גלשן עם חיישן – עידן טכנולוגי בגלישה

יולי 25, 2014

נדמה שההמצאות אינן נגמרות והן רק נעשות יותר ויותר מתוחכמות... והפעם פיתוח של גלשן בסימן דור המחשבים. גלשן עם חיישן, צ'יפים קטנים שמוטמעים בתוך הגלשן ומפיקים מימד טכנולוגי ו"גיקי" לספורט שהוא כולו מים ואדרנלין... בפעם הבאה שתרצו ללכת לגלוש קודם תדליקו את המחשב ותתתחילו להתאמן – כל הפרטים בכתבה הבאה:

ספורט הגלישה נתפס כפעילות פיזית שגובל באמונה דתית והשילוב של הגלישה עם טכנולוגיה יכול להראות קצת כמו חילול השם. אבל בשעה שעבור רבים הגלישה מהווה סגנון חיים, זהו עדיין ספורט תחרותי וענף שמגלגל מיליוני דולרים מסביב לעולם... אז אל תופתעו לגלות אם הגלשנים של היום אינם בנויים רק מפלקיסגלאס וקצף. כשהמטרה "להפוך את ההרגשה לעובדות מוחשיות" חברת המחקר טקנליה (Tecnalia) ויצרנית גלשני הגלים הספרדית פוקאס (Pukas), שילבו כוחות בכדי ליצור גלשן-על שמצויד בגירוסקופ (מכשיר המשמש למדידת יציבות), מצפן GPS, חיישני לחץ ורצועות חכמות שמודדות את גמישות של הגלשן.

art2הרעיון של שילוב חיישנים על גלשנים הוא אינו חדש. בשנה שעברה, ארבעה סטודנטים מאוניברסיטת סאן-דייגו בקליפורניה שילבו מחשב וחיישנים על גלשן כשהמטרה הייתה לייצר את "הגלשן המושלם". למרות מאמציהם של הסטודנטים הגלשן שלהם וממצאיהם לא היו כמו הפיתוח המרשים החברה הספרדית שמאובזר בכל האמצעים האלקטרוניים בתוך הגלשן עצמו.

בתוך הגלשן מוטמעים חיישנים שונים ומחשב IPEGv2 שמקליט את כל הנתונים לכרטיס זיכרון של פלאש. ברגע שהגולש עושה את דרכו מחוץ למים הנתונים מועברים למחשב נייח דרך אינטרנט אלחוטי Wi-Fi. לאחר מכן מעבדים את הנתונים ע"י מקור פתוח של מערכת רובוטית (ROS) שמספק פירוט גרפי מדוייק של הגולש וביצועי הגלשן.

חברת פוקאס מאמינה שהנתונים שמתקבלים ע"י גלשן-העל תאפשר לא רק לשפר את פיתוחי הגלשנים העתידיים, אלא גם תאפשר למדוד את היכולת הטכנית של הגולשים וביצועיהם. נתונים אלו יכולים לשמש את הגולשים באימונים לשיפור יכולתם ותוסיף מימד נוסף שיוכל לשרת ולשפר את איכות השיפוט בתחרויות.

השילוב של גלישה וטכנולוגיה יכול לגרום לגולשים קצת להרתע, אך ברגע שהתוצאות יפגינו על שיפור ברמת הגלישה ייתכן שהדעות ישתנו לטובה... עם או בלי הטכנולוגיה תמיד נגלוש עם הנשמה.


כתבה מאת יואב נקש

צפו בסרטון המחשה של הגלשן עם החיישן

 

צלם- ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים