רובי נאש גולש על הגל הארוך ביותר בקוסטה ריקה

מאת יואב נקש יוני 30, 2011

לרובי נאש יש יכולות אדירות בגלישה, עם גלשן רוח ועפיפון קייט הוא אחד מהשמות הבולטים והמובילים בענף. אהבתו לים ויכולותיו המרשימות בגלישה מוצאת את ביטויה גם בשליטה מוחלטת על ה-SUP. במסגרת החיפוש של "רד-בול" לגל הארוך ביותר שניתן לגלוש עליו בעולם, נבחר רובי נאש ליישם זאת בפעולה. על הגל של פבונס (Pavones) בקוסטה ריקה הוא קבע שיא של כל הזמנים במרחק ובזמן הגלישה הארוך ביותר של חייו.

חברת רד-בול בחרה בגולש הרוח האגדי רובי נאש (Robby Naish) לקחת חלק במשימה ייחודית שמטרתה למצוא את הגל הארוך ביותר שניתן לגלוש עליו – והוא מצידו, לא איכזב כלל. באפריל 2012 רובי נאש טייל דרך יערות הגשם של קוסטה ריקה עד שהגיע לשבירה הארוכה של פאבונס שממוקמת על גדות האוקיאנוס הפאסיפי בדרום המדינה. בתנאים משולמים ועל גלים בגובה ממוצע של כ-2.5 מטרים נאש גלש את הגל הארוך ביותר של חייו. כשהוא גולש במקצועיות על גבי הסאפ (SUP) ומכוון עצמו בשיטתיות עם המשוט, נאש תפס גל מושלם שבמהלכו הוא הצליח להתחבר ולחבר בין כמה סקשנים (מקטעי גלים) ארוכים במיוחד. כשהגיע לסופו של הגל, בצידו השני של המפרץ, הוא הצליח לגמוע מרחק אדיר של 1.09 קילומטרים בזמן כולל של 2 דקות ו-15 שניות!

אם פעם יכולנו רק לנחש ולאמוד בערך את המרחק והזמן שאנו גולשים על הגל, אז היום עם הטכנולוגיה המתקדמת וריבוי הלוויינים ניתן לאמוד את המרחק בדיוק של מילימטרים ספורים וננו שניות. משימה זו לא הייתה עוברת את מחסום האמינות אם הגולש ההרפתקן מקליפורניה לא היה נעזר במערכת אלחוטית של GPS אותה הוא ענד לזרועו. המערכת החכמה פעלה באופן מדויק כשהיא אומדת את המרחק והזמן של הגלישה.

"דבר ראשון: אני גולש" אומר נאש, וזה לא משנה על מה אני גולש כי אני תמיד מנסה להוציא את המיטב בכל אחד מהענפים ובהתאם לתנאים". "בפאבונס תנאי הגלישה היו מעולים" הוא מוסיף, "איכות הגלים משתנה לאין ערוך עם שינויי הגאות והשפל ועל כן התזמון היה הכרחי". במהלך החיפוש לגל הארוך ביותר, נאש גם גלש בבוקה בראנקה (Boca Baranca) פוינט גלישה מפורסם וידוע לשמצה (בגלל המים השחורים ולעיתים גם תנינים) שממוקם דרומית לעיר הנמל פונטה רינס (Punta Reinas). "אין ספק שברנקה הוא פוינט מעולה לגלישה עם פס ארוך של גל מהרגיל, אבל לא הצלחנו לתפוס את השבירה של בראנקה במיטבה, הגל היה נמוך והרוח הכבידה על השבירה".

זו אינה הפעם הראשונה שרובי נייש יוצא למסע הרפתקני עם חברת רד-בול. בעבר הוא היה מבין שלושה גולשים שגלשו בתנאי מזג האוויר הסוערים ביותר ברחבי העולם עם צוות גולשי הרוח של ה- Storm riders. את היעד הבא של הגל הארוך בעולם צוות מפיקי הרד-בול שומרים בסודיות מוחלטת ואנו יכולים רק לחכות בסבלנות... "זה היה הגל הארוך ביותר של חיי ואני לא יכול לחכות כבר ליעד הבא..." מסכם נאש את החוויה.

robby naish

כמי שגלש בכל הפוינטים המפורסמים של קוסטה ריקה (כולל בוקה בראנקה) במהלך טיולי הגלישה, ביכולתי להעיד שהגל של פאבונס הוא ארוך מאוד ומעטים הם אלו שיכולים להשלימו ולעבור את הסקשנים הבעייתיים במהלכו. בכדי להצליח ולגלוש למרחק כזה גדול, פאבונס צריך להיות עם זרמים נקיים מרוח (סוול) וגובה הגלים כ-3 מטרים.  במקום שבו סיים נאש את הגל נמצא מרכז הכפר שבו נמצאים מרבית הגסט-האוסים והחנויות... זו דרך טובה לגלוש עד לפתח המסעדה שמציע לך ביסטק, שעועית ואורז או אמפנאדה טעימה:-)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים