחקר שבו הוכח כי גלישה אינה תמיד טובה לבריאות.

"גלישה גורמת למחלות" זוהי המסקנה שאליה הגיעו במחקר שערכו באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה. המחקר שנעשה בשיתוף עמותת סרף ריידר האמריקאית רצה לאשש את הסברה שהשהיה בים ב"ימים רטובים" אכן מסכנת את בריאות הגולשים. מאחר שבקליפורניה, כמו בישראל, לא יורד הרבה גשם לתקופה ארוכה, כל הסחי נערם על היבשה ובגשם ראשון נשטפת כמות אדירה של זוהמה היישר אל הים. בקטריות, כגון אי קולי וסטרפטוקוקוס, חודרים באין מפריע לאוזנים, לפה ודרך פצעים פתוחים בגוף הגולשים ומסכנים את בריאותם.

נגר גשמים וביוב בחוף קונטיקי בנתניה דצמבר 2015. צילום: עידו ארז

הגולשים בסאן דייגו שגם כך גולשים כמעט בכל תנאי מזג אוויר, סיכנו את חייהם עוד יותר לשם המדע (וגם בשביל שעווה בחינם) כשנרשמו למחקר. בכל פעם שאחד מהגולשים חש ברע או היה חולה הוא נכנס לאפליקציה ודיווח על מיחושיו וציין היכן ומתי גלש. החוקרים ליקטו את המידע במהלך חורף 2013-2014 וחורף 2014-2015 והגיעו לנתונים הסטטיסטים הבאים: הגולש הלכו לגלוש פעמיים בשבוע בממוצע לפרק זמן של כשעתיים. קרוב ל-40 אחוזים מהם דיווחו כי בלעו מים ו-96 אחוזים מהם טבל את ראשו במים במרבית הזמן ששהו במים. הנתון המעניין הוא שהגולשים לא חויבו לגלוש לאחר גשמים ורק 10 אחוזים מכלל הגולשים שהשתתפו במחקר גלשו ב"תנאי מזג אוויר רטובים".

את סיכום הנתונים של המחקר הם ליקטו לכדי מסקנה אחת ברורה: ככל שאתם גולשים, כך תהיו יותר חולים. "הסיכוי לחלות לאחר טבילה בים היא 25 ל-1000. והמספר הזה מכפיל את עצמו בימים גשומים", מסביר דניאל וויטון ל- ל.א. טיימס. "החשיפה למי ים מגבירה את הסיכוי למחלות זיהומויות ולמחלות כבד ומעיים ובימים של גשם הסיכון הזה רק גובר".

שלא נהפוך לדוגמיות בצנצנות... הזיהום בים מסוכן לבריאות. פרסומת נוקבת של עמותת Surfers against Sewage

אז זה מה שהמחקר קבע ואתם יכולים להסכים שלא להסכים עם זה. מרביתנו מרגישים מעולה בים ובמיוחד לאחר סשן גלישה. המלח מנקה את הגוף מבפנים ומבחוץ, המרחבים של הים משפרים את ההרגשה וגורמים לתחושת אושר גדולה אבל כן, ישנם פעמים שמומלץ להימנע מגלישה וזאת כאמור לאחר גשמים ראשונים ושטפונות כי העיקר שתהיו בריאים!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים