חדשות
חדשותסביבה ← סימנים של קיץ – הזמנה לפעילות ניקיון וחלוקת שקיות בחוף הימיה 11.05.12

סימנים של קיץ – הזמנה לפעילות ניקיון וחלוקת שקיות בחוף הימיה 11.05.12

מאת יואב נקש יולי 25, 2014
לפי כל הסימנים, הקיץ כבר כאן. זהו אינם קולם של המצילים במערכת art1הכריזה או תקתוק המטקות המונוטוני של הרוחצים, הסימנים של עונת הקיץ פזורים לכל אורך החוף - וכבר לבטח הבנתם את כוונתי. על אף הימצאותם של פחי אשפה מבקרים רבים עדיין משאירים את שאריות החטיפים, בקבוקי המים הריקים ושאר טובין על החוף בלכתם. לפני שמצב זה ילך ויחמיר, ובקיץ זה את החוף נחפש מתחת לערימות של פסולת, אנו יוצאים לפעילות הסברה, ניקיון וחלוקת שקיות.

פעמים רבות אני מוצא את עצמי שואל: איך אפשר לקחת ציוד כבד אל החוף (בקבוקי מים, בירה, אבטיח וכדומה) וכשכבר הכול מתרוקן ונאכל ועל אף משקל הנוצה שנשאר,IMG_9183 המבקרים בים מעדיפים להשאיר את השיירים פזורים על החוף במקום לאסוף בשקית ולזרוק בפח הקרוב? האם אלו אדי האלכוהול שמפריעים לתנועה המוטורית או שזה נובע מחוסר מודעות שגובלת בחוסר איכפתיות? תהיה התשובה אשר תהה, מידי שנה אנו נתקלים בתופעה הזו וצריכים להתריע עליה מחדש, ולנו, אלו שאכפת להם, לא נותר אלא לקחת יוזמה ולנסות לשנות את הגישה.

ישנם מספר גורמים עיקריים שעליהם מוטלת האחריות לפעילות הניקיון בחופים: האחד היא מחלקת החופים העירונית שאמונה על ניקיון החוף בכל ימות השנה, שכולל הצבת פחים ואיסוף השקיות. בשנים האחרונות ניכר שיפור משמעותי בפעילותם על אף כמויות האשפה הרבות שפזורות לכל אורך החוף. הגורם השני היא אחריות הרוחצים והמבקרים בים לקחת איתם את כל האשפה בלכתם. וכשהגורם השני לא עושה את עבודתו (הטבעית) כראוי, נכנסים המתנדבים לפעולה וממלאים את החלל החסר שנוצר.

יוזמת הניקיון "צבע ירוק" כבר קיימה בעבר פעילות הסברה וחלוקת שקיות מוצלחת בחופי אשקלון (לחצו כאן לקריאה) וגם בסוף השבוע הקרוב אנו יוצאים לפעילות יזומה שכזו (הקליפ הבא צולם במסגרת פעילות ניקיון והסברה בחוף הצפוני של אשקלון באוגוסט 2010).
המטרה: להסביר לאנשים המקרים בים את החשיבות הרבה שישנה בשמירה על ניקיון החוף. על כל המשתמע מכך: להנחיל את השינוי באנשים עם שימת דגש על החשיבות בשמירה על ההיגיינה שמהווה מקדם בטיחותי ובריאותי. על החשיבות שבמראה חוף נקי שמקדם תיירות ענפה ותדמית עירונית וחברתית חיובית. על הדור הבא שצריך להפנים מגיל צעיר את העקרונות שבשמירה על הניקיון ושיפעלו כך גם בעתיד.

הדרך: עם חיוך רחב ובנועם, להציע לקבוצות רוחצים שקיות שבהם הם יוכלו לאסוף את כל האשפה ואם אפשר אז גם לאסוף בסביבתם הקרובה. במהלך הסיור בין האנשים נוכל גם אנו, המתנדבים, לאסוף מפגעים ולכלוך טורדני.

היעד: חוף נקי! האנשים שיקבלו שקיות אמורים לקחת אותם בלכתם ולזרוק את השקיות בפח הירוק הגדול (צפרדע) שממוקם בפאתי החוף או בכל פח אחר שאינו גדוש ומלא.

מי יכול להשתתף בפעילות? כל אחד ואחת שיש לו/לה זמן פנוי, זיקה לים ואהבה לטבע. פעילות זו היא דרך נהדרת לאינטראקציה בין אנשים, לפתח שיחה, ליזום חברות ולשמוע את הצד השני על כל טענותיו וגם לקבל חיזוקים ומשובים.clean beach

את הפעילות נקיים בחוף הימיה (חופמן/אננס), אשקלון ביום שישי 11.05.2012 החל מהשעה 14:00 . את הפגישה נקיים בפתח המועדון הימי. מומלץ לבוא עם כובע, קרם הגנה, בקבוק מים וכמובן הרבה מצב רוח טוב וקארמה חיובית.

נפגש בחוף, תבואו - יהיה נקי!
יואב נקש – מאי 2012
צלם ים
שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים