חדשות

נורווגיה: בקיבתו של לוויתן נדיר נמצאו 30 שקיות פלסטיק

מאת יואב נקש פבואר 05, 2017

לא הייתה דרך להצילו. הדייגים הנורווגים שהבחינו בלוויתן מהזן הנדיר זיפיוס חלול-חרטום (cuvier’s beaked whale) עזוב לאנחות וכמעט חסר כל ניע, נאלצו לעשות עימו חסד ולהמיתו. בנתיחה שנערכה באוניברסטית ברגן נמצא שתכולת קיבתו ומעיו של הלוויתן היו מלאים בפסולת פלסטיק שחסמה כליל את מערכת העיכול שלו.

הלוויתן הנדיר נראה רק לעיתים רחוקות מאוד. הוא יחסית קטן במידותיו ורק פריטים מעטים מסוגו נחקרו עד כה. בנתיחת גופתו של הלוויתן באוניברסיטת ברגן שבנורווגיה נמצאה פסולת רבה ובעיקר 30 שקיות פלסטיק שחסמו את יכולת העיכול שלו. הלוויתן הומת בגלל מצב בריאותו שהתאפיין בערפול חושים, תת תזונה וכחוש כמעט ללא שומן. ככל הנראה הלוויתן אכל את שקיות הפלסטיק תקופה ארוכה דבר שגרם לו למות מרעב!

"הקיבה שלו הייתה מלאה בשקיות פלססיק שעליהן היה כיתוב בשפה הדנית ובאנגלית", מסביר דוקטור טריה ליסלבואנד שערך את הנתיחה מטעם האוניברסיטה. "ממצאים אלו אינם מפתיעים אך זה בהחלט עצוב לגלות כמויות גדולות כאלו של פסולת בקיבתו של היונק. אני סבור שהלוויתן סבלת מכאבים רבים. אני לא חושב שתכולת קיבתו גרמה לו לתחושה טובה - זו הסיבה שהוא התנהג בצורה כה מוזרה ואפתית לחייו".

מקרים אלו חוזרים עצמם מידי כמה זמן ונדמה כי תכיפותם עולה. רק לפני שנה נפלטו אל חופי גרמניה, הולנד, צרפת ודנמרק כ-13 לוויתני זרע שבתכולת קיבתם נמצאה פסולת פלסטיק עצומה. במקרים אחרים בדרום אפריקה סיבת המוות של הלוויתנים שפלטו עצמם אל החוף היתה דומה והרשימה הזו אינה פוסחת על אף סוג לוייתן בכל העולם. שקיות הפלסטיק הן מגפה עולמית שפוגעת בחי וגם בנו, בני האדם. עלינו לשנות הרגלים, לעבור לתחליפים ירוקים, לשקיות רב-פעמיות ולסרב כשמציעים לנו לעטוף את הכל בעוד שכבה של תכריך פלסטיק ממית.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים