זנב העתיד: Shapeshifter זנבות גלשן להחלפה

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

אין סוף לחדשנות. הפיתוחים הטכנולוגים בשילוב הרעיונות האנושיים מבשרים כי בעתיד הממש לא רחוק, צורתו של הגלשן שאותו אנו רוכשים לא יישאר בהכרח אותו הדבר לאחר צאתו מהחנות. הגלשנים של היום הם בעיקרם רק לוח קצף עם פוליאסטר שמאובזר בתושבות לחרבות ולבית ליש אותם ניתן להחליף לפי דרישה או צורך. לרשימת ההחלפות הזו מצטרף כעת גם חידוש מרענן נוסף שבו ניתן לשנות את עיצוב הזנב.

הגלשנים של העתיד רוצים להתקפל אל תוך מזוודה אבל הרבה לפני כן הם פשוט רוצים לשנות קצת את הצורה. בגל נמוך או גבוה, על צינור חלול או על גל נשפך לעיצוב הזנב של הגלשן יש תפקיד מכריע במהירות, ביציבות ובטווח התנועה. בתערוכת האקספו של מעצבי הגלשנים בקליפורניה שנערכה באמצע חודש מאי 2014,  הציג דייויד באר (David Barr) את רעיונו המהפכני והמיוחד העונה לשם "Shapeshifter" –  פיתוח חדשני של מערכת מובנית להחלפה של זנב הגלשן.

art5

ישנם סוגים רבים של עיצובי זנבות לגלשן. קל מאוד להתבלבל ביניהם מכיוון שבמקרים רבים השינויים ביניהם מאוד מינורים ולעיתים אף השפעתם על מהלך הגלישה שולית וכמעט ואינה מורגשת. זנבות הגלשן הנפוצים ביותר הם: squash tail, square tail, thumb tail, rounded pin tail, pin tail, baby swallow tail, swallow tail, bat tail,  ו-  wing tail. המתנגדים לסוגי הזנבות (ויש כאלו), טוענים כי ההבדל היחיד הוא ברוחב הזנב ולא בעיצובו וכל עיצוב שניתן לגלשן יש בו בסה"כ שיקול אסתטי בכדי שיראה יותר טוב. דעה זו היא נכונה בחלקה אבל אין עוררין על כך שיש לכל עיצוב שונה השפעה גם אם היא מזערית וקטנה. ולדוגמא גודלן השונה של החרבות שמוסיפות או גורעות יציבות במהלך הרכיבה על הגל.

art6

כאמור דייויד באר שגולש מעצב ומשייף גלשנים כבר למעלה מארבע עשורים, מפתח מערכת החלפת זנבות חדשה שתביא לשינוי הרגלי הגלישה. עם מערכת נוספת זו הגולשים יוכלו לשלב ולהרכיב כאוות נפשם חרבות וזנבות בהתאם לסוגי הגלים עליהם בכוונתם לרכוב. בהתאם לתנאי מזג האוויר, הרוח וזרמי הים ניתן לבחור זנב כזה או אחר ולהרכיבו בקלות על הגלשן. לגל צינורי וגבוה יהיה ניתן להרכיב "פין טייל" ולגל נמוך שדורש האצה ומהירות "V שייפ" (Swallow tail). התושבות על הזנב מאוד דומות לאלו של חרבות ה-FCS ואותן סוגרים ומחזקים עם מפתח "אלן".

art3

נכון לרגע זה החזון הוא עדיין בשלב הרעיון. ה-Shapeshifter יגיע עם סט של 6 זנבות שונים להחלפה: Diamond, Swallow, Squash, Round pin, Asymmetrical right,  Asymmetrical left. השאלה היחידה שעומדת על הפרק היא רוחב הזנב. כיצד יהיה ניתן להרכיב את מערכת הזנבות על גלשן שזנבו אינו במידות של המערכת הניידת? האם הזנבות האלו יתלבשו אך ורק על גלשנים בייצורו של דייויד באר או שהדבר יהפוך למערכת ככל עולמית שתהיה מובנית בכל גלשן בדיוק כמו חרבות ה-FCS?

כפי הנראה העתיד נמצא כבר ממש מעבר לזנב... ובפעם הבאה שנלך לגלוש אולי נוכל לבנות את הגלשן על החוף לפי תנאי הגלים והים.

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)









צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.




צלם ים