חדשות
חדשותסביבה ← שלב ראשון הזנת חול, שלב הבא ריף: עבודות שיקום מצוק החוף באשקלון מתחילות!

שלב ראשון הזנת חול, שלב הבא ריף: עבודות שיקום מצוק החוף באשקלון מתחילות!

מאת יואב נקש יולי 16, 2015

לאחר שנים של הזנחה ונסיגה מואצת של מצוק החוף באשקלון שגבה מחיר סביבתי, תיירותי ובטיחותי גדול מנשוא; לאחר שנים של קידום הפתרון, קיום פגישות, ראיונות וכתבות בכלי תקשורת שמתפרשים על עשור, בשבועות אלו מתחילים סוף סוף בפרויקט הזנת חול באשקלון, הראשון מסוגו בארץ, שמטרתו להעניק מענה זמני לנסיגת המצוקים. האם הפרויקט שיתפרש על כשלושה שבועות עד כחודשיים באמת יהיה אפקטיבי? האם אנו עדים גם למימשו של חזון הריף המלאכותי (שובר מטובע) בעתיד? הדרך עדיין ארוכה ורק בראשיתה אך בזהירות אופטימית אגיד שכל הסימנים מצביעים על כך שחלום של שנים קורם עור וגידים או כפי שאני מכנה זאת: חול וגלים!

מצוק אשקלון נמצא כבר שנים במצוקה. המצוק תלול וגבוה, החופים צרים ומסולעים, סכנת נפשות למעבר, תשתיות קורסות, אתרים ארכיאולוגים מתפוררים אל הים, שובר הגלים קרס ומבנים תיירותיים נמצאים בסכנת קריסה מיידית. במשך שנים רבות פעלתי לקידום הפתרון שבהזנת חול ובהקמתה של תשתית ימית שתמנע את נסיגת המצוקים (ריף מלאכותי). ביקשתי להביא לשינוי, לקדם תיירות, לשפר בטיחות ולהיטיב עם איכות חייהם של התושבים בעיר ועם הגולשים. שנים רבות שלא הרפיתי. קיימתי דיונים, פגישות, הבאתי חוות דעת, מצגות, קיימתי ראיונות וכתבתי על זה אינספור פעמים והזכרתי את זה בכל פורום אפשרי. הייתי נחוש ומעולם לא אבדתי תקווה, ידעתי שזו הדרך היחידה.. לשמחתי הרבה ועל אף שזה נעשה בדקה ה-90'. בשבועות הקרובים אנו נראה סנונית ראשונה של שינוי, של פעולה יזומה ופתרון ממשי לסוגייה.

חזון הריף המלאכותי בתמונת אילוסטרציה שהכנתי לפני שנים רבות. חוף רחב ידיים וגלים. האם החלום בדרך להתגשם?

פרויקט הזנת החול בחוף אשקלון מתחיל

בהודעה שנמסרה לתקשורת נאמר כי החל מיום רביעי, 15.07.15, תתבצע לראשונה בארץ, הזנת חול צפונית לחוף בר כוכבא באשקלון ולאורך כקילומטר. זאת במטרה לספק מענה זמני וראשוני לנסיגת המצוק החופי. ההחלטה על ההזנה התקבלה במשרד לאיכות הסביבה, בראשותו של השר אבי גבאי, ותבוצע על ידי החברה הממשלתית להגנות מצוקי חוף הים התיכון בניהולו של יעקב בכר ובשיתוף עיריית אשקלון והחברה הכלכלית. במסגרת העבודות גודרו ונחסמו למעבר כל רצועת המצוק החופי מחוף בר-כוכבא ועד לחוף הדתיים הישן.

"מדובר בשיקום חשוב מאוד שיש ביכולתו לא רק להפסיק את קריסת המצוקים, לבנות חוף ולקדם את התיירות אלא יש בו גם בכדי לרפד קרקעית ים שתייצר גלים טובים לגלישה"

החול יכרה במעגן רוטנברג ויוטל באשקלון

ההחלטה על ההזנה באה על רקע הידיעה כי חברת החשמל עומדת לכרות חול במעגנה של תחנת רוטנברג ולהטיל אותו בלב ים. מרגע היוודע הדבר, נוהלו מגעים אינטנסיביים בין הנוגעים בדבר על מנת "להציל" את החול המיועד להטלה ולהזין אותו בחוף בר כוכבא וצפונה. לאחר דין ודברים בין הגורמים התקבלה הסכמה בין חברת החשמל, ועדת ההטלה, קבלן הביצוע והחברה הממשלתית להגנות מצוקי חוף הים התיכון כי החול יוטל בחוף אשקלון.

סוכת המצילים החדשה בחוף בר-כוכבא באשקלון מחכה לחול. ברקע נראה "חוף המצוק" עד צפונית לגוטה.

סימני שאלה

על אף הבשורה המשמחת אנו נותרים עם סימני שאלה רבים שכן הטלה של חול צריכה להיות עקבית לאורך זמן בכדי שתהיה אפקטיבית ואינה יכולה להתקיים ללא בניית תשתית הגנה ימית. אז כיצד תתבצע ההזנה של החול? כמה זמן זה יארך? מה תהיה השפעתו עלרצועת החוף? האם ישנעו כלים כבדים על החוף? האם יכרסמו עוד בתוואי המצוק? ואם זורקים חול בים מדוע צריך לסגור את החופים למעבר? ומכיוון שהטלת החול היא פתרון מאוד זמני  אז איזו בנייה מתכוונים לעשות אח"כ? האם שובר גלים? האם ריף מלאכותי? ומדוע עושים זאת בעונת הקיץ בחודשים של החופשה? נותרתי עם הרבה שאלות שלהם כמה תשובות אפשריות.

הוסיפו אותנו כחברים בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

מדוע רק עכשיו?

נכון, הטיפול במצוקים כבר היה צריך להיעשות אתמול לפני 10 שנים אבל עדיף מאוחר מאשר אף פעם ועל אף שאנו נמצאים ממש על חודו של מצוק, אפשר עדיין להביא לשינוי אם עושים זאת נכון. הסיבה שהפרויקט הזה מתבצע בתזמון גרוע של חודשי הקיץ והחופש הגדול יולי-אוגוסט, הוא בגלל אילוצים שנגרמו בגלל לוח זמנים מהיר מאחר וחברת חשמל חייבת לבצע את כריית החול לאלתר.

השר לאיכות הסביבה לשעבר, מר גלעד ארדן, סייר לאורך המצוק החופי של אשקלון (ינואר 2011) וקבע כי יש לתקצב את הטיפול בזה באופן מיידי. ארבע שנים אח"כ מתחילים.

כמה זמן זה יימשך?

הגורמים המעורבים בשיקום החוף טוענים שהפרויקט יתפרש רק על שלושה שבועות (יש אומרים חודשיים). שבמהלך הזמן הקצוב יועברו כמויות אדירות של חול. יחד עם זאת כדאי לזכור שאם לא ימשיכו להטיל חול במקום באופן עקבי גם אחר כך וללא תשתית ימית שתגן על רצועת החוף, מרבית הסיכויים שזה לא יהיה אפקטיבי לאורך זמן.

איך זה יעשה? 

ההטלה תתבצע באמצעות גוררות חול ימיות מיוחדות המכונות דרייז'רים שיובילו את החול שיכרה במעגן רוטנברג ויטליו אותו בסמוך למצוק. (לא ידוע באיה מרחק מהחוף. האם בקרבה יתרה לחוף או בעומק).

כך זה ייעשה: גוררת החול "Dredger", מטילה את החול מול מצוק אשקלון.

מתי בניית התשתית הימית יצא לפועל ואיזה סוג?

משיחה שקיימתי כבר לפני מספר חודשים עם חבר בכיר בוועדה ממשרד איכות הסביבה נאמר לי כי האופציה שנמצאת כיום על שולחנם הוא שובר מטובע (ריף מלאכותי)! ואכן, גם בהודעה לעיתונות נמסר  כי "החול שיוטל בחוף אשקלון  אמור להגן על המצוק במשך כשנתיים ועד השיקום ארוך הטווח המתוכנן (השוברים המוטבעים)." עם זאת לא ידוע עדיין סוג השוברים המטובעים וצורתם (צורת V או Y או שובר רגיל, או reef balls, שקי חול, מסלעת או בטון יצוק).

מדוע סוגרים את החוף בגדרות?

חוף בר כוכבא, גוטה ועד חוף הדתיים יסגר למעבר. הסיבה לכך לא ברורה. האם החופים מגודרים בגלל שינועם של כלים כבדים על החוף? האם יש אמת בשמועה שמדובר בחול צבעוני שמשאיר כתמים על הרגלים (נשמע תמוה לחלוטין)? או שמדובר במקדם ביטחון שמיועד להגנה על שלום הרוחצים בגלל זרמים שיווצרו במהלך ההזנה או  בגלל הטלה קרובה לחוף? מה שבטוח הוא שגם פרויקט זה נעשה כמו באתר בנייה שמגודר מכל עבר.

קיץ וחופש גדול מאחורי גדרות? זה התזמון הכי גרוע לסגור את הגישה לחוף הים אבל אילוצי חברת החשמל מחייבת כרייה כבר עכשיו.

איך זה ישפיע על הגלים והגלישה?

כאמור, הפרויקט, החלום ואולי גם החזון נמצא בראשית ימיו הראשונים. מדובר בשיקום חשוב מאוד שיש ביכולתו לא רק להפסיק את קריסת המצוקים, לבנות חוף ולקדם את התיירות אלא יש בו גם בכדי לרפד קרקעית ים שתייצר גלים טובים לגלישה (וזה עוד לפני הקמתו של ריף מלאכותי רב שימושי). קשה לדעת איך זה יסתדר ומתי. היכן יישברו הגלים? מה תהיה צורתם ואורכם? הזמן יגיד את שלו, אקלים הגלים יסיע את החולות עד שימצא את מקומו - ונקווה שהשינוי יגיע לטובה וחוף קבר השייח יחזור להיות אפילו טוב משהיה בעבר.

ב-ה-צ-ל-ח-ה!

תמונות: יואב נקש "צלם ים"

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים