תפס טרמפ: האם הדביבון באמת עשה סיבוב על גבו של תנין?

מאת יואב נקש יולי 01, 2015

עולם המדע וקהילת חובבי הטבע נתקלו בתמונה שהביאה לדיון נוקב באינטרנט ותהיות לגבי אמינותה. האם תמונתו של דביבון (Racoon) אשר נראה עומד / תופס טרמפ על גבו של תנין היא אמיתית? ריצ'ארד ג'ונס (Richard Jones) מפלורידה שצילם את התמונה אמר בראיון לנשיול גיאוגרפיק שהיא אכן אמיתית, אלא שלפחות ביולוג אחד וכמה צלמים מטילים ספק באמינות דבריו. מי צודק? האם התמונה אותנטית? קראו והצביעו בסקר.

בראיונות לכלי תקשורת מקומיים מספר ג'ונס שהכל התחיל ביום ראשון טיפוסי בזמן שטייל יחד עם בני משפחתו ביער הלאומי אוקלה (Ocala National Forest) שבפלורידה, בתקווה שיתמזל מזלם לראות תנינים. את התמונה צילם ג'ונס באופן ספונטני ומסיבה מקרית לחלוטין. בנו שטיפס על עץ בשביל להגיע לנקודת תצפית טובה יותר, הפחיד את הדביבון שכתוצאה מכך מיהר לקפוץ על גבו של התנין.

"אינטראקציה מסוג שכזה אינה לקוחה מסרטי וולט דיסני. מקרים שכאלו לרוב מסתיימים בטריפה", אומר ג’ייסון וולר (Jason Waller), ביולוג ימי בפלורידה וממנהלי תוכנית השמירה על התנינים בטבע. דביבונים אוכלים ביצי תנינים ותנינים קטנים וכשהתנינים גדלים הגלגל מתהפך והם אלו שאוכלים את הדביבונים. מסיבה זו וולר מטיל ספק באמינות התמונה מאחר והיא מציגה סיטואציה שאינה הגיונית עבור שני הזנים.

זה יותר הגיוני...

התנהגות לא רגילה 

"בדרך כלל, כאשר דביבון נמצא באזור מים ונבהל ממשהו שגורם לו לפחד, הוא ירוץ עמוק אל תוך היער או ימצא עץ קרוב לטפס עליו . דביבונים בדרך כלל ימנעו מלהכנס למים". מוסיף ג'ייסון ואומר שתנינים הם חיה עצבנית שמסוגלת להפוך לתוקפנית בקלות רבה רק מנגיעה קלה בגופם. המחשבה שחיה אחרת קופצת על תנין והוא ימשיך לשחות כאילו דבר לא קרה? זהו משהו מאד יוצא דופן.

"אם זה היה אמיתי, זה לחלוטין מקרה של פעם בחיים." אמר וולר.

ג'ונס שצילם את התמונה, טוען כי הסיטואציה הייתה מאוד מהירה - מיד אחרי שצילם את התמונה התנין צלל בצורה רגועה למים והדביבון חזר ליבשה. "אם אכן הדביבון קפץ על התנין, אזי בתמונה הזאת היה מעורב הרבה מאוד מזל", אומר ג'וזף טרוויס (Joseph Travis), פרופסור לביולוגיה באוניברסיטת פלורידה. " אם כי אפשר אולי להבין שהיה שיקול דעת מוטעה בהבחנה או בבלבול של הדביבון שחשב את התנין לחלקת אדמה או לגזע צף"

האם התמונה עברה עריכה בפוטושופ?

האני פאריד (Hany Farid), פרופסור למדעי החמשב במכללת דרטמאוט (Dartmouth College), בדק את האותנטיות של התמונה וניתח אותה על מנת למצוא פגמים שעשויים לרמז על מניפולציה בעריכה. פאריד מסביר שבגלל פיזור האור על הדביבון, על התנין, על המים המקיפים אותו ועל העצים לא נראה שהתמונה עברה מניפולציה בפוטושופ. מה גם, שיהיה מאד קשה לזייף את השתקפות העץ במים מאחר ומדובר בענפים רבים ועבותים.

הוסיפו אותנו כחברים בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

מלורי בנדיקט (Mallory Benedict), עוזרת עורך התמונות של מגזין נשיונל גיאוגרפי, מסכימה גם היא עם האבחנה של פאריד כי מדובר בתמונה אותנטית: "כיוון זריקת האור, הדרך שבה קרני האור נשברים על גב הדביבון והצללים ברקע הם עקביים."

על אף שפאריד ובנדיקט לא הבחינו בסימנים של מניפולציה בתמונה אין ביכולתם לשלול את האופציה שאן מדובר בתמונה מבויימת. עד כה, ג'ונס לא סיפק תמונות נוספות של המקרה המוזר שכן לו היו מספר תמונות של אותה הסיטואציה מזוויות שונות או תמונת רצף של הדביבון ברגעים שלפני ואחרי, היה קל יותר לאמת את האותנטיות שלה.

 עיתון מקומי, The Ocala Star Banner, דחה בהתחלה את פרסום התמונה בעיתון מאחר והיו ספקות על האותנטיות שלו. "הדביבון נראה חסר פרופורציות - גדול מידי - ביחס לגודלואפילו כשמתקרבים, לא יכולים להבחין האם לרקון יש רגליים, כאילו שהיה מדובר בפוחלץ", כתבו מערכת האתר באתרם. 

"אם זה היה אמיתי, זה לחלוטין מקרה של פעם בחיים." אמר וולר.

ובנימה אישית

אני לא יודע להצביע בתמונה בדיוק על הדבר שמציק לי בה. אולי זה משהו לא טבעי בעמידה הזקופה של הדביבון וידיו שמושטות קדימה, ואולי זה התנין שאם עושים תקריב לתמונה נראה מפוחלץ וחסר חיים. העובדה ששניהם כאילו מסתכלים אל עבר אותה נקודה, ברוגע, בלי סימנים של תזוזה - כל אלו מעלים בי ספקות לגבי אמינותה.

אם נצא מנקודת הנחה שהתמונה אכן בויימה - אז מהי המטרה להשקיע כל כך הרבה עבודה בכדי לעבוד על כולם? ועוד דבר תמוהה מדוע הוא צילם רק תמונה אחת? אם אני הייתי עד לסצנה, סביר להניח שלא הייתי מוריד את האצבע ומתקתק רצף של תמונות.

בין אם מדובר באמת או שבזיוף הדבר הבטוח הוא שמישהו עשה כאן סיבוב על הגב של השני: או הדביבון על גבו של התנין או הצלם על גבם של האנשים התמימים... אבל אם נסתכל ממנקודת מבט אופטימית נחמד יהיה לחשוב שסיפורי ההנפשה של דיסני אינם כל כך רחוקים מהמציאות.

אז מה אתם חושבים? מבויים או אמיתי?

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים