שיא גינס חדש: חתרה 170 ק'מ עם סאפ על נהר בפורטוגל

מאת יואב נקש יוני 16, 2015

ישנם שיאים שלא ידענו בכלל שהם קיימים וכיום עם כל החידושים, גאדג'טים והתהוותם של כל תת ענפי הספורט השונים, כל אדם יכול לעשות שיא עולם במשהו ולשבור בזמן אחר את השיא של עצמו. אז האמת היא שאיסה סבאסטיאו (Isa Sebastião) לא תכננה לשבור שיא עולם אבל אחרי 24 שעות של חתירה רצופה על נהר הסאדו (Sado) בפורטוגל היא לפתע גילתה ש- 130 הקילומטרים שתכננה הפכו ל- 170 ק"מ - ובום... לפתע היא מצאה את עצמה עושה שיא גינס חדש בקטגוריית החתירה הרצופה הארוכה ביותר על סאפ.

מדובר באתגר לא פשוט בכלל. תתארו לעצמכם שאתם עומדים על סאפ במשך 24 שעות רצופות, כשכל שרירי הגוף ממוקדים במשימת האיזון והשכמות והכתפיים בתנועת חתירה מתמדת - עד כמה שננסה להקל ראש בשיאי עולם שכאלה עדיין מדובר באתגר פיזי ונפשי שדורש הרבה מאוד כוח רצון וסיבולת. איסה סבאסטיו בת ה-41 היא שחקנית כדורסל מקצוענית לשעבר אך גם ספורטאית ימית ידועה במדינתה. היא אלופת פורטוגל לנשים בסאפ, חובבת קייטסרפינג וגם גולשת על גלי הים. סבאסטיאו בחרה להוכיח לעצמה שהוא עדיין בשיא כושרה ויצאה עם הסאפ אל הנהר במטרה לשבור שיא עולם שלא ידענו שקיים בכלל.

איזה סבאסטיאו על נהר הסאדו בפורטוגל. חלק מהדרך היה קצת "מאזו" בשבילה

דרכה על נהר הסאדו הייתה סוג של "מאזו", סבסטיאו מצאה את עצמה לא רק מתמודדת עם הקושי הפיזי של המשימה אליה יצאה, אלא גם עם כוחות הטבע וזמזג האוויר הבלתי צפוי שכמעט וגרמו לה לנטוש אל החוף. "כשהייתי במרחק שעתיים מהיעד, נקלעתי לסופת טורנדו. ענן אבק התרומם באוויר והזרמים של הנהר התגברו ועלו באופן ניכר. זו הייתה נקודת שבירה שאילצה אותי לחתור אל החוף", מסבירה סבאבטיאו.

אבל עצם המחשבה שהיא לא תסיים את שהתחילה אם היא תוותר לסופת החול החזקה, הביאה אותה להתמודד בנחישות יתרה ולהמשיך בכל הכוח במסעה אל עבר שיא העולם. סבסטיאו התחילה וסיימה את שיאה מהעיר Alcácer do Sal (בדרום מערב פורטוגל) כשהיא חתרה עם זרם הנהר ונגדו. "הרגשתי טוב במשך כל זמן המסע ולבסוף התמודדתי ומימשתי את מטרתי הראושנה שאליה יצאתי, חתירה למרחק 130 ק"מ. בתמיכתה של משפחתי ועידודם של כל האנשים הצלחתי להיות מפוקסת ולהרחיק עוד יותר בחתירה ולשבור גם את שיא העולם", אומרת סבסטיאו נרגשת.

בכך שברה איסה סבאסטיו את שיא גינס הקודם על חתירה במי נהר של רובין בנינקאסה (Robyn Benincasa) שחתרה למרחק 146 קילומורים במפרץ האנטינגטון ארה"ב בשנת 2013. עם זאת צוות השופטים ייאלץ להכריע האם שיאה של סבאסטיאו מתאים לקטגוריה של חתירה על מים עומדים או שמדובר בשיא חתירה בזרם מים. אך בינתיים איסלה סבאסטיאו מאושרת מהישגה האישי ומקווה כי גם הוא יהיה באופן רשמי, עולמי.

סבאסטיו בראיון שהעניקה לאחר שקבעה את שיא העולם בחתירה על סאפ (פורטוגזית)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים