כל הביבים זורמים אל הים – זיהום בחופי אשקלון

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

הקיץ בפתח ובבוידעם כבר התחלתם לאפסן את בגדי החורף ולהחליפם בבגדים קצרים. הימים מתחממים, עונת הרחצה בחופים אוטוטו נפתחת אבל רגע לפני שאתם שמים עליכם את בגד הים אולי הים כדאי שתדעו שהים מזוהם! בשבוע האחרון (תחילת חודש אפריל 2012) זרמו כמויות רבות של מי שפכים דרך כל נקב ביבים שקיים לאורך החוף המקומי.

מה שהתחיל בריח צחנה בחוף המרינה המשיך בכתמי סחי לאורך קו החוף. מחוף דלילה ועד חוף גוטה זרמו כמויות אדירות של שפכים מפתחי הביובים. זרימה זו של שפכים נבעה מפתחי צינורות שמובילים בעיקר נגר גשמים. אמממה... גשמים לא היו. אז מה היה מקורם?

Art2

 

משאילתא שנשלחה אל הנציגים העירוניים באשקלון ע"י כתב עיתון מקומי התשובה הייתה כרגיל לקונית ומתחמקת "לא היו דברים מעולם" הם אמרו. האמנם? חמוש במצלמה ירדתי אל חוף גוטה לתעד את המחדל ומתוך המובל שנראה כגל עד מנותק מציאות (ומהמצוק) זרמו להם השפכים באין מפריע. לא היו אלו מים מתוקים כי אם זרם של פסולת בעל ריח חריף. העירייה הוסיפה להתחמק וטענה " לא ייתכן שזהו ביוב כי אם נגר גשמים" אבל אין גשמים אמר הכתב "לקראת הפסח אנשים שוטפים ומקים את הבתים" הפציר בו הממונה על איכות הסביבה. (אם אתם רוצים לצחוק מהתגובה אתם רשאים לעשות כן).

לאחר שהנציגים העירוניים הבינו שקיימות תמונות המאששות את הידיעה הכתב ביקש תגובה נוספת ואז הייתה תשובתם מתנצלת:" ייתכן והייתה תקלה במערכת הביוב", הם אמרו. אז במקום לבדוק את מהימנות הדיווח העדיפו בעירייה להתנער מאחריות מבישה. במידה וחלה תקלה במערכת הביוב על עיריית אשקלון להראות נכונות ולתקנה כי בינתיים, בכל כל ימים אלו, המשיכו הביבים להזרים כמויות אדירות של זיהום אל הים שלנו.

הזרמת שפכים לים הוא פשע שגובל בהפקרות מבישה! מעבר לפגיעה בחי, בדגה ובהפרת האיזון האקולוגי השברירי של הים הזרמת שפכים ובמיוחד בקרבת חופי רחצה מוכרזים היא סכנה ממשית לרוחצים. באוקטובר 2010 נפגעו למעלה מ-20 גולשים בחוף דלילה מזיהום ונזקקו לטיפול רפואי מאחר וסבלו מפריחות בכל חלקי גופם. על אף דרישתי לבקרה על הזרמת השפכים (מביוב או מנגר גשמים) והמלצתי להעתיק את חלק מפתחי הביוב הרחק מהחופים המוכרזים, לצערי לא נעשה דבר בנידון - הוכחה לכך היא שגם כיום הסחי ממשיך לזרום.

כולי תקווה שעם פתיחת עונת הרחצה הרשמית 2012, נוכל לשחות בביטחון מבלי שיסגרו לנו את הים בגלל "תקלות" או נזילות ביוב לא רצויות - להנות מים צלול ונקי.

כתבה מאת יואב נקש - 06.04.2012

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים