חדשות

סיט דאון פדל? עתירה בהוואי מבקשת להגביל גולשי סאפ מלגלוש

מאת יואב נקש ספטמבר 21, 2014

הבעיה פשוטה: הספוטים של הגלישה נשארים קבועים במקומם, הגלים נשברים בקצב כזה או אחר אך מספר הגולשים וסוגי הגלשנים מתרבים מידי שנה בקצב מסחרר - דבר שהופך את הליין-אפ באשר הוא למקום צפוף ועוין. את הבעיה הזו ניתן להשוות לכביש בעל שני מסלולים שאותו לא ניתן להרחיב. בכל שנה שחולפת מספר הרכבים שנוסעים על הכביש גורמים לפקקים והמשאיות גורמות לים של עצבים ולתאונות דרכים. ברוח הדברים עורך דין מהוואי הגיש עתירה שבה הוא דורש לאסור על גולשי SUP מלגלוש בחוף אלה-מואנה במשך 18 שעות שבועיות.

art5

טימותי מקמאסטר (Timothy Mac Master) הוא גולש על גלים בהוואי כבר משנת 1989 ומשלח ידו הוא עריכת דין. בשנה האחרונה העו"ד מהוואי הפך להיות כה מתוסכל מגולשי ה-SUP עד שהחליט להגיש עתירה שתמנע את כניסתם לחוף מקומי בשם אלה-מואנה. לטענתו, בימים שבהם הגלים נמוכים עד סבירים בגובהם, גולשי הסאפ לוקחים 75-80 אחוז מהגלים הנשברים וזה אינו הוגן כלפי כל שאר הגולשים.

"גולשי הסאפ יכולים לתפוס את הגלים ממרחק של 10 מטרים לפני השבירה, הרבה לפני הגלשנים הקצרים או הבוגיסטים. ישנם גולשי סאפ שנוהגים באדיבות ומתחשבים בגלשנים הקצרים אך ישנם אחרים שפשוט לא אכפת להם והם תופסים את הגלים מלמעלה ומסכנים את כולם, במיוחד בימים צפופים", מסביר מקמאסטר (לחצו כאן לצפייה בראיון בערוץ Kitv).

art2

מקמאסטר רוצה למנוע את גלישתם של גולשי הסאפ בחוף אלה-מואנה (Ala Moana) בהונולולו למשך 18 שעות שבועיות. לפי התוכנית שלו גולשי ה-SUP לא יורשו לגלוש בחוף בימים רביעי, שישי וראשון בין השעות 15:00 בצהריים ועד 21:00 בערב. על אף שהצעתו של מקמאסטר רחוקה מלהיות נקובה בחוק, ובגלל שהעתירה שלו נוגעת לחוף שנמצא בשמורת טבע, הדבר מחייב התייחסותה הרשמית של רשות הטבע והגנים הממשלתית בהוואי – ונושא זה יובא לדיון ציבורי לקראת סוף חודש אוגוסט 2014.

art3

בהודעה לעיתונות הדובר של הרשות הגיב לעתירה: "הרשות התבקשה להעניק תשובה לציבור ולגבש דעה על התוכנית להגביל גולשי סאפ מלגלוש בנתיבי המים של הפארק. אם הרעיון יקבל תמיכה גדולה, הרשות תשקול לחוקק חוק רשמי בנושא. על אף זאת, התמיכה צריכה להיות כמעט בפה אחד בכדי שהי תתקבל."

המקרה הנוכחי של עתירה נגד גולשי סאפ היא הראשונה מסוגה בעולם. מעולם בעבר לא הובאה עתירה משפטית נגד סוג מסוים של גולשים וזאת בניגוד לעתירות מועטות שהוגשו נגד כלל הגולשים. ענף גלישת הסאפ התפתח בקצב מהיר ביותר במהלך השלוש שנים האחרונות והוא ממשיך למשוך קהל מעריצים אדיר מימדים מכל שכבות הגילאים. בישראל, כמו בהוואי, ענף הסאפ תופס תאוצה ומביא למירמור רב בקרב גולשי הגלשנים הקצרים, שמתלוננים על כך שהם מסכנים את חייהם ותופסים ביתר קלות את מרבית הגלים הנשברים. האם גם בישראל יגיעו למצב שבו יצטרכו לחוקק חוקים או שתמצא דרך להסתדר ולגלוש בפיקים נפרדים?

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים