חדשות
חדשותגלישה ← טאנברודו במלדיבים לא יהיה אי פרטי: הספוטים חוזרים לחזקת הגולשים

טאנברודו במלדיבים לא יהיה אי פרטי: הספוטים חוזרים לחזקת הגולשים

מאת יואב נקש אוגוסט 19, 2015

זו הייתה אמורה להיות עוד אחת מאותן עסקאות ענק שבה קניין פרטי מקבל בעלות על נכס מאוד יקר. במקרה זה היה מדובר על מכירותו של אי במלדיבים והפיכתו לריזורט פרטי שכולל כמה מהספוטים הטובים ביותר בארכיפלג האוקיאנוס ההודי. לאחר קרוב לשנתיים מאז היוודע תוכניות הממשל, הכריז נשיא המלדיבים עבדאללה גאיום (Abdulla Gayoom) על השהיית הפיתוח בריזורט היוקרתי שעל האי טאנברודו (Thanburudhoo), ביתם של סולטאנס והונקיס.

בידיעה שהתפרסמה בחודש אוקטובר 2013 נודע לעולם על כוונת הממשל המלדיבי למכור את חלקת האדמה הטובה של האי טאנברודו למשקיע פרטי. השריד היחיד בטבעת הצפונית של שונית האלמוגים של מאלה (Male) אשר נותר טבעי וללא טביעות אצבעותיהם של בני האדם. במידה ועסקה זו הייתה מתממשת היא הייתה מביאה לסגירת הגישה בפני הגולשים לשניים מהספוטים המובחרים ביותר המהווים יעד נחשק לגלישה: סולטנס (Sultans) והונקיס (Honkeys). הגלים היו הופכים נחלה פרטית והגלישה על לגלים התכולים והמושלמים הייתה הופכת אקסלוסיבית ומתאפשרת רק לתיירים אמידים שהיו מתארחים במקום.

הנוף מסולטאנס יישאר אותו הדבר. האי טאנברודו לא יהפוך להיות ריזורט גלישה לעשירון העליון.

לאחר שנתיים של חוסר וודאות, ערכאות משפטיות ומחאות החליט משרד התיירות המלדיבי לבטל את חוזה החכירה עם קבוצת Telos Investment שנחתם באוגוסט 2012 ולהחזירו לבעלות חברת הרווחה הממשלתית (MNDF). הממשל המקומי הודיע כי המשקיעים הפרטיים לא פיתחו את הריזורט בפרק הזמן שהוקצב להם ועל כן הם מבטלים את כל תוכניות הבנייה במקום. "דבר זה יאפשר לגולשים מקומיים, לגולשים מכל רחבי העולם ומארגני תחרויות, לעשות שימוש באי בצורה הטובה ביותר", אומרים במשרד התיירות. גם נשיא המלדיבים עבדאללה גאיום מעוניין שטנברודו יהיה ל"אתר מורשת של גלישה".

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

מהרגע הראשון שנודע על ההחלטה למכור את טנברודו למשקיע פרטי ולבנות בו ריזורט גלישה פרטי, ארגון הגלישה של המלדיבים (MSA) נלחם בהחלטה ולא הרפה. גולשים מקומיים מחו נגד בלעדיות על ספוטים של גלישה ונגד מסחור תיירות הגלישה אבל הם מאמינים כי הממשל עשה בצעדיו מהלך טקטי מחוכם לקראת פרויקט אחר. " זה נפלא שקיבלנו את טאנברודו בחזרה ואנו יכולים להתנחם שהממשל לא לוקח מאיתנו שני ספוטים של גלישה אבל כואבים שהוא מאיים כעת בהריסת שישה ספוטים אחרים בעבור פרויקט 'פיתוח' אחד", אמר אחמד פוזן (Ahmed Fauzan) יו"ר ארגון הגלישה המלדיבי למגזין חדשות מקומי.

תכנית הפיתוח הבאה בניית גשר בין נמל התעופה לאי במאלה. הגולשים חוששים לספוטים.

בתוכנית פיתוח עתידית מתברר כי בכוונת הממשל המלדיבי לבנות גשר מנמל התעופה של מאלה (Male) ל- Raalhugandu וארגון הגלישה המלדיבי משוכנע שגם פרויקט זה יהרוס כמה מהספוטים האיכותיים של האי. "ביטול הפרויקט בטאנברודו בא על חשבון בניית הגשר במאלה", אומר פוזן. "במשך 20 שנים אני יוצא מביתי והולך מידי יום לגלוש ב- Raalhugandu. זה מה שאני אוהב לעשות. בדיוק כמו 150 הגולשים בשונית האלמוגים של מאלה. מה אנחנו אמורים לעשות עכשיו?"

פרויקט הקמת הגשר טרם יצא לדרכו. האופציות של תוכניות הבנייה מגוונות וכוללות גם הקמת אי מלאכותי נוסף שיחבר בין שבעת הקילומטרים המפרידים בין נמל התעופה לאי המיושב של מאלה. ככל הנראה חברה סינית תקבל את הזיכיון להקמה והעבודות יימשכו עד שנת 2028.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים