מיקרופלסטיק: תעלומת היעלמותו של הפלסטיק בים

מאת יואב נקש אוגוסט 06, 2014

בכל שנה, בני האדם מייצרים כ 300 מיליון טונות של פלסטיק. כמות נכבדה מתוכה מוצאת את דרכה בסוף כשהיא נשטפת אל הים, מסכנת את בעלי החיים הימיים ופוגעת במרקם הביולוגי השברירי. אלו הם אינם רק חלקי פלסטיק גדולים שיכולים לחנוק את בעלי החיים אלא פלסטיק מיקרוסקופי שביכולתו לגרום לנזק משמעותי אף גדול  מכך. דגימות מחקריות של האקדמיה הלאומית למדעים הראו כי חלקיקי המיקרופלסטיק נמצאים ב-88% משטח פני הים והאוקיאנוסים אך מחקר נוסף של משטחי המים שנדגמו מציג נתונים מוזרים שמסיקים כי כמות הפלסטיק בימים דווקא פוחתת ונעלמת. האמנם?

art2

 זרמי האוקיאנוס נושאים מוצרי פלסטיק שמתפוררים בשל קרינת השמש לחלקיקי רסיסים קטנים זעירים. זכר מחתיכות קטנות אלו של פלסטיק, המכונות *מיקרופלסטיק" (microplastics), יכולות להישאר מאות שבשנים עד אשר הם יתפרקו ויתמוססו כליל. ככל שחתיכות הפלסטיק הופכות קטנות יותר ויותר, מגוון רחב של בעלי חיים ימיים יכול לטעות ולחשוב שחתיכות הפלסטיק הוא בעצם מזון. אך המציאות כואבת: את הפלסטיק לא ניתן לעכל, הוא יכול להישאר בקיבה, לגרום לתחלואה ולהביא למותם מרעב של בעלי החיים והדגה. בעלי החיים הקטנים שקיבתם מלאה בפלסטיק נאכלים על ידי דגים גדולים יותר וכך הם מעבירים את המגיפה של הפלסטיק במעלה שרשרת המזון. מלבד האיום של מוות מרעב וחנק, הפלסטיק יכול לספוג מזהמים שידביקו במחלה זנים של בעלי חיים ודגים נוספים.

art3

חלקיקי המיקרופלסטיק משפיעים באופן ישיר על ההתנהגות ושרשרת המזון של יצורים ימיים. מצד אחד, שברי הפלסטיק הזעירים סופגים מזהמים, שבמידה והם נבלעים, הם מועברים לאורגניזמים אחרים במהלך העיכול; זאת כמובן בנוסף לחסימות שנגרמות במערכת העיכול, שהיא אחת הבעיות הנפוצות ביותר של סוג זה של פסולת. מן הצד השני, השפע של שברי פלסטיק צפים מאפשר להרבה אורגניזמים קטנים "להפליג" עליהם וליישב מקומות חדשים בים שלא הייתה להם גישה לשם בעבר.

art6

התוצאות של מחקר המיקרופלסטיק מבוססות על דגימות שנאספו על ידי המשלחת המדעית *מאלאספינה" (Malaspina) בשנת 2010. בסך הכול נדגמו 313 נקודות באוקיאנוס ההודי, האוקיאנוס השקט והאטלנטי, בעומקים משתנים עד 6000 מטרים. מתוך 200,000 הדגימות הוצאו נתונים של טמפרטורה, מליחות, גזי חמצן ופחמן דו-חמצני שחושבו ביחס לעצמת וכמות אור השמש, זרמי הים ופרמטרים נוספים בהתאם למקומות שבהם נדגמו. אך הממצא המעניין התקבל לאחר ארבע שנים ובו השווה המכון למחקר מדעי בארה"ב את הנתונים של 2010 לתוצאות בדיקתם העדכנית. מחקר זה הוביל לממצא מפתיע כי על אף שנמצאה כמות פלסטיק רבה בדגימותיהם, היחס הכמותי היה קטן בעשרות אחוזים מהממצאים שערכה מאלספינה.

art4

אז לאן נעלם הפלסטיק?

מכיוון שאין תשובה חד משמעית לתופעה, הוצגו מספר תיאוריות שמנסות לשפוך אור על הממצא. תאוריה ראשונה גורסת כי כמות רבה של חלקיקי הפלסטיק נשטפו לחופים. תאוריה שנייה טוענת כי החלקיקים התפצלו לרסיסים מיקרוסקופיים קטנים ביותר שאינם ניתנים לזיהוי. תאוריה שלישית גורסת כי ייתכן שאורגניזמים זעירים נדבקו לפלסטיק או שהפלסטיק נדבק לאצות וצמחייה ימית שהגדילו את משקלם וגרמו לשקיעתם במצולות. תיאוריה רביעית ואחרונה טוענת שאולי הפלסטיק הפך ל"מזון" שנאכל בשוגג או... מזון של יצורים ואורגניזמים ימיים שסיגלו לעצמם יכולות עיכול של המזון הסינתטי החדש (רבים סוברים שרעיון זה תלוש מהמציאות שכן פלסטיק אינו חומר טבעי ואין בו ערכים תזונתיים בריאים).

art5

התעלומה של היעלמות הפלסטיק באוקיאנוסים אינה דבר של מה בכך. הממצאים אולי מנבאים שהעולם יכול לתקן ולרפא את עצמו אך אין הדבר אומר כי האנושות קיבלה "אור ירוק" לייצור וצריכה של פלסטיק מזהם בכמויות גדולות מאלו שיש כיום. מחקרים נועדו לשפוך אור ולעקוב אחר שינויים אך בים הגדול ייתכנו סטיות מדעיות שיכולות להפריך ממצאים במחי יד. דבר אחד שכולם מסכימים עליו: מסה של חומר אינה יכולה להיעלם כך סתם.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים