חדשות

'החוף הנפרד באשקלון אינו כשר': חוזרים בתשובה לדבריו של הרב

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

מאז סיומה המוצלח של המחאה שקיימנו נגד המשך בנייתו של קיר ההפרדה בחוף הדתיים שבאשקלון בתוך הים, ומאז הפגישה שקיימנו בלשכתו של ראש עיריית אשקלון, כיבדנו את ההבנות שאליהן הגענו, לא שמחנו לאיד ולא המשכנו את מחאתנו בצורה שלא תובן כהלכה. אנו הגענו לססטוס קוו ולהסכם המקובל על כולם שאומר כי במידת הצורך ימצא פיתרון פריק, זמני וארעי של מחיצה בתוך הים. כעבור מספר ימים ומאחורי הקלעים כבר שלחנו הצעות לפתרונות שכאלו


לא היה בכוונתי להוציא שלדים מהארון ולנבור בפצע ישן אלמלא פשקוויל שנתלה בבתי כנסת בעיר שבו טוען רב בקהילה החרדית שמואל מונטג הגר באופקים, כי לאחר ביקורו בחוף הדתיים הוא הגיע למסקנה כי החוף אינו כשר עד אשר יוקמו מחיצות בתוך המים. להלן עיקרי הדברים: "ראינו לנכון להביא לידיעת הציבור הדתי, כי החוף הנפרד אינו עומד בדרישות ההלכה. יש פריצות נוראה ונכשלים באיסורי תורה חמורים ושומר נפשו ונפש בניו ירחק, עד שתושלם בניית המחיצות לתוך המים. לאחר שביקרתי במקום נוכחתי לדעת שלמרות הרצון הטוב של עיריית אשקלון והעומד בראשה וההשקעה  הגדולה שהושקעה בחוף, העבודה לא הושלמה וטרם נעשו דברים שהם עקרוניים לכשרותו של החוף, החוף במצבו הנוכחי אינו כשר לשימוש".

Pashkvil פשקוויל

לאחר פרסומו של הפשקוויל שמחתי לגלות כי תגובת עיריית אשקלון הייתה שקולה, אמיתית ואחראית. ציטוט דבריה: " אין לעירייה שליטה על פשקווילים שמופצים. יש לציין כי הרב שמוזכר איננו מקומי אלא תושב נתיבות. רבנים רבים ברכו על פתיחת החוף ובראשם הגאון הרב יצחק ברדא שליט"א והציבור מגיע בהמוניו מידי יום בכדי ליהנות מהחוף והמתקנים שהוצבו בו."

בניגוד להלך הרוחות הדוגל בהפרדה אין בכוונתי כלל להתעמת עם טענותיו של הרב אלא להבין את נפשו ולדבר לליבו ועל כן בחרתי לחזור אליו בתשובה:

hafrada הפרדה קיר זמני

כבוד הרב, הקמת מכשולים בתוך המים יש בהם פגיעה אנושה בסביבה החופית, התערבות האדם בטבע אין היא ולו בכדי לגרום נזק מהותי לדורות העתיד של האדם והחי. כמו כן בפשקוויל שפורסם ציינת  כי "שומר נפשו ונפש בניו ירחק " ועל כך אדוני, ייטב אם תבין שבהצעתך להקמת מכשול בתוך הים יש סכנה ממשית ומיידית לחיי אדם, חילונים ודתיים. פיקוח נפש הינו ערך עליון ואם בכוחו לדחות שבת, כך גם בכוחו לדחות בניית מכשול בים.

ועל כן כבוד הרב אין אני מנסה להניא אותך מלקיים את מצוותיך למהדרין אלא נהפוך הוא: ברצוני לידע אותך כי שלחנו הצעות אופרטיביות לעיריית אשקלון לתחליפים פריקים / זמניים לקיר ההפרדה בחוף הדתיים.

אמליץ לך לקרוא את פרטי המסמך המצורף הבא אותו שלחתי לראש העיר אשקלון מר איתמר שמעוני ולנציגים שנכחו בפגישה. בתקווה שתראה לנכון להבין את גישתנו וכוונתנו בצורה חיובית ואת דרכנו בצורה מתפשרת ויצירתית. כי בניגוד לעקרון ההפרדה אנו דוגלים באחדות רעים.

בכבוד רב יואב נקש – 22 ביוני 2014 / תמונת פשקוויל באדיבות אתר אשקלונט

עדכון מיום חמישי 26.06.2014 - בגלל גדר ההפרדה נער טבע!

 אני כל כך מצטער שאני צריך לפרסם את הידיעה הזו כהוכחה לצדקת דברינו ומחאתנו נגד הקמת גדר ההפרדה בים. אבל בתזמון נורא וארבעה ימים לאחר פרסום כתבה זו התפרסמה ידיעה באתר Mynet על נער בן 18 שטבע בחוף גיל שבאשדוד (לחצו כאן לקריאה). המצילים לא הגיעו אליו בזמן מכיוון שלא ראו אותו - גדר ההפרדה חסמה את ראייתם. ברגעים אלו נלחמים על חייו ובתקווה שנשמע בשורות טובות בקרוב.

במאמר מוסגר ופעם נוספת, אני רוצה להודות לכל מי שהתנגד להקמת קיר ההפרדה בחוף הדתיים באשקלון ופעל בנחישות למנוע את המחדל המסוכן - המציל נפש אחת, כמו הציל עולם ומלוא!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים