ניסוי ותהיה: מצוף חכם לאיתור כרישים הושק בבונדי

מאת יואב נקש פבואר 19, 2016

בימים אלו נערך ניסוי חדשני בחוף בונדי שבסידני - מצוף האמור לגלות את נוכחותם במים של הטורפים בעלי השיניים החדות. "המצוף החכם" (Clever Buoy) צף במרחק של 500 מטרים מהחוף וברגע שתדר הסונאר מחזיר אותות של כריש - או כל דמות הגדולה מ-1.8 מטרים - הוא ישלח מסרון למגדל ההצלה בחוף בכדי שאלו יוכלו להזהיר את הרוחצים ואת הגולשים.

בעקבות ריבוי תקיפות הכרישים, ניו סאות' וויילס החליטה להשקיע 16 מיליון דולרים בתוכנית להגנה מקיפה מפני הטורפים. תוכנית זו שכוללת שלל אמצעים מגוונים כגון רשתות ורחפנים תעזר גם במצוף האנטי-שארק, "Smart Buoy". כשנה לאחר הפרסום אודות האמצעי החדש לאיתור כרישים, המצוף החכם בעל מערכת הסונאר יוצא לדרכו בניסוי כלים ראשון מסוגו למשך חודש.

מצוף חכם במים ומול חוף בונדי. יאתר כרישים בטכנולוגיה לזיהוי פנים וישלח מסרונים למצילים.

הטכנולוגיה שמתבססת על "זיהוי פנים" נמצאת בשלבי הבטא של המחקר והפיתוח. לדברי מפתחיו, המצוף מסוגל לאתר כרישים ודמויות בעומק של כ-60 מטרים ברדיוס של 300 מטרים ולשלוח מסרונים מיידיים למצילים על החוף. "אנו מאמינים שזהו הפתרון האולטימטיבי להפחתת מקרי תקיפות הכרישים בניו סאות' וויילס", אומר ניאל בלייר (Niall Blair) השר הממונה על התשתיות.

ההתראות יעברו גם בזמן אמת לאפליקציה, והמצילים וציבור הרוחצים, יוכלו לעקוב אחר תנועות חשודות בים ולהעריך את מידת הסכנה בנוכחותו של טורף-על. כמו כן, היישום יעניק גם הסבר מדעי על סוגי כרישים בכדי להעלות את המודעות לחשיבותם האקולוגית והצורך בשמירה על בטחונם.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים