חדשות
חדשותסביבה ← למעלה מ-400 לוויתנים נכלאו במי מפרץ רדוד בחופי ניו זילנד; מרביתם מתו

למעלה מ-400 לוויתנים נכלאו במי מפרץ רדוד בחופי ניו זילנד; מרביתם מתו

מאת יואב נקש פבואר 11, 2017

מספר הלוויתנים שנמצאו מוטלים ללא רוח על חופי ניו זילנד ביום שישי ה- 10 בפברואר הוא בלתי נתפס. למעשה היתה זו כמות הלוויתנים השלישית בגודלה שאי פעם מצאה מותה יחדיו. למעלה מ-400 לוויתנים דולפיניים (pilot whales), מצאו את עצמם כלואים בלשונית הים הארוכה של ה-Farewell spit שבצפון האי הדרומי, מקום הנחשב ל"מלכודת לוויתנים" טבעית. תושבים וצוות של רשות הטבע הניו-זילנדית (DOC) הגיעו לחוף המבודד וניסו להשיבם לים אך הצליחו להציל את חייהם של רק כרבע מהם.

 

הלוויתנים נצפו בלילה שלפני כן על ידי פקחים של רשות הטבע הניו זילנדית (DOC) כלואים במפרץ לשונית חוף ארוכה בצורת סהר. בשעות הבוקר המוקדמות כשהגיעו לחוף הם כבר ראו את המחזה המצער הזה שבו מוטלים למעלה מ-400 לוויתנים על החול. "רבים מהלוויתנים היו כבר ללא רוח חיים כשהגיע צוות המחלצים הראשון בבוקר", מסביר ה-DOC בהודעה לעיתונות. "בזמן הגאות ניסינו להחזיר כ-100 לוויתנים לים אך רק 50 לוויתנים שבו למפרץ ו-80-90 לוויתנים שבו להיות כלואים בקרבה לחוף".

מספר המתדבים שנחלצו לעזרת הלויתנים היה כמספר הלוויתנים שהיו מוטלים על החוף. מאות אנשים עמלו במשך כל שעות היום בכדי להציל את אלו ששרדו ויצרו שרשרת אנושית כשהצליחו להחזיר אחדים מהם אל הים. כלל הצוות השתדל לפעול במהירות בשעות הגאות אך נאלץ להפסיק את הפעילות בשעות הלילה כיוון שזה אסור על פי חוקי בטיחות.

התופעה של "לוויתנים כלואים" התרחשה פעמים רבות מאוד בניו זילנד בהשוואה למקומות אחרים בעולם והסיבות לכך שונות ומגוונות. הלוויתנים כלואים בגלל רצועת חופים מפורצת ומתאבדים בגלל מחלה משותפת / זקנה / פציעה / חולשה שמונעת מהם להתגבר על זרמי הים ולעמוד בקצב הנדידה של הלהקה. סיבה נוספת והשערה רווחת היא שטעויות ניווט נגרמות באשמת צלילים של כלי שייט שמפריעים לתפקודה של מערכת הסונאר הטבעית של הלוויתנים וגורמת להם לאבד את דרכם במרחבי הים.

"הלוויתן מסוג זה (Pilot Whale) שהטיל עצמו על חופי ניו זילנד מתאפיין במערכת חברתית היררכית מאוד מסובכת שאולי גם מסבירה את היקף התופעה ואת מספר הלוויתנים שהטילו עצמם במקרה הנוכחי", מסבירים ב-DOC. "בהיסטוריה של ניו זילנד, מרבית הלוויתנים שהיו כלואים והטילו עצמם לחוף היו מסוג זה - יש ביניהם קשר חברתי מאוד הדוק שפשוט גורר את כל הפריטים בלהקה לעשות אותו הדבר כאילו היו אחד".

כאמור, היה זה מספר הלוויתנים השלישי בגדולו בהיסטוריה של ניו זילנד אשר מצא את מותו והטיל עצמו במוות המוני שכזה. בשנת 1918 היו 1000 לוויתנים שהטילו את עצמם על החוף באיי קת'אמאן ובשנת 1985 הטילו עצמם באוקלנד 450 לוויתנים. מקרים כגון אלו שוברים את הלב ונקווה שלא נצטרך לשמוע או לחזות במראות שכאלו יותר.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים