בפעם הראשונה: תחרות גלישה על גל גאות בסין

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

אם עד כה תחרויות הגלישה נערכו רק בספוטים ידועים באוקיאנוסים של רחבי העולם, אלא שבפעם זו ולראשונה בהיסטוריית הגלישה התקיימה תחרות על נהר, בגל גאות שאינו נגמר. הגל של "הדרקון הכסוף" (The Silver Dragon)  נחשב לגל הגבוה ביותר שנוצר כתוצאה מתופעת הטבע של גלי הגאות. על נהר שיאנטאנג (Qiantang) שבמחוז העיר האנגזו (Hangzhu) במזרחה של סין נערכה בפעם הראשונה תחרות גלישה של ארבע קבוצות גולשים במסגרת תחרות ה-רד בול שוט-אאוט (Red Bull Shootout).

25,000 דולר עומדים לפני ארבע קבוצות גולשים בדרכם לזכייה: קבוצת הגולשים של Roxy, Go-Pro, Ocean & Earth ו- Wabsono Chao Jixian מתחרים האחד מול השני בתחרות ייחודית על גל שאינו רגיל. פורמט התחרות שונה מאלו שאנו מכירים בתחרויות הסבב המקצועני. בכל קבוצה ישנם שני גולשים שיכולים לבחור את הגלשן שעליו יגלשו (לונגבורד, שורט בורד, סאפ וכדומה). חברי הקבוצה תופסים את הגל לסירוגין ע"י טואו-אין כשאחד מהם מחכה בצידי הגל לסיום הגלישה של חברו לקבוצה. לאחר שזה מסיים את הגלישה ייכנס הגולש השני לגל ויחליף את מקומו. נשמע קצת מסובך ובלתי אפשרי? לא כך כשמדובר על גל שאינו נגמר. הגל של התחרות מייצר סוגים שונים של שבירה ועל כן הבחירה של הקבוצה הראשונה לגלוש מתבצעת ע"י הטלת מטבע. כל קפיצה, הפרעה או עזרה מוטורית להמשך הגלישה מביא להורדת נקודות או ביטול הניקוד למקטע הנוכחי של הגלישה.

tidal bore silver dragon china Qiantang Hangzhu גל גאות תחרות סין הנגזוי קיאנטנג

גל הגאות של נהר שיאנטנג עובד רק פעם אחת ביממה ועל כן כל הלוגיסטיקה של השיפוט, תזמון הגלישה והמתחרים צריך להיות מסנכרן בשלמות עם תופעת הטבע הייחודית. גל הגאות דוהר במהירות של למעלה מ-40 קמ"ש ובמקרים מסוימים גובהו של הגל מתנשא עד לכ-9 מטרים! בשעה שגלי גאות רבים ברחבי העולם מוגבלים בגובהם או בנגישותם, הגל של שיאנטנג מאופיין במספר שבירות מגוונות שמאפשרות ביצועים שונים על פני הגל. ה- Qiantangהוא אפיק נהר שמשתנה כל הזמן. כמויות אדירות של חול זורמות לאורך הנהר בכל השנה ומשנות את הזרמים ואת קרקעית החול בתחתיתו, תוסיפו לכך את עיקול הנהר בצורת ראש דרקון (מכאן שמו הדרקון הכסוף) וקיבלתם ספוט גלישה מאתגר שמשתנה ללא הרף.

ייתכן שצבעו החום של הנהר על רקע בניניה האפרוריים מהולי הפיח של העיר Hangzhu, הם לא בדיוק אותו חלום של ספוט גלישה מושלם על אי עם חול לבן וים כחול, אבל מבין כל גלי הגאות שקיימים ברחבי העולם זהו אולי הגל היחיד הבטוח דיו לגלישה שמייצר גל בגובה סביר עם מקום רחב לביצועים... שווה ביקור, לא?!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים