גל = חשמל - בפורטוגל מפיקים אנרגיה מהכוח של הים

מאת יואב נקש פבואר 18, 2012

גם עם כל ההתפתחות הטכנולוגית שסובבת אותנו, במאה ה-21, תושבי הכדור הכחול עדיין מנצלים משאבי טבע מתכלים וחומרים מזהמים לייצור חשמל המייקרים באופן ניכר את תפוקתו ואת השימוש שעושים בו. בפורטוגל יתחילו לעשות שימוש מושכל בכוח העצום של גלי הים ולנצלו להפקת חשמל שיביא לחיסכון רב באנרגיה להפקתו ולשימושו. ובארה"ב משלחים גלשן בשירות המדע המונע בכוח הגלים שיחצה את האוקיאנוס השקט – הכל בכתבה המחשמלת הבאה

ישנן מדינות שהתברכו בימים רבים של שמש ועושים שימוש מזערי בהפקת אנרגיה סולארית, ובניו-זילנד 70 אחוז מהאנרגיה של המדינה מתבצעת ע"י הידרו-אנרגיה שמופקת מהנהרות שזורמים לאורכה. אך במדינות שאינן שופעות בתנאי שמש או נהרות שוצפים, ישנה אפשרות להפיק אנרגיה ממקור המים הגדול ביותר ביקום – הלוא הוא הים שנמצא כל הזמן בתנועה.

תחנת הכוח של הים - Wave Roller

עיירת הגלישה פניש (Peniche) בפורטגל ידועה בעיקר בזכות פוינט הגלישה המפורסם שלה ה- Supertubos והחל מהעתיד הקרוב היא תיחקק בתודעת כל העולם כעיירה הראשונה שתפיק חשמל מהסופר-צינורות שבגלים, עליהם רוכבים הגולשים. באביב 2012 יתחילו להפיק חשמל בפרוייקט תחנת הכוח הימית Wave Rolller ומפורטוגל תבוא הבשורה.

art2

במועצה המקומית Estaleiros Navais de Peniche בוחנים כבר מזה מספר חודשים טכנולוגיה חדשה לייצור אנרגיה שתהיה מורכבת מ- 44 מטרים של "כנפיים" מתכתיות השוקלות למעלה מ-289 טונות. אורכה של כל כנף היא כ-7 מטרים שתפעל אך ורק מתנודות הזרמים והגלים ובהשפעת שינויי הגאות והשפל. כל פלטפורמה כזאת תהיה מונחת בעומק של 12 מטרים מתחת לפני הים וממש תחת לסוול המושלם של יעד הגלישה המפורסם ביותר של פורטוגל. תנודות ה"כנפיים" יחוללו אנרגיה שתומר לחשמל ותועבר ע"י כבלים לתחנת אגירה בחוף. תחנת הכוח הימית של פניש שעלותה מוערכת בכ-5 מיליון יורו, תניב אנרגיה עצומה של 300 קילו-וואט לשעה! שווה ערך לצריכה יומית של 2000 תושבים בעיירה.

art6

במדינת ישראל היו מספר ניסיונות להטמיע את רעיון הפקת האנרגיה מהגלים. אחד מהיזמים העלה רעיון ממבריק להצמיד "כנפיים" מתכתיות לדפנות שוברי המרינות והנמלים. עלות הפרוייקט לא הייתה יקרה כלל אך הצעתו ויוזמתו נפלה היכן שהוא בין הכיסאות הבירוקרטים והכלכליים של המדינה (נשמע מוכר?).

Wave Glider

דוגמא יפה לשימוש בכוח הגלים להפקת אנרגיה מתגלמת בדמותו של גלשן ה-Wave Glider. בניגוד לגלשנים שאנו מכירים, ייצורו של גלשן-רובוט זה אינו מיועד לגלישה על הגלים הנשברים כי אם להפיק אנרגיה מתנודותיו על מפלס הים. הווייב-גליידר הוא פרי פיתוחם של חברת "ליקוויד-רובוטיקס" האמריקאית שביכולתו לשוט מרחק של אלפי קילומטרים בעזרת אנרגיה שנאגרת ע"י תנודות הגלים.

art4

גלשן זה יוצר למטרות מדעיות ובמידה והוא יצלח את המרחק שבין ארה"ב לאוסטרליה (גלשן נוסף מיועד להגיע ליפן) הוא יהיה כלי השייט הלא מאויש הראשון שחוצה את מרחבי האוקיאנוס השקט. שני הגלשנים מאובזרים בחיישנים שבמהלך מסעם שאמור לארוך כ-300 יום, הם יאגרו כ- 2.25 מיליון נקודות ציון וישדרו נתונים חשובים כגון רמת מליחות, טמפ' המים, גובה הגלים ותדירותם, מזג אוויר, רמת קרינה והתמוססות חמצן מידע זה יאובחן ע"י צוות חוקרים, מדענים וסטודנטים למטרות מעקב ומחקר. גם אתם יכולים לעקוב אחר מסעם וקצב התקדמותם של הגלשנים באתר הבא.

צפו בסירטון הבא מהרצאה שנערכה באוניברסיטת סטנפורד (ארוך אבל מעניין):

כנראה שצריך לגור בעיירת גלישה שבה לתושביה יש ערך מוסף וכבוד לים בכדי להבין שיש פתרון קל, נגיש, יעיל וסביבתי להפקת אנרגיה וחשמל.  כנראה שצריך להיות גולש בכדי להבין שאת האנרגיה שאנו מקבלים ביום גלישה אנו יכולים להמיר גם לחשמל שיניע רובוטים על פני הים. העולם הכחול יכול להיות הרבה יותר ירוק עם נגדיל לחשוב, להעיז ולנצל את כוחו.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים