חדשות

מיכלית עלתה על שרטון במאורציוס: כתם הנפט מרעיל את הסביבה

מאת יואב נקש אוגוסט 14, 2020

ספינה עם דגל פנמה שהובילה כ -4,000 טונות דיזל ונפט, גרמה לאסון סביבתי במי הים של מאוריציוס לאחר שעלתה על שרטון. הספינה "MV Wakashio" ששטה מסין לברזיל, עלתה על שרטון ב- 25 ביולי בקרבה לאי שנמצא באוקיאנוס ההודי ממערב לאפריקה. הנזק הראשוני היה אדיר והמלחים ניסו למנוע דליפות נפט נוספות אך בעקבות רוחות חזקות ותנאי ים רוגש נוצרו סדקים חדשים בגוף הספינה והנפט ממשיך לדלוף ולהתפזר באזור השונית השברירית.

תמונות אוויריות מתעדות כתם כהה המתפשט במי הטורקיז בסמוך לאזורים המסווגים כ"רגישים מאוד" מבחינה סביבתית. ראש הממשלה פראווינד ג'וגנאוט הכריז על מצב חירום וקרא לעזרה בינלאומית שכן דליפת הנפט מהווה איום על 1.3 מיליון התושבים שגרים באי ותלויים מאוד בתיירות, שכבר נפגעה קשה בעקבות הקורונה, ובפרנסתם מענף הדייג.

לאסון האקולוגי יש השפעה שלילית על השמורה הימית שבלגונה. מתנדבים רבים ופעילי סביבה במאוריציוס הוציאו עשרות צבים וצמחים נדירים מאי הסמוך לדליפה בעת שבינתיים נמצאו כבר כמה דגים מתים צפים במים השחורים. הממשלה מנסה להאט את התפשטות הכתם באמצעות קני סוכר, בקבוקי פלסטיק ורצועות בד מלאות עלים שיספגו את השמנים המזהמים. התוכנית המכריעה כרגע היא לשאוב ולהעביר את שארית הנפט מהאוניה ליבשה לפני שהאוניה תתבקע והדליפה תחמיר.

בעלים של החברה ומפעילת הספינה התנצלו על דליפת הנפט ושלחו מומחים מטעמם לתגבר את מאמצי הניקיון. החברה טוענת כי הספינה היתה אמורה לשוט במרחק של 10 עד 20 מייל (16 עד 32 ק"מ) מהאי, והסיבה לכך שהאוניה סטתה מהנתיב נמצאת בבדיקה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים