מבצע כחול עמוק – מארק וויסר הולך הכי גבוה, הכי רחוק

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

פעם אחר פעם הוא מתגרה בגורל. לפני שנה הוא גלש על גל ענק ב-Jaws בשעת לילה חשוכה...! הפעם מארק וויסר הולך על כל הקופה: למצוא את הגל הגבוה ביותר בעולם בגובה 100 פיט (33 מטרים) ולהנציח את הרגע בגלישה. אבל הדרך להגיע לשם עוברת דרך צניחה מגובה של 1500 מטר באמצע האוקיאנוס השקט. האם הוא יצליח במשימה? סרט חדש שיצא לאקרנים בקרוב מתעד את המבצע: Operation Deep Blue

גולשים רגילים לרדת דרופים תלולים אבל לא כאלו של 1500 מטרים...! הגולש האתלט מהסנשיין קואסט באוסטרליה, מארק וויסר (Mark Visser), לקח על עצמו משימה שהיא בגדר הרפתקה יחידה מסוגה, למצוא ולגלוש על הגל הגבוה ביותר שקיים בעולם.

 

visser mark deep blue operation מארק וויסר צונח לגלוש

במסגרת סדרת הסרטים שנקראת " 9 נשמות" (9 Lives)  המימד הדוקומנטארי ממשיך עם סרט נוסף בסדרה: "Operation Deep Blue" . מארק וויסר יוצא יחד עם צוותו המצומצם לחוויה חלוצית ומפחידה. הם מוצנחים בלב האוקיאנוס, אלפי קילומטרים מהיבשה במטרה להגיע למקום הנכון ובזמן הנכון אל האזור שבו שבירת הגל היא הגבוהה ביותר שיש בעולם (100 פיט=33 מטרים). לדבריו של מארק, הבעיה היא לא הגלישה על המפלצת הימית כי אם להגיע אליה. הגלים באזור זה נשברים באמצע האוקיאנוס, הרחק מטווח הדלק של מסוקים ורחוק מידי בשביל להגיע בזמן ולתפסו בשייט על סירה. ובעצם מדובר על אזור שבו נשברים גלים מעל שברים טקטוניים ששוקעים בקרקעית הים ויוצרים הפרשי גובה אדירים שבונים גלים גבוהים. מקומות אלו עם גלי הענק באמצע האוקיאנוס אינם תמיד צפויים והביאו בעבר להטבעתם של אוניות, ופגיעה במגדלי קידוח.


מארק וויסר בן ה-28 התאמן במשך מספר חודשים עם לוחמי ה-Navy Seals (שייטת) האוסטרלים בכדי שיוכל להתמודד עם המשימה ולשרוד במקרה של וייפאאוט. הוא התאמן בהחזקת אוויר בריאותיו עד לזמן של 6 דקות רציפות ולהיחלץ ממערות תת ימיות בתנאי עלטה וחשיכה מוחלטים. כחלק מהמשימה המטורפת הוא נעזר בצוות מדענים ימיים שהשתמשו בטכנולוגיית לוויינים למציאת כמה "נקודות חמות" (Hot Spots) שמכוונים בעצם למקומות שבהם הגלים גבוהים... מאוד. לאחר כל ההכנות המקדימות הרבות מארק וציוותו עלו על מטוס צבאי שהטיס אותם למיקום הנבחר. רמפה נפתחה מזנב המטוס ותחילה הוצנח הג'ט סקי שאליו מחוברים הגלשנים, צידה של אוכל ומים, ציוד הצילום וסירות גומי ומיד אח"כ קפצו וויסר וצוותו. זמן הקפיצה בין האחד לשני היה צריך להיות בצמוד בכדי שהציוד והצוות לא יפתחו רווחים בצניחה ובהגיעם למים – דבר שיכול היה לסכן את חייהם.


תוצאות המבצע והמיקום עדיין נשארים בגדר תעלומה עד לצאת הסרט, אך המפיקים רומזים במעורפל שהצוות נאלץ לשהות במשך יומיים שלמים על סירות הצלה באמצע האוקיאנוס ולאחר סשן גלישה עם אחיו נהג הג'ט סקי, קווין, וויסר נאסף ע"י סירה. שני מבצעי צניחה כאלו התבצעו בשלמות וגובה הגל שהצליחו לתפוס נשמר בסוד גמור. "אף אחד לא הלך כל כך רחוק בכדי למצוא את הגביע הקדוש בגובה של 100 פיט", אומר וויסר "עד היום לא הצליחו לכבוש את השיא אך כעת אנו יודעים איך לתפוס את הגלים הגבוהים האלו, והבלתי אפשרי הוא תמיד אפשרי. לקפוץ צניחה חופשית מגובה 1500 מטר זה מפחיד באותה המידה כמו לגלוש על גל ענק". המבצע היה מאוד מפחיד. למצוא את עצמך באמצע האוקיאנוס בלי קצה של יבשת שנראה באופק גורם לך לתחושה של בדידות גדולה ויראת כבוד למרחבים הכחולים של הים."

night surf mark visserוויסר כאמור, לא חדש במתיחת גבולות היכולת שלו, לאחר שהוא גלש בשנה שעברה על גל בגובה 40 פיט (12 מטרים) בשעת לילה חשוכה בפוינט הידוע לשמצה של Jaws בהוואי, מבצע הידוע בכינויו "Night Rider" (לחצו כאן לקריאה). לקראת מבצע הצניחה הנוכחי הוא "התחמם" על גלי ענק בטסמניה ובמערב אוסטרליה. ובינתיים כל שנותר לנו הוא לחכות לצאת הסרט ולגלות אם הוא הצליח לכבוש את פסגת הים הגבוהה בעולם.


כתבה מאת יואב נקש – נובמבר 2012

 

צלם ים

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים