למה באלימות? בוקס, סולחה ועונש בענף הגלישה המקצועני

מאת יואב נקש אוגוסט 26, 2013

זה ידוע שגולשים יכולים לאבד את קור רוחם ולנהוג באלימות אך זה לא דבר רגיל שגולשים מקצוענים שאמורים לתת דוגמא טובה לכלל הגולשים בעולם ינהגו בצורה אלימה האחד כלפי השני. במהלך מוקדמות תחרות בילבונג פרו בטיהופו, הגולש ג'יימי אובראיין ( Jamie O'Brien) מהוואי החטיף בוקס בפניו של הגולש הברזילאי ריקארדו דוס-סנטוס (Ricardo dos Santos) ופצע אותו.

זה היה אמור להיות השלב שבו מתמודדים הגולשים על ה-Wild card שיכניס אותם לסבב המתחרים הרשמי בתחרות בילבונג פרו בטיהופו, טהיטי. אם זה לא מספיק שהגל של טיהופו הוא סכנה ממשית לפציעה אז המקרה הבא מוכיח שיצר האדם יכול להיות גרוע מכל מכה על הריף המשונן. ריקארדו דוס סאנטוס הברזילאי שהצליח בשנה שעברה לגבור בסיבוב הרביעי על  קלי סלייטר פרסם פוסט בעמוד הפייסבוק שלו שבו הוא האשים את ג''ימי אובראיין על שחבט בו בפניו ולשם המחשה גם צירף תמונה שבה שפתו נראית חבולה ומדממת.

dos santos and jaimie o'brian fight and make out ריקארדו דוס סאנטוס וג'יימי אובראיין הולכים מכות ומשלימים

בהודעה שפרסם דוס סאנטוס לאחר הפסדו לאובראיין הוא כתב: תודה רבה ג'יימי אובראיין שהכית אותי אותי במהלך מקצה המוקדמות. אני לא יודע למה דברים כאלו צריכים להתרחש גם בין אנשים שמתחרים. זו הייתה אמורה להיות התחרות החשובה ביותר עבורי השנה ואני חטפתי פצצה מגולש אחר. זה פשוט לא מתקבל על הדעת! זו אינה הסיבה שבגללה בחרתי להיות גולש".

art2

למהלך הדברים שהביא למקרה המצער הזה יש שתי גרסאות שונות אך לשניהם קוו דמיון אחד שגורס כי המכה שקיבל דוס סאנטוס ארעה במהלך חתירה משותפת על אותו הגל. כ-30 שניות לפני סיום המקצה ג'יימי היה כנראה ממוקם יותר טוב מדוס סאנטוס ובכדי למנוע הפרעה או הברזה של הגל ג'יימי בחר לשלוח מרפק כואב לפניו של ריקארדו. מכיוון שמארגני התחרות, חברת בילבונג וה-ASP,  לא שיחררו את קטעי הצילום של המקצה לא ניתן עדיין לדעת בברור את כל פרטי המקרה.

art3

על אף זאת ניתן לנחש כי בידי ה-ASP הוכחות להתנהגות שאינה הולמת מצד ג'יימי אובראיין וזאת מכיוון שבסיום שלב ההתנצחויות בפייסבוק ערכו השניים סולחה. בתמונה שהופצה ברשת נראה אובראיין כשהוא לוחץ את ידו של דוס-סאנטוס ומשפיל את ראשו בבושת פנים. בהמשך לסולחה שנערכה בין השניים פרסם אובראיין סטטוס שבו הוא מצר על התנהגותו: "לכל דבר ישנם שני צדדים, הצד הצודק והצד הטועה. לצערי היום עשיתי טעות, סליחה ריאקרדו". מתנצל אובראיין. עד לרגע כתיבת דברים אלו טרם התקבלה החלטה מצד בילבונג וה-ASP האם יינתן עונש לאובראיין על התנהגותו.

עדכון:

הבוקס ועונשו: ג'יימי אובראיין מודח מהטריפל קראון 2013

לאחר שידו התעופפה אל עבר פרצופו של ריקארדו דוס סאנטוס (Ricardo dos Santos) בטהיטי, החליט ה-ASP להדיח את את ג''ימי אובראיין (Jamie O'Brien) מהשתתפותו בתחרות הטריפל קראון 2013 בפייפ-ליין של הוואי. על אף שג'ייימי התנצל ולחץ את ידו של דוס-סאנטוס לאחר המקרה, ארגון הגלישה העולמי החליט להענישו בכל זאת והטיל עליו גם קנס כספי.

אובראיין לא קיבל זאת בהבנה ובחר להביע את מורתו בראיון שהעניק ל-Stab Magazine: "ההפסד הוא כולו שלהם. כלומר ההפסד שלי אבל גם שלהם. יאללה שיהיה. כבר זכיתי בטריפל קראון (Triple Crown) בעבר, כבר זכיתי שם במספר רב של תחרויות בעבר. לפחות הסיפור שלי משעשע אתכם" אומר אובראיין. "אני  מקווה שהגלים יהיו נמוכים, אני מקווה שכולם יגיעו לפייפ מאסטר והגלים יהיו על הפנים".

job jamie obrian banned from triple crown 2013 ג''ימי אובראיין נענש

התגובה החמוצה של אובראיין הגיעה גם אחרי שה-ASP הטיל עליו קנס כספי אבל... ככל הנראה גם רייקארדו דוס-סאנטוס לא יחמוק מעונש. מסתבר שחקירת המקרה הובילה למסקנה כי היו שם חילופי מהלומות בין השניים וזו לא הייתה תקיפה חד צדדית. " אני הרבצתי לו. הוא רדף אחרי, זרק איזה כמה סטירות וחבטות...אני החזרתי לו, וזו התוצאה" מסביר אובראיין את הצד שלו ומדוע דוס-סאנטוס אינו חף מעונש גם כן.

הבוקס ועונשו: ריקרד דוס סאנטוס הושעה ונקנס

העונש לא פסח גם על מעורבתו של דוס סאנטוס במקרה הנ"ל וה-ASP הטיל עליו קנס של 1500$ והשעייה של שלושה חודשים מהתחרויות. דוס סאנטוס ממשיך לתמוך בגרסתו כי הוא לא היה האחד שהתחיל את כל הבלאגן במים: "לאחר שלחצנו ידיים השארנו את המקרה מאחורינו אך נראה שאובראיין בחר להמשיך ומאחורי גבי קרא לי שקרן. אני שלם עם מעשיי והתנהלותי במקרה ואני לא אנקוט באף צעד נוסף אלא אמשיך להתאמן לקראת התחרויות הבאות".

דעתי האישית (י.נ) ל"בוקס ועושנו" הוא שלכל מטבע יש שני צדדים אך אל תטביעו את ענף הגלישה באלימות שכזו. עונשים מיועדים בכדי להרתיע לא רק את המעורבים כי אם גם את אלו שינהגו כך בעתיד. בהתאם לכך, החלטתם של ה-ASP הייתה בלתי נמנעת וגם נכונה מבחינה אתית ומוסרית.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים