"גולש" בסוצ'י: שון ווייט באולימפיאדת החורף...!

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

אולימפיאדת החורף בסוצ'י 2014 מארחת אתלטים וספורטאים רבים שבחלקם עוסקים בענפי ספורט אתגריים. אמנם המים הכחולים קופאים ללבן אך אין הדבר אומר שלא תמצאו ברוסיה הקרה גם סממנים של גלישה או לפחות את האח החורג שלו - הסנובורד. שון ווייט (Shaun White) האמריקאי, הוא סנובורדר וסקייטבורדר מעוטר שהיה בעברו גם גולש... זהו סיפורו של הספורטאי שמייצג את כל ענפי האקסטרים.

art3

ענף הסנואובורדינג צובר תאוצה ומומנטום. שלא כמו גלישה, הספורט החורפי של גלשן הסקי מעגן את מקומו באופן קבוע במשחקים האולימפים. בשנה זו משחקי החורף האולימפים נערכים בעיר סוצ'י שברוסיה ובהם יתקיימו חמישה סוגים שונים של סנובורדינג הכוללים מסלולי סללומים, ירידות וביצועים אקרובטים על רמפות (parallel giant slalom, parallel slalom, snowboard cross, half-pipe and slopestyle). אחד מהסנובורדרים הידועים בעולם והאחד שמובטחות לו כמה מדליות באולימפיאדה זו הוא שון ווייט בן ה-27 מקליפורניה ארה"ב. באמתחתו 2 מדליות אולימפיות מוזהבות והוא שיאן מדליות הזהב במשחקי ה-X Games ובעל מרב המדליות בסה"כ. הקריירה המפוארת של ווייט נעה בין סקייטבורדינג לסנובורדינג. בעזרת חברו הטוב טוני הוק (Tony Hawk) הוא הצליח ליישם את כישרונו "בגלישה על הלוח" בזירה הספורטיבית וקטף תארים וזכיות מרובות.

shaun white snowboarder surfer olympics שון ווייט סנובורדר גולש אוימפיאדה

למרבה ההפתעה, הסנובורד מפסגות ההרים המושלגים מקורם דווקא בגלישה. לאחר שקנה בית חלומות במחיר של קרוב ל-4 מיליון דולרים על החוף של אנסיניטס (Encinitas) בקליפורניה, שון ווייט בעל רעמת השיער הג'ינג'ית, נראה לפעמים חוזר למקורות עושה דאק דייב ותופס פינה על הגל. באופן מפתיע, שון ווייט היה אמור להיות גולש מקצועי והוא אף נקרא על שמו של אלוף העולם לשעבר מדרום אפריקה, שון תומסון (Shaun Tomson). אביו של ווייט רצה שהוא יהיה גולש, אבל בגיל 7 שון עבר חווייה מטלטלת שהרחיקה אותו מהגלים.

"זה היה היום הראשון שאשכרה הצלחתי לגלוש" הוא מספר. "אבי הביא לי גלשן אמיתי שעליו היה ציור של שד טסמני (Tasmanian Devil). באחת מהפעמים נשתלתי עמוק על גל גדול, והתערבלתי ארוכות. ניסיתי לשאוף אוויר אבל לא הצלחתי. ושוב התערבלתי. הגל ניער אותי, עירבל אותי, משך וגרר אותי ועד שלבסוף הצלחתי לעלות למפלס המים ולשאוף אוויר, הגלשן נזרק לכיווני, ופגע בעוצמה בפניי. ירד לי דם. ישבתי על הגלשן ואמרתי לים 'אני שונא אותך, אני לא עושה את זה יותר לעולם' זה פשוט לא הלך לי".

על אף ששון ווייט לא צמח להיות מקצוען בגלישה, אין כל עוררין על העובדה שהוא הצליח להשפיע באופן גורף על הגולשים ועל ענף הגלישה באמצעות יכולותיו המרשימות בסנובורדינג וסקייטבורדינג. ביצועים כגון קפיצת בורג כפולה של גב-אל-גב (Back to back double corks) בסנואבורד, הילפליפ פרונטסייד 540 (frontside heelflip 540 body varial) וביצוע cab 7 melon grab בסקייטבורד הם רק כמה דוגמאות לדרך שבה הג'ינג'י מסאן-דייגו דחף את יכולותיהם של הגולשים לגבולות הביצועים החדשניים של הניו-סקול.

באוליפיאדת החורף שתערך בסוצ'י בין התאריכים 7-23 בפברואר 2014 גם לגולשים יש ייצוג בענפי הספורט המושלגים. שווה לצפות בנציג האמריקאי ויהיה נחמד להריע לנבחרת הישראלית הצנועה שמתחרה בענפי הספורט האחרים.

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים