שומע? עבור: מכשיר אקוסטי דוחה כרישים ראשון מסוגו

מאת יואב נקש דצמבר 10, 2014

מה לא עושים בשביל להרחיק כרישים רעבים מרגליים טעימות של גולשים? ממציאים חליפות גלישה שמסוות את הגולש מראייתו, מפתחים רצועות ליש עם גלי תדר שנשמעים צורמים רק לאוזניו וכעת למופע האור-קולי נגד כרישים נוסף גם מכשיר אקוסטי דוחה כרישים שמדמה קולות לווייתנים - זהו ה- SharkStopper.

זה ידוע שכרישים נמשכים לריח הדם אך לא פחות מכך הם נמשכים גם לקול שמפיקה חיה פצועה או שנמצאת במצוקה. נקודת מוצא זו הביאה את החוקרים לשאול את עצמם שאלה הפוכה: "כפי שיש קול שמושך את הכרישים, האם ישנו קול שיכול בעצם לדחות ולהרחיק אותם?".

art5

המבנה הפיזיולוגי של אוזן הכריש בנוי משלוש תעלות שמיעה מקומרות שאחראיות על שיווי המשקל ועל קליטת השמע. כרישים שומעים ומפרשים קולות בתדר של 10Hz עד  1KHz והם מטיבים לשמוע בתדר צלילים של 500Hz ומטה. בהתבסס על עובדות אלו צוות החוקרים האוסטרלי ניסה מגוון תדרים של צלילים אך הבחינו שהם פועלים באפקטיביות על סוג אחד של כרישים אך אינם משפיעחם על סוג אחר. המבוי הסתום אליו הגיע צוות החוקרים הביא אותם למחקר שנעשה בשנות ה-70', בו נעשה שימוש מוצלח בקולם של לווייתני האורקה (לווייתן קטלן) להרחקת כרישים. הצוות לקח את קולות הקטלן וערבל אותם עד לכדי מנעד צלילים אפקטיבי שמרחיק את מרבית סוגי הכרישים.

art2

ה- SharkStopper הוא מכשיר אקוסטי וקונספטואלי ראשון מסוגו להרחקת כרישים המיועד לשימוש ע"י גולשים, צוללנים, שחיינים או רוחצים. טכנולוגיית ה-PSR (Personal Shark Repellent) מחקה את קולם של לווייתנים מסוג קטלן בערבול של תדר מיוחד ונמצא יעיל בהרחקתם של מיני כרישים רבים:כריש שורי (bull shark), כריש טיגריסי ( Tiger Shark), כרישי פטיש (hammerheads), כריש ריף קאריבי (Caribbean reef shark),כרישי למון (lemon shark), טרשר (thresher shark), בלאק טיפ (black tip sharks) וכרישים כחולים (blue sharks).נעדר מרשימה זו העמלץ (Great White) מכיוון שלטענת צוות המחקר טרם נוסתה הטכנולוגיה על הכריש מעורר האימה הזה. מוסיפים וכותצבים צוות החוקרים כי מרבית התקיפות הפטאליות של הכרישים אינן נגרמות בגלל העמלץ אלא בגלל כל סוגי הכרישים האחרים שמצויינים לעיל.

art4

צוות המחקר בחן את הטכנולוגיה האקוסטית שפיתחו באזורים ימיים הידועים כשורצי כרישים: האי גוואדלופ בקאריביים, איי הבהאמס, פלורידה, סיטאל ולונג איילנד בארה"ב. בכל המבחנים שערכו התוצאות היו חד משמעיות: מכשיר ה-Sharkstopper הצליח לדחות כרישים ממרחק של 4.5 עד 18 מטרים. המכשיר נענד על הרגל, קל לנשיאה ועמיד בחבטות. המכשיר פועל עם בטריה נטענת שאותה ניתן להטעין עם כבל USB או בתקע החשמל. משך פעילות  המכשיר עד הטענה הוא 7 שעות רצופות ולפני שהסוללה אוזלת המכשיר רוטט ומזהיר את המשתמש. המכשיר האקוטי דוחה הכרישים נמצא עדיין בשלבי פיתוח וגיוס משקיעים ועל כן טרם פורסם מחירו בשווקים.

מכשיר ה-Sharkstopper הוא עוד פיתוח מיני רבים שמעוניין להביא לשקט נפשי עבור חובבי הים והספורט הימי. על אף שיש הצלחה בניסויים שערך צוות המחקר, אין הדבר מעיד כי ברגע האמת הוא יהיה אפקטיבי במלוא מאת האחוזים. על אף זאת ואם יש דבר מאוד מעניין במחקר של הפיתוח הנ"ל הוא העובדה שהצייד הופך לניצוד - הכריש מפחד מנוכחותם של לווייתני האורקה ברגע שהוא שומע את קולם.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים