חדשות

ז'אק וצוללת התלת-מימד שרדו בעומק 200 מטרים מתחת לפני המים

מאת יואב נקש יוני 29, 2015

מדפסות תלת מימד (3D) כבר הדפיסו כמעט כל דבר אפשרי חוץ מנייר - אקדחים, מכוניות צעצוע גלשנים ומוצרים רבים עברו דרך המדפסת העתידית בייצור עצמי. חלק ממוצרים אלו הוכיחו חוסן ועמידות יחסית אך צוללת זעירה שנבנתה לצורכי מחקר הוכיחה כושר שרידות בעומק של 200 מטרים מתחת לפני המים.

מרטין בומרס (Martin Baumers), המדען שעומד מאחורי פרויקט Deep-Z, רצה לדעת האם ניתן לייצר בעלות מזערית כלי ימי ממדפסת תלת מימד אשר יכול לשמש לחקר עומק הימים. לשם כך בומרס בנה דגם קטן של צוללת מחומר בסיסי שנקרא Polyamide 12 (ידוע גם בשם Nylon 12). זהו חומר בעל תכונות מאוד חזקות שנעשה בו שימוש בבניית מטוסים, רכבים וציוד רפואי.

צעצצוע הלגו בשם ז'אק (Jacques) היה "הצוללן" שנבחר למשימה. האמת שלא היו לו הרבה ברירות כי הודבק עם דבק אפוקסי למושב הצוללת. המצלמה ששימשה לתיעוד המבצע /פרויקט / מחקר הוכנסה לתוך מארז אטום למים שיוצר גם הוא במדפסת תלת מימד. לאחר שהכל ישב במקומו, הוטבלה הצוללת יחד עם ז'אק במי הים העמוקים של אגם Lagos d'Iseo באיטליה.

הוסיפו אותנו כחברים בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

"זו זכות גדולה עבורנו לקיים את המחקר הראשון שלנו בעומק המים באגם Lago d'Iseo, מקום שמתאפיין בעומק הנדרש לביצוע הניסוי עם קרקעית ים רחבה ושטוחה", מדגיש מרטין באומרס. כאמור, הצוללת יחד עם ז'אק ירדו לעומק תהומות הים ושרדו צלילה של 200 מטרים (656.16 feet) עם לחץ אטמוספרי אדיר של 300PSI. על אף ההצלחה שבניסוי, הדרך לחקר עולם הים עם צוללות מודפסות ב-3D נמצאות רחוק מיעדן שכן עומק הים המירבי יכול להגיע מעל שישה קילומטרים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים