בא לשכונה בחור חדש... כרישים בחופי אשקלון

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

אם עד היום התלוננו על נחילי המדוזות הטורדניות שפוקדות אותנו בחופי הארץ בעונת הקיץ, לבטח אנו נעדיף עקצוצים של הרכיכה על כל נגיסה רבת שיניים חדות של לא אחר מאשר הכריש האימתני...

כרישים בחופי הארץ והעיר אשקלון בפרט הם מחזה נדיר אך לאחרונה נדמה שהופעתם בקרבת החופים הופכת שכיחה. מהחופים הדרומיים, המרינה והחוף הצפוני קבלו את "מלתעות" - הגרסה האשקלונית.

את הכתבה הזאת דחיתי מספר פעמים רב בכדי שלא לעורר בהלה מיותרת בקרב הרוחצים והגולשים. אך ריבוי המקרים ופנייתם של חברים/גולשים/דייגים על תדירות לכידתם של כרישים הובילה אותי לכתוב על התופעה החדשה ולתאר מציאות נדירה. זהו אינו דבר חדש שישנם כרישים בים התיכון, בהערכה גסה קרוב ל-30 סוגים שונים. אם בעבר היו הדייגים תופסים ברשתם כרישי פטיש, אז כיום הכרישים הם מגוונים ורבים יותר, מרביתם אינם מסוכנים ושוכנים בעומק הים ביניהם נוכל למצוא את כריש החול, כריש כלבי, זנב שועל ואף עמלץ כחול... רחמנא ליצלן.

כריש כרישיםבמהלך השנה החולפת פגשתי בדייגים רבים בחופי אשקלון שתפסו ברשתם את הדג הידוע לשמצה וכהוכחה לכך הם אף דאגו להצטלם עימם. הכרישים שנתפסו היו בגודל של כמטר וחצי בממוצע, מלתעותיהם פעורות לרווחה חושפות שיניים חדות ועיניהם שחורות קורנות אימה. אמיר אלבז, מציל וחובב דייג מושבע, שיתף אותי בתמונות של כרישים שנתפסו (בשוגג) ברשתם של דייגים. "לאחרונה יש הרבה תפיסות של כרישים אך אין סיבה לדאגה" אומר אמיר "הכרישים שוחים בעומק הים ואין סיבה לבהלה".

אנשים נוספים שמבחינים בכרישים מידי יום הם אלו שעובדים בתחנת הכוח רוטנברג וקצא"א. עבורם לראות כריש או שניים זהו מחזה שכיח אבל לאחרונה הם הבחינו בלהקות של כמעט עשרה כרישים במרחק זעום מן החוף (כפי ששיתף אותנו עופר כהן בקליפ המצורף).

הכרישים שוחים בסביבה זו של תחנות הכוח בגלל המים החמים שנפלטים מפעילות הטורבינות, ריבוי הדגה שנמצא במקום וגם בגלל עונת הרבייה שבה הם עושים אהבה, משריצים ולשם כך מתקרבים יתרה למים הרדודים.

אם נבחר לשים בצד את כל התפיסות הדמוניות שנקשרו לכריש מאז הסרט "מלתעות", נגלה שהכריש הוא בעצם דג שסובל מתדמית היסטרית ושגויה של בני האדם. אז נכון שיש לו שיניים חדות, ונכון שיש לו רזומה של קטילות אך זהו בעצם טבעו כטורף, והים זהו ביתו/ממלכתו. בניגוד למקום מושבם של העמלצים הענקיים, אוסטרליה ודרום אפריקה שבהם תקיפות הכרישים הן קטלניות, תקיפות כרישים בחופי הארץ הם דבר נדיר ביותר. המקרה האחרון של תקיפת כריש הייתה בשנת 1946 מול חופי תל-אביב ואילו שאר המקרים אירעו בחופי ים סוף, שארם א' שייח ואילת. מבין כל המינים שחיים בים התיכון, העמלץ הכחול הוא המסוכן ביותר לבני האדם אך גם הוא כמו שאר המינים המסוכנים חי בעומק הים וכמעט ואינו מתקרב לחוף, כנראה מהסיבה שחוף הים התיכון בישראל רדוד מאוד.

עד כמה שזה יישמע מוזר כרישים כמו דולפינים הם זן מוגן ואסור בציד. רבייתם הולכת ופוחתת אם בגלל שינויים אקלימיים באיזון האקולוגי, אם בגלל דגה לא מבוקרת ואם בגלל ביקוש רב לסחר בסנפיריהם שידוע כמעדן או תרופת פלא במדינות המזרח.

shark

אל תתנו לחיוך של אבי להטעות אתכם, לאחר ששיתף אותי בתמונה שבו הוא אוחז בכריש שנתפס ברשת דייגים בחוף הצפוני, חברי אבי שמעיה דאג להסביר לי: "החיוך נבע מהתפעלות, מעולם לא אחזתי בכריש לפני כן - איזה דג נפלא! כשהכריש נתפס ברשת, הדייגים הצטערו מאוד. הם ניסו להצילו אבל כשהעמיסו אותו על הסירה הוא כבר היה ללא רוח חיים. כריש היא חיה מוגנת ואני באופן אישי מעריץ את הדג וחושב שאם מישהו דג כריש בשוגג עליו לעשות כל שביכולתו להחזירו אל הים".

לסיכום, כרישים הם חלק בלתי נפרד מן הים. למרות כי נדמה שישנו ריבוי כרישים באזורינו אל לנו לשכוח שהם תמיד היו שם ובתקווה שתמיד יישארו שם. אז תסלחו לי אם גם אני מנסה למכור לכם כותרות אדומות אבל לא מלתעות ולא נעליים ... מקסימום רגליים :-) אם ישנו דג שאנו צריכים להיזהר ממנו יותר יהיה זה ה-"שפמית ארסית" הידוע בכינויו "נסראללה"... אז בינתיים אין כל סיבה לפאניקה, תמשיכו ליהנות מהפעילות בים אבל כמו תמיד, כדאי להישאר ערניים לכל מצב שבו סנפיר חג  קרוב אליכם...


כתבה מאת יואב נקש – ינואר 2011
תמונות ווידיאו באדיבות: אבי שמעיה, אמיר אלבז ועופר כהן

 

צלם ים

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים