הטוסיק רטוב? קחו מגבת :) Sandusa נגד חול ומים...!

מאת יואב נקש דצמבר 09, 2013

זה התחיל בכניסה אל הים והסתיים עם כתמים של מלח על ריפוד המושבים ברכבי. המגבת הרטובה שברשותי אולי מייבשת את טיפות המים אבל הלחות והרטיבות חודרות מבעד לסיבי הבדים. עד כמה שזה נשמע טריוויאלי, המגבת היא אחת מאותם מוצרים שימושיים שגם אם לא באופן רשמי, יש לה חלק נכבד בציוד הכולל של הגולשים. בחיפושי אחר פתרון יעיל שמטרתו ניגוב יסודי ושמירה על יובש הריפודים, הגעתי לכמה פתרונות כשאחד מהם הוא פיתוח חדשני של מגבת נגד מים וחול.

sandusa towel anti sand and water מגבת סאנדוסה נגד מים וחול

בעונת הקיץ זה פחות נדרש. לאחר מספר דקות בשמש, טיפות המים מתאדות והגוף הרטוב מתייבש במהירות. שורט הגלישה שגם הוא עשוי מחומרים מנדפי מים, אינו סופג כמויות גדולות של מים ומתייבש בנקל. הבעיה מתחילה כשנעשה קריר, גם בים וגם ביבשה. בחודשי החורף שבהם אנו גולשים עם חליפה, אנו יוצאים מהמים וממהרים אל המגבת... מייבשים את השיער מעבירים "וויש" על החליפה ונכנסים אל הרכב. שם מתחילה הבעיה.

המגבת רטובה ולחה, אנו נתאמץ לסדר אותה על המושב כשהחלק "הפחות רטוב" יהיה במגע עם המושב. במאמץ נוסף ננסה לסדר את כל קצוות המגבת שיכסו את הכיסא ואת המשענת אבל בסופו של תהליך ולא משנה כמה תתאמצו לשבת מבלי להישען, המושב יהיה רטוב ולח. הרטיבות הזו של מי המלח חודרת לסיבי המושב ומשאירה כתמים לבנים שאותם קשה להסיר לאחר שהם מתייבשים. בעיה נוספת היא לאחר שהתקלחתם ולבשתם את מיטב בגדיכם... כשתחזרו למושב הרכב, הטוסיק שוב יירטב. אז מה עושים?

art8

המגבת על המושב לא ממש אפקטיבית -  יש עוד פתרונות לשמור מרטיבות על המושב של הרכב

אופציה ראשונה היא לבוא עם סט מגבות כמו שמקבלים במועדון ספא אבל למי מאיתנו הגולשים יש זמן לארוז מגבות כשאנו ממהרים אל הגלים...? על אחת כמה וכמה שזה גם לא סביבתי (בגלל כמות הכביסות הנדרשות לאחר שימוש). 

אופציה שנייה היא לקנות מגבת מיוחדת המתאימה למושב הרכב. מגבות-כיסא כאלו ניתן למצוא במגוון רחב של דגמים וגדלים ומחירם נע בין 20 ל-50 דולרים. עם כיסוי המושב במגבת אולי נמצא הפתרון לרטיבות אבל זה אומר שתדרשו לקחת איתכם מגבת נוספת שתשמש אתכם בניגוב גופכם... מסורבל ולא סביבתי (כבר אמרתי?).

האופציה השלישית הצריכה ממני קצת עבודות קידוח וחפירות במרשתת עד שהגעתי אל הפיתוח החדשני של המגבת נגד מים המיועדת לגולשים ולכלל הרוחצים – יוריקה!

art2

מגבת נגד מים? נשמע כמו אוקסימורון (*היגד לשוני המורכב מזוג מרכיבים הסותרים זה את זה)... הרי עיקר מטרתה של המגבת היא לספוג את המים ולייבש אותנו אז איך היא אמורה לעשות את זה אם היא נגד מים? מסתבר שבעולם שלנו יש מי שחשב על פתרון יצירתי שמתאים בשלמות לדרישות הגולשים בשילוב כל המרכיבים המנוגדים. באז בראון (Baz Brown) הוא גולש אוסטרלי שחשב על דרך מקורית שבה המגבת תהיה רב תכליתית: לנגב את המים, למנוע מחול הים להידבק ושבנוסף לכל היא תהיה גם אטומה למים. לאחר שנה ארוכה של מחשבה, גיוס כספים של 50,000 דולרים ופיתוח ראשוני, באז בראון יצא לדרך עם פטנט חדשני, מגבת החוף סאנדוסה (Sandusa).

מגבת ה-Sandusa מיוצרת משלושה רבדים: החלק העליון עשוי סיבי מגבת רגילים, החלק התחתון עשוי מסיבים צפופים ונמתחים של ניילון (loop-less) וביניהם נחה שכבה של בד אטום למים.

מגבת לייבוש –
חלקה העליון של המגבת עשוי מבד כותנה הזהה לזה של מגבת רגילה. עם צד זה אפשר לנגב את טיפות המים מהגוף ולייבש את השיער. בקיצור מגבת.

art6מגבת נגד חול –
המוטו שבו בחר באז לקידום מכירת המגבת הוא "תשאירו את החוף על החוף" (leave the beach at the beach) ומי מאיתנו אינו מכיר את המצב שבו אנו פורשים את המגבת על החוף ומתיישבים עליה רטובים ולאחר קימה אנו צריכים לנער אותה היטב מכל החול שנדבק בתחתיתה. גם אם עברתם בבטחה את הניעור מבלי להתיזו על אחרים, וזה לא משנה כמה חזק תנערו את המגבת, תמיד יישארו בה גרגירי חול שיסעו אתכם ברכב ויכנסו איתכם לביתכם. תחתית מגבת ה-Sandusa עשויה כאמור מסיבי ניילון שמונעים מהחול להדבק וגורמים לגרגירי החול "להחליק" מטה ולהשאירם במקומם הראוי... על החוף.

art5מגבת נגד מים -
החלק התחתון של המגבת הוא עיקר הרעיון אך חלקו האמצעי העשוי מבד אטום למים הוא הרכיב הגאוני. במקרה של ציפוי מושב רכבכם, המגבת הזו תדאג להשאיר את המושב יבש ותספוג מצידה העליון את טיפות המים שנגרות מגופכם / חליפתכם.

art4

במגבת ה-Sandusa ניתן להשתמש במגוון רחב של אפשרויות נוספות:

  • לעטוף את ציוד הגלישה (גלשן, שורט, לייקרה, ביקיני חליפה וכדומה).
  • לנגב את הכלב או להניח את זה כמצע על מושב הרכב שבו כלבכם יושב.
  • יכול לשמש כמטרייה מפני גשם
  • לעטוף ציוד אלקטרוני במידה ויורד גשם
  • ניתן להשתמש בזה כמגבת לחדר כושר
  • לפרוש אותה בפיקניק על מדשאה רטובה

ה-Sandusa מגבת שחייבת להיות לכל גולש ברכב

חסרונות (ויש כאלו): אם התזתם חול על צידה הסופג של המגבת כשהיא רטובה אז היא לא תהיה שונה מכל מגבת אחרת שאליה החול נדבק. צידה האטום של המגבת חייב להיות מונח על החול. המגבת יחסית גדולה במימדיה אך בשביל לפרוש אותה על המושב ועל המשענת של כיסא רכבכם, ייתכן שתצטרכו להיעזר במגבת נוספת. מגבת ה-Sandusa מוצעת למכירה החל מחודש דצמבר 2013 באופן מקוון בלבד בקישור הבא. ניתן לרכוש את המגבת ביחידה בודדת או במארז של עד 10 יחידות. המגבת מגיעה במספר דגמים וצבעים וכמו כן הן ניתנות לכיבוס. מחירה של מגבת 50 דולרים.

מגבת (או בעברית צחה אלונטית) שדוחה מים וחול אבל עדיין מייבשת את טיפות המים? זה רעיון גדול. אבל מה אני עושה בנוגע לכתמים הלבנים של המלח שהתייבשו על כיסויי המושבים? הפתרון הפשוט שמצאתי לכך הפיל אותי מהכיסא בהפתעה - מים עם חומץ. הספיגו את המושב במים ונגבו את שאריות המלח עם מגבת (לא הסאנדוסה... אחרת:-)) לאחר מכן קחו כוס מים חמים ושפכו לתוכו חומץ, רססו את הכתמים שעל הבד עם מי החומץ והניחו להם להיספג למשך כ-10 דקות. לאחר מכן הספיגו מטלית במים חמים, תנקו את המושב ומיד אח"כ תייבשו אותו עם מגבת... (כן. אחרת!) ו... טה דם!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים