זהירות גולשים: נגר מי גשמים מובילים חיידקים!

מאת יואב נקש ינואר 09, 2015

זיהום הים אינו דבר של מה בכך והזרמת שפכים תעשייתיים אל הים מסוכן בדיוק כמו נגר גשמים ששוטף את כל הסחי אל החופים. לגלוש בשם זה אולי מגניב אבל בימים גשומים מומלץ להמנע מלגלוש במקומות הקרובים לשפך נגר הגשמים וניקוזי הביבים. שפכים אלו יכולים לגרום למחלות זיהומיות שאף יכולות להסתיים באסון. סיפורו הטראגי של גולש מסאן דייגו שנפטר לאחר שלקה בזיהום חיידקי בשם "סטאף" (Staph) מאשש את האבחנה כי זה מסוכן.

פעם נוספת מוציאים ארגונים סביבתיים הודעות לציבור הקוראות להם להמנע משחייה או גלישה במי הים, הודעות שערי החוף אינן טורחות לעשות. אזהרות והתרעות על שפכים באזור תל אביב זהו דבר שבשגרה ובמיוחד בימים גשומים שבהם ביבי הניקוז והנחלים עולים על גדותם. נכון ליום שישי 09.01.2015, שפכים מהשפד"ן זורמים בשצף רב בקרבה לתחנת רידינג וזרמי הים מאיימים להסיע את הזיהום צפונה לחופי הגלישה של הרצליה. ציבור הגולשים מתבקש להימנע מגלישה ולהיות עירני לסיכון שיש בכך - ויש לכך סיבה טובה.

art3

בארי אולט (Barry Ault) היה גולש ידוע בקהילת הגולשים של סאן דייגו בקליפורניה, ארה"ב. על אף האפשרות שהים היה מזוהם כתוצאה מנגר גשמים של סופה שפקדה את האזור כיממה לפני כן, גולשה הארד-קור הוא לא נשאר יבש על החוף ונכנע לפיתוי לגלוש. ביום השנה האזרחית 2015 הרשויות בקליפורניה הוציאו אזהרה לגולשים להמנע מכניסה למים ולחכות כ-72 שעות עד אשר תפחת הסכנה של זיהום כתוצאה מנגר הגשמים. אבל לגולש כמו בארי להתחיל את השנה החדשה עם גלים מושלמים זה אקט סימבולי שמעטים מרשים לעצמם לותר עליו.

בערב שלאחר הגלישה החלו אצל בארי תסמינים הדומים לשפעת כגון רעידות לא רצוניות, וצמרמורות ומצבו הכללי החל להדרדר באופן מהיר. שלושה ימים לאחר מכן הוא כבר שקע בתרדמת ונפטר. הרופאים איבחנו שבארי סבל מזיהום חיידקי בשם סטאף ובעקבות מצב בריאותו הירוד, העירוי האנטיביוטי לא הצליח להללחם בחיידיקים האלימים שתקפו את גופו.

שלושה ימים לאחר מכן הוא כבר שקע בתרדמת ונפטר. הרופאים איבחנו שבארי סבל מזיהום חיידקי בשם סטאף ובעקבות מצב בריאותו הירוד, העירוי האנטיביוטי לא הצליח להללחם בחיידיקים האלימים שתקפו את גופו.

בארי לא היה צעיר והוא לא היה חף מעבר של טיפולים רפואיים אך רבים בסביבתו סבורים שהגורם למותו הוא הזיהום מנגר הגשמים. ההסתברות לכך מתחזקת לאור העובדה ששלושה גולשים נוספים, בגילאים שונים, שגלשו באותו היום חלו מאוד. אחד מהם סבל מזיהום נגיפי שדרש אשפוז מידי. בראיון שהעניקה אשתו, סאלי אולט, לטלוייזיה המקומית היא מביעה תקווה שהגולשים ישמעו לאזהרות של הרשויות בימים של גשמים. היא יכולה להבין את הצורך לגלוש אבל אפשר לנשוך שיניים ולחכות עוד יום כי תמיד יהיו עוד גלים טובים.

art4

בארצנו כבר היו מספר מקרים בעבר של גולשים אשר נפגעו מזיהום. בשנת 2010 סבלו יותר מ-20 גולשים באשקלון מפגיעה זיהומית בעקבות נגר גשמים וביובים שבגינה פיתחו תסמינים חוץ עוריים של פריחה וגירודים טורדניים. הזיהום בים הוא מסוכן עד מאוד מכיוון שהוא יכול לגרום לתחלואה במספר דרכים ולחדור לגוף ביתר קלות על ידי בליעת מים. השמעו לאזהרות, היו עירניים ובמידה ושפכי הנגר קרובים אליכם גלשו במקומות רחוקים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים