חדשות
חדשותסביבה ← בני האדם לא יודעים שובע: קיבתו של פגר האורקה הייתה מלאה באשפה!

בני האדם לא יודעים שובע: קיבתו של פגר האורקה הייתה מלאה באשפה!

מאת יואב נקש ינואר 29, 2016

רק לאחרונה התפרסם מחקר שמנבא כי בעוד 35 שנה הים יכיל יותר פסולת מדגה, אך האם ייתכן שאנו כבר נמצאים בראשיתו של אותו חזון אימים? בסוף חודש דצמבר האחרון נשטף אל חוף פלאטנברג ביי (Plettenberg Bay) שבדרום אפריקה פגר של לווייתן אורקה שבטנו הייתה מלאה בפסולת ואשפה. הצוות שערך את הנתיחה בגופו של הקטלן טוען כי בתכולת קיבתו לא נמצא כמעט בכלל אוכל אמיתי, אלא בעיקר שקיות אריזה, מיכלים מפלסטיק וסולייה אחת של נעל. האם אנו מקדימים את המאוחר? האם אנו נמצאים כבר בשנת 2050?

גם בלי רקע בנתיחת לווייתנים או מבלי שנהיה עם תואר בביולוגיה ימית אפשר לשער כי המוות של האורקה היה כרוך בסבל רב שהתבטא בחוסר תאבון, כאבי בטן עזים, ערפול חושים, מחסור באנרגיה ומוות איטי בייסורים. הלוויתן הנ"ל לא שחה עם להקתו אלא דשדש במים רדודים באזור אורבני של בני אדם... כאילו וחיפש עזרה, ומשלא מצא אותה סיים את חייו כאילו שהוא מתריס בפניהם - "כל מה שאתם זורקים לים יחזור בצורה כזו או אחרת אליכם".

זה היה מוות בייסורים. קיבתו של לווייתן האורקה הכיל יותר פסולת מאוכל מזין.

בפעם הראשונה שהלוויתן (ממין נקבה) הטיל את עצמו על החוף, עוברי אורח ומתנדבים ניסו לשמור על עורו רטוב עד שצוות מיומן הצליח להחזירו למים עמוקים. אך לאחר שלושה ימים, הוא נמצא פעם נוספת על החוף ללא רוח חיים. "אנו לא יודעים אם זו הייתה התוצאה או הסיבה אבל ייתכן שהיא פשוט ניסתה ללקט כל מה שהיא מצאה", אומרת ד"ר גווינית' פנרי (Gwenith Penry) מהמכון לחקר יונקים בדרו"א. "ייתכן שהיא בלעה משהו לפני כן וזה חסם לה את הקיבה - דבר שגרם לה להרגיש שובע על אף שהיא לא עיכלה שום דבר."

סיפור טראגי זה היא הוכחה נוספת לכך שהאנושות אינה יודעת שובע והורסת כל פיסה של טבע וחי בעולמנו. אנו, בני האדם שחיים חיי נוחות ומשתמשים בכל מיני מוצרי מותרות - שארוזים בשקית פלסטיק שעוטפת אריזה של מוצר פטרוכימי מזהם אשר נזרק לאחר שימוש אחד לאשפה - הופכים את המחלה למגיפה. הדבר המצער ביותר הוא שעל אף שזה נופל לפתחנו, אנו בשיא אדישותנו מצקצקים בלשון אבל לא עושים דבר בכדי למנוע זאת.

והאנושות לא יודעת שובע. עד שהיא תהיה רעבה למאכל דגים שכבר לא יהיו קיימים...

באוקיאנוסים ובימים יש כ-150 מיליון טונות של פלסטיק ועל פי מחקר שהתפרסם לאחרונה אם דבר לא יעשה בנידון אז כבר בשנת 2025 יהיה טון 1 של פלסטיק על כל 3 טונות של דגים ובשנת 2050 משקל הפלסטיק בימים יהיה גבוה מזה של הדגים. מידי שנה אנו זורקים כמות של 10 מיליון טון של פלסטיק לים וזה חייב להפסק. אין זה מפליא שציפורים מתות בגלל שליקטו פקק או שלווייתן בולע בקבוק מפלסטיק כי טעה לחשוב אותו למאכל.

האנושות חייבת לקדם פתרונות גלובליים לניקיון האוקיאנוסים כמו פרויקט ניקיון הימים של בויאן סלאט. ובפן האישי, האדם היחיד חייב לשנות הרגלים: למחזר, לסרב למוצרי פלסטיק, למצוא תחליפים ברי קיימא. היטיב לומר זאת האסטרופיזיקאי הקנדי היוברט ריבס: "האדם הוא יצור משוגע. הוא סוגד לאל שאותו אינו רואה והורס את הטבע הגלוי לפניו, זאת מבלי שיבין שאת הטבע שהוא הורס זה אותו האל שלו הוא סוגד".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים