חדשות
חדשותגלישה ← יום תחרות שני סוחף בנתניה: צינורות, שבירות ומופע אווירי בקונטיקי

יום תחרות שני סוחף בנתניה: צינורות, שבירות ומופע אווירי בקונטיקי

מאת עומר ביטון ינואר 20, 2016

לפני הכל, אספר קצת על החוויה שהיינו עדים לה היום, ודווקא מהסוף. חזרתי הביתה אחרי יום שהיה אינטנסיבי גם לאחרון הצופים. ניסיתי לתת לכל התחושות לרדת ולהיספג כדי שאוכל להתחיל בתהליך הכתיבה. כדי להגיע לשם, ניסיתי להיזכר בתמונות שנשארו אצלי בראש מהיום. מבחינתי מה שמגדיר את היום בצורה יוצאת מן הכלל היה לצפות בגרומטים הקטנים קופצים על המתחרים לאחר המקצה, תוך הפגנת התרגשות בלתי נשלטת. כמו בריו, כמו בקליפורניה, כמו בהוואי, כך גם היה היום בנתניה.

בואו נאמר את האמת, רוב הגולשים הבינלאומיים שהגיעו לתחרות הם צעירים, חלקם עדיין מתחרים בג'וניורז ובטח שלא רגילים לקבל חיזוקים וחיבה כאלה מן הקהל המקומי. זוהי לא תחרות QS  טיפוסית, ויספרו על כך המתחרים שמגיעים לעיתים לעיירות שקטות וקרות ברחבי אירופה ע"מ לקיים אירוע צנוע מבחינת חשיפה ואהדה. כל-כך הרבה צבע שטף את קונטיקי היום, באויר בים וביבשה. עולם הגלישה הוצג בכל מקום, בעצם ראינו את כל מה שאנחנו אוהבים בעולם הזה במקום אחד, ועוד כאן אצלנו.

מי זה קודח? אוזי רייט אוהב את קונטיקי... (תמונה: יואב נקש)

לא משנה לאן הפנינו את המבט, בין אם זה ברדיקליות בליין-אפ שהלכה והחמירה לטובה ככל שהתחרות התקדמה, בין אם בסדר והארגון של האירוע, בין אם בצופים שנראו מאושרים, לפחות היום. זכינו לראות ביצועים מלוטשים ופרוגרסיביים, מהפכים, מתחרים צבעוניים (גוני זוביזרטה – דניס רודמן של עולם הגלישה ?) וקהל יפהייפה. האמת היום כולכם הזכרתם לי ילד חמוד שקיבל סוף סוף מה שהוא רוצה . זוכרים מה קרה לו? הוא חי באושר ובאושר לפחות עד שהגיע לאוטו וקיבל דו"ח. למי אכפת, אוזי רייט תפס אוויר בקונטיקי, תעופה בחקירה, אווירונאוטיקה הידראולית? יאללה למקצים.   

היט אנד ראן

תחילה הסתיימו מקצי הסיבוב השני. במקצה 9 צפינו בפדרו הנריקה, לו עבר ב-WCT  כאשר התחרה בסבב ב-2006, מדובר בגולש קייט מהטופ העולמי, בעל בית ספר מפורסם לגלישה וקייט בברזיל, ממש לא ילד. דרך הגלישה דל פדרו זכינו לקבל הצצה לגבי הקריטריונים לפיהם מנקדים שופטי ה-WSL את המתחרים. מתן דגש על כניסה ויציאה מהירה מביצועים, חשיבות לזרימה הכוללת של הגולש בגל, ופרוגרסיביות הביצועים. ללא ספק שום דבר לא נעלם מעיני השופטים, ופדרו נוקד בהתאם כאשר הוא מצליח לייצר מהירות חסרת פרופורציה ביחס לגל.  

טום קולארק בפוזישן של אלופים (תמונה תומר אבני)

במקצה 10 צפינו בהנאה בעומר בר-לוין, ילד הפלא הנצחי של עולם הגלישה הישראלי, מצטרף לרשימת הישראלים המכובדת שהבטיחה את מקומה בסיבוב ה-3. עומר עשה זאת בסטייל, כשפתח את המקצה עם טייק אוף לקאבר קצר בצינור בקסייד חלול, ולאחר שניסה את מזלו בכמה צינורות סגורים, הבטיח את ההעפלה עם גל בקסייד שכלל שני ביצועים סולידיים. הצטרף אליו מהמקום הראשון פול פוגלייסי האמריקאי. נפרדנו מהישראלים גל זינגר- צעיר המשתתפים וחייכן רציני, ומרוני שיינגארד. 

במקצה 11 בלט ושלט, ולא בפעם האחרונה להיום יורגן קוזינט הצרפתי הצעיר והמבטיח, מאיי ריאוניאון שורצי הכרישים, מולדתו של ג'רמי פלורס מיודעינו. הצטרף אליו בגאווה אלון אברון המקומי שעתיד לספק את התוצאה הטובה מבין הישראלים בתחרות. אליהם הצטרפו מהמקצה שנעל את הסיבוב השני איתן אגיגורן ואוליבר הארטנופ הדני. כאן נפרדנו מדין אלמוג שלמרות ההדחה נשאר לספוג אנרגיות טובות ולשחרר אותם חזרה באיזור המתחרים, כפי שעשו רוב המתחרים הישראלים שהודחו, וכפי שיאה באירוע היסטורי שכזה, גחמות ותסכולים לא כאן, לא היום.

היילי באטיסטה הברזילאי עשה קרנבל על הקירות של קונטיקי (תמונה תומר אבני)

סיבוב שלישי

לאורך התחרות אפשר היה לחוות סגנונות גלישה שונים, דוגמת הברזילאים הנותנים דגש על הביצוע החזק ועל המון מהירות. שופטים קונים את הנוכחות הזאת, ובצדק. לעומתם הצרפתים שהפגינו rail to rail  קלאסי, עם דגש על באטם נכון ולהגיע עם מומנטום לרגע הקריטי בגל.

עם תחילת הסיבוב השלישי פגשנו במים בשני המקצים הראשונים שוב באחים קולארק הצרפתים, שהדגימו גלישה מסוגננת ע"פ הקריטריונים הדרושים, גולשים יציב ונותנים דגש לסיומת חזקה לכל גל. משה פרץ סיפק כמה קארבים יפים אך נפרד מהתחרות בשלב הזה. בקצה לאחריו נפרדה התחרות מאלוף ישראל המכהן אביב ואקנין, שלמרות פתיחה טובה עם שני גלי בקסייד סולידיים, לא זכה לניקוד גבוה. תחרות מכובדת לאביב, שראה את תום קולארק מעפיל לסיבוב 4 תוך כדי בחירת גלים מעולה, חיפש את ה"חבילות" וביצע עליהם בצורה מקסימלית עם ניקוד משוכלל של 15.76. כבר מהמקצה הזה ניתן היה להרגיש כי הרמה עולה, ויש למתחרים מעט מאוד מקום לטעויות. שלא תתבלבלו מה"בייבי פייס"- במים נמצאים מתחרים קשוחים, שלמרות גילם הצעיר מצליחים להוציא ניקוד גבוה גם בתנאים פחות טובים, ויענישו אותך על כל טעות שתבצע. 

בום!!! אוטיס קארי משחרר נצרה לאוויר (תמונה: יואב נקש)

במקצה 3 נפרדנו מעוד צרפתי צעיר ומבטיח -צ'ארלי קיברון. מדובר באחד הגולשים החמים בסבב הנוער האירופאי, שהתעלל בים באקספרשן סשן וגם הפגין רמה אדירה בפרי סרף, פשוט יש לו בלקסיקון את כל הביצועים, ומכאן אפשר להבין את התסכול שלו לאחר ההדחה המוקדמת יחסית. מקום אחד מעליו, שלא סייע לו להמנע גם מהדחה הוא ג'ייסון טורס, אחד הגולשים הבכירים בקוסטה ריקה, אחד שטעם גמר ISA WORLD GAMES, גולש עם המון פלפל ועוד נשמע עליו בעתיד. מהמקום השני העפילו אלונסו קוראה הפרואני מלא הפלואו וסטייל בו עוד ניתקל בהמשך. ומי השאיר את כולם מאחור עם מקצה פנטסטי, אחד הטובים שסיפק גולש ישראלי בזירה הבינלאומית ? וובקה מארליס ! שעד השלב הזה סרב לקחת שבויים ואחרי שהראה את הגב לאדריאן טויון בסיבוב הקודם, עשה זאת שוב לשלושה מתחרים בינלאומיים מקליבר רציני מאוד, הישג מרשים וכבוד ענק ! וובקה התחיל את המקצה עם קארב חזק מהרמה מהגבוהה ביותר שראינו בתחרות, שזכה לניקוד 4.7 , ונניח שאם היה מסיים את הביצוע אחריו היינו רואים כבר ניקוד באיזור הExcellent score

במקצה 4 ראינו את אחד הגלים הטובים שראינו היום, מימאנה בריי מטהיטי, שלא מזמן סיים במקום ה-5 באליפות עולם לג'וניור (!!!) פתח את המקצה עם 9.33 על אייר רברס ענק לתוך סגירה. מיד לאחר מכן דודו ביטון ספג מהשופטים פסילה לאחר שירד גל לאדריאן טויון שהחזיק בפריוריטי. גיל זילכא המקומי עוד הוביל במאבק על הכרטיס השני מול אדריאן, אך האחרון עקף אותו בישורת האחרונה תוך כדי גלישה עיקשת. הרבה כבוד לדודו מגלשני סידני, וגיל זילכא על תחרות מרשימה ביותר. 

במקצה 5 פדרו הנריקה בחר את הגלים שלו בקפידה ומתוך 3 גלים הגיע לניקוד כולל  של 15.04, מתוכם גל שהתחיל עם באטם במהירות שיא לתוך צינור פרונטסייד נאה – 7.87. אלון אברון המקומי הצטרף אליו מהמקום השני, ולוובקה מארליס בגזרת הישראלים בסיבוב ה-4, והיום הוא מלך נתניה, כבוד ! 

אלונסו קוריאה מגיע מהצפון עם האייר-רייל-גראב המשוגע הזה (תמונה: יואב נקש)

הנאה צרופה הייתה לצפות במקצה 6, מקצה עם המון גלים, בו ראינו את אוזי רייט נהנה במים ומתעופף לתרועות הקהל, ובישורת האחרונה נעקף ע"י יורגן קוזינט עם צינור פרונטסייד רייט נקי. אמנם לא גבוה במיוחד, אך אחד שהספיק לו לנצח את המקצה ולשלוח את אוזי עם הרבה אהבה לעמדת המתחרים להנעים את זמנם עם ים חיוכים ויוקוליילי- יססס anti bad vibes indeed ! לאורך כל המקצה הוביל איתן איתן אגיגורן האנגלי הצעיר עם גלישה נקיה, קווים נכונים וביצועים סולידיים.

אחריהם במקצה 7 צפינו בפנתר הוורוד הלא הוא גוני זוביזרטה הספרדי, שגר בין פורטוגל וספרד ומעביר את רוב שעות הגלישה שלו באריסיירה הציורית. כבר שנים שגוני נושק לסבב ה-CT , ולפי ההשקעה של וולקום בו ניתן לראות את ההערכה לכישרון העצום שלו.  מהמקום הראשון במקצה העפיל הצרפתי הצעיר פול-סזאר דיסטינגווין, בן של אחד המאמנים המוערכים באירופה (אימן בין היתר את ג'רמי פלורס, מיקי פיקון, יוהאן דורו ושאר הכשרונות בנבחרת הצרפתית). נפרדנו מגיל קרן שגלש מקצה מצוין בלי הרבה טעויות, אך לפעמים העפלה\הדחה תלויה בחצי נקודה בלבד, כואב אך זוהי הגלישה התחרותית. את תמונת ההעפלה לסיבוב הרביעי השלימו הודיי קולאזו הבאסקי ואוטיס קארי הרחפן האוסטרלי.

סיבוב רביעי

סיבוב 4 התחיל עם מקצה פיקנטי וצמוד מאוד לכל אורכו, כאשר 3 נקודות בלבד מבדילות בין מקום ראשון ואחרון. ראינו את האחים הצרפתים קולארק מפגינים rail to rail  מהו, אלונסו קוראה הפרואני עם הסגנון המלוטש, ואדריאן טויון שנאבק מתחילת את התחרות להפגין את הרמה הרגילה שלו. תום קולארק ואלונסו קוראה היו צעד אחד לפני כולם והראשונים להבטיח את מקומם ברבע הגמר. 

למרות שוובקה מארליס משלנו פתח חזק את מקצה 2 , ועלה ללוח עם 5.17, בהמשך נותר חסר אונים מול תצוגת תכלית של היילי באטיסטה ומימאנה בריי. הראשון, אחרי קארב חזק התעופף גבוה כמו שהוא יודע בדרך ל-9.67 , air show  במיטבו. לאחר-מכן קינח עם תוצאת גיבוי על צינור פרונטסייד לאחר הדרופ. הבחור סיפק שואו ענק לקהל, והוא עלה מהמקום הראשון. מימאנה שסיים שני, התחמם ככל שהתחרות התקדמה ועוד נדבר עליו בהמשך. נפרדים מוובקה שללא ספק קוטף את התואר הגולש הישראלי הטוב ביותר בתחרות ! גלישה אמיצה, חסרת פשרות ופשוט טובה. 

עד הסיבוב הרביעי. וובקה מרליס קוטף את תואר הגולש הישראי הטוב ביותר בתחרות. (תמונה: יואב נקש)

מאושר לתאר לכם את מקצה 3, שהיה המקצה הלוהט של יום התחרות השני, התחיל משוגע ונגמר משוגע. אוטיס קארי הצטנר פעמיים בפתיחה, והוסיף לאחד מהם ביצוע על השבירה והגיע ל-12.63 כבר אחרי שני הגלים הראשונים שלו. בהמשך קיבלנו מטח אופדליפים שקונטיקי עוד לא ראה מימיו, בעצם שום חוף בישראל לא אירח מקבץ הצלפות שכזה. הרמה המשיכה לעלות, איזה כיף היה לראות את זה בלייב, מרגש ! אלו מכם שעוקבים באדיקות אחרי שידורי ה-WSL  יכולים להבין אף טוב יותר את איכות המקצה שראינו. יורגן הראה לנו עבודה נכונה בבקסייד, מניפה של מים שעפה בצורה סימטרית כלפי מעלה, 90 מעלות כמו בספר. כשגולש כמו גוני זוביזרטה מודח מהמקום הרביעי זה אומר הכל על רמת התחרות כבר בסיבוב הרביעי.  אוטיס קארי שסיפק לנו איירים מעוררי השראה להיילייטס סיים שלישי, פדרו אנריקה ויורגן ממשיכים לרבע לאחר מקצה מלא תהפוכות

במקצה 4 בלט הודיי קולאזו, מבכירי גולשי הבאסקים (יחד עם גוני זובירטה ואריץ אראנבורו), צ'ארג'ר ממונדקה, ואספר לכם שמדובר באחד שהתחרה שם בתחרות ה-CT , ניצח את אנדי איירונס בסיבוב 2 !  לא נורא אלון זה סופו של כל מי עשה תחרות אדירה והשיג את התוצאה הטובה ביותר מבין הישראלים יחד עם וובקה. הצטרף להודיי יורגן קוזינט מראוניון עמוס בכרישים, האי ממנו הגיע ג'רמי פלורס.
רבעי גמר 

רבע הגמר - מאני-טיים ! 

המקצה הראשון בשלב רבע הגמר הפגיש שני תותחים כבדים,ולראשונה בתחרות עברנו למתכונת man on man, ולכן ראינו exchange  מהו, יחד עם טקטיקה ובחירת גלים נכונה. לא בכדי שני הגלים הטובים שלהם נעשו מיד אחרי גל טוב של השני. מימאנה בראיי עלה לאייר רברס מצוין וקינח בביצוע חזק על הסגירה – 8.57. תום קלארק עשה כמיטה יכולתו, שמר על קצב טוב אך היה חסר לו ביצוע אחד חזק בשני הגלים שלו ע"מ לקבל את הכרטיס הראשון לחצי הגמר, הרבה כבוד לתום שנפרד מהתחרות ברבע הגמר. 

רבע הגמר השני, הפגיש שני גולשים מהשורה הראשונה, שאף גבה לא הייתה מורמת אם היינו רואים אותם מחר מניפים את גביע SEAT NETANYA PRO  2016. בעצם את אחד מהם אולי נראה. דווקא את היילי באטיסטה, שהסתכל לא פעם בגובה העיניים לרחפן הגו-פרו שצילם, לא נראה בחצי הגמר. היילי ניסה להיכנס לקצב, אך אלונסו דחק אותו לפינה עם הלפט הכי ארוך שראינו היום, סחט אותו עד הסוף עם אין סוף ביצועים סולדיים לפרונטסייד, לא גל גבוה אך קיבל 7.83


מקצה 3 – יורגן התחיל עם שני גלים בקסייד חזקים ולקח את ההובלה, איתןו התקשה לעלות על הלוח עם תוצאות סבירות אך 10 דקות לסיום המקצה ירד לפט לבקסייד נקי באטם יסודי  שנתן מהירוטת לביצוע ראשון חזק, הצלפה בדיוק בקטע הקריטי וזה שווה 8.00. מכאן הוא נכנס למומנטום ירד פרונטסייד עם קארב סוליד חזק על הרייל וסגל אותו עם שני ביצועים רדיקלים, תוצאת גיבוי סבירה שנותנת לו את המקום בחצי הגמר, המחמאות ליורגן על תחרות מעולה מבחינתו, למרות שניכר היה להבחין באכזבה על פניו לאור המהפך במקצה שלו. לא נורא, עד ה-QS  הבא זה יעבור. 

מקצה מס' 4 והאחרון של שלב רבע הגמר ויום התחרויות השני, סיפק הופעה חד צדדית מאת מיודעינו פדרו הנריקה הברזילאי שמייצג את פורטוגל. התחיל עם off the lip layback  חזק על הסגירה, לאחריו הציג את אחד הגלים הטובים שראינו היום, 9.33 על 3 ביצועים סופר מהירים וחזקים על גל יחסית סגור, rail to rail  השופטים קפצו על זה, גם אנחנו. ואם זה לא הספיק לפינת השחיטה בארץ הקודש, סניף פורטוגזי – יצא הלטיני לאייר רברס מרתק – 8.17 וככה עולים בסטייל לחצי. 

זהו בפן המקצועי, שהוא חשוב, אבל אני רואה מעבר לו. ההתרגשות ניכרת, שוצפת וגועשת. נתראה מחר ב-07:30 בבוקר לחצאי הגמר והגמר המרתקים, וכמובן תחרות הנשים. אקספו הגלישה צפוי להפתח מתחת לשמש הצפויה, וההפנינג ממש לא נגמר, רחוק משם. אוי נתניה ...מי בכלל חשב על זה? תהיו חכמים, תהיו יוסף, זמיר.

חצאי גמר Seat Pro Netanya 2016

מיהימאנה בריי (Mihimana Braye) מפולינזיה הצרפתית - קוריאה אלונזו (Alonso Correa) מפרו
אית'ן אגיגרן (Ethan Egiguren) מהבאסקים - פדרו הנריקה (Pedro Henrique) מפורטוגל

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
עומר ביטון

עומר ביטון, בן 27. גולש, פעיל חברתי וסביבתי , ובעלים של בית הספר לגלישה Up n' Riding. נולד וגר בנוף-ים הרצליה, ואוהב את הים :) כדורגלן מקצועי ומאמן טניס בעברו, ספג המון מטיוליו באוסטרליה ומנסה ליישם את האושר עם המשפחה והחברים, הגלים, ניגונים ויצירה וכל מה שביניהם עם כבוד ואהבה - Surf culture

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים