כריש קופץ מעל לגולש בפלורידה - תיעוד נדיר

יולי 25, 2014

כמה מזל צריך בחיים בשביל להיות במקום הנכון ובזמן הנכון עם מצלמה. ולחילופין כמה מזל צריך בחיים בשביל לגלוש בזמן הלא נכון, במקום הכי לא נכון... התיעוד הנדיר שבו כריש קופץ מעל לגולש גורם לנו להבין שהיה כאן הרבה מזל... לכולם!

המקום: סמירנה ביץ' פנמה סיטי, פלורידה
הצלם: ג'ייקוב לנגסטון
הכריש: ספינר, באורך 1.5 מטר
הגולש: המום!


כחלק מעבודתו בעיתון מקומי באורלנדו נשלח ג'ייקוב לנגסטון לצלם את הגולשים בחוף סמירנה בפלורידה. גולשים הם נוף מוכר באזורים אלו ועל כן היה זה צילום די שגרתי עבורו. במהלך הצילומים צעק לעברו אחד הגולשים אם הוא הבחין בדג שקפץ ברקע,  אבל רק כאשר הוא עבר על החומר הצילומי בביתו הוא הבחין בתיעוד נדיר שבו ה"דג" הוא לא אחר מאשר כריש שקופץ מעל גולש.


הכריש מסוג ספינר (Black tip or spinner shark) באורך של 1.5 מטרים נראה מקפץ ברישול מעל גפיו התחתונים של גולש. בצילום נראה שהגולש הבחין בדבר מה שקופץ בסביבתו אך נכון לאותו הרגע הוא לידע מה זה היה... ואולי היה עדיף שכך. קם מקניר בן 46 הוא גולש מקומי שטוען כי מחזה של כרישים הוא דבר שבשגרה בחוף סמירנה. הוא מבחין בכרישים בערך ארבע פעמים ביום גלישה ממוצע. לפני שלוש שנים הוא אף צילם כריש שקופץ לצד גולש... דבר שגרם לו לבהלה לא קטנה – לגולש כמובן.

התיעוד הנדיר עורר ויכוחים ברחבי הרשת בנוגע ל"דג" המסתורי, היו את אלו שטענו שמדובר בדג טונה, היו שטענו כי מדובר בדולפין, אבל לאחר התבוננות מעמיקה של מומחים הגיעו למסקנה שמדובר בכריש ולבטח לא עמלץ אימתני. כרישים קופצים אינם מחזה נדיר אך הם ידועים כמי שקופצים אחר טרפם ולרוב אינם ניחנים באלגנטיות הקלאסית של קפיצה כמו של הדולפינים. בצילום נראה הכריש קופץ בפראות כשהמטרה לשמה קפץ אינה ברורה: האם הוא קפץ אחרי טרף של דג? האם הוא טעה בחישוב והתכוון לקפוץ על הגולש שתפס את הגל או טעות בחישוב מיקומו כשקפץ לעבר הגולש החותר?


מאז הסרט "מלתעות" בשנות ה-80 הכריש הפך למפלצת של האוקיאנוסים... (ולא בצדק) כרישים הם חלק בלתי נפרד מעולם הים וגם להם יצר חייתי השרדותי טבעי. מטבעו, הכריש הוא דג טורף ובמקרים שבהם כריש תקף אדם זה היה לרוב בשוגג. במבט מתחת לפני הים כריש יכול לחשוב שגולש היושב על הגלשן הוא בעצם צב, אווז או כלב ים. ואם נשאיר את הדמוניזציה של הכריש בצד, מדוע לא נגדיל לחשוב שאולי הוא פשוט התלהב ורצה לקפוץ.. ככה בגלל שסבבה לו... :-)


כתבה מאת יואב נקש  - יולי 2011art2

 

תמונת אילוסטרציה מאת צלם  ים

 

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים