חדשות

חותמים על עצומה ועוצרים את הבנייה בחוף הנפרד באשקלון!

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

באחד מהימים האחרונים ירדתי אל החוף אבל במקום להגיע אל הים היה נדמה לי שהגעתי לי-ם. את פניי קיבל מתחם מבוצר כמו העיר העתיקה ואת מקומו של מגדל דויד תפס עגורן גבוה שהניף צינורות אלומיניום כבדים. "שערי העיר" הובילו אותי בין סמטאות של חומות גבוהות, סככות, שירותים ותחנת הצלה אל עבר מה שהיה נראה בעבר כמו אותו המקום שהכרתי בתור "חוף הים". עיריית אשקלון נמצאת בתהליכי בנייה נמרצים להקמתו של חוף נפרד לדתיים בהכשר הבד"ץ אבל אנו התושבים, דורשים שיעצרו את עבודות הבניה שפוגעות בסביבה, מהוות סכנה בטיחותית, ויגרעו מאיכות חייהם של אחרים! המלחמה על החוף מתחילה בחתימה על עצומה

IMG_Header

בעוד אני עומד על קו המים ומביט כלא מאמין בנעשה בחוף הנפרד - ותסלחו לי אם דבריי ישמעו בוטים -  מצאתי עצמי שואל: "מי הדביל חסר התבונה שמאשר הקמה של משהו כזה על החוף הרחב היחיד של אשקלון? מי או איזו וועדה היא זו שמביאה את הרעיונות ההזויים ומי הם האנשים מנותקי המציאות שמקדמים ומאשרים אותה?". הסימפטום הדפוק הזה של פגיעה בתוואי החוף של אשקלון כמוהו כ"דיבוק" שמלווה בכל פעם הנהגה עירונית אחרת. זה כנראה לא הספיק שבניית המרינה והשוברים הרגו את חופיה הצפוניים של העיר, עכשיו הגיע תורו של החוף הבתולי והרחב היחיד בדרומה של אשקלון להיות על הכוונת ולסגור אותו למעבר. כן, בקו התפר שבין הביקיני בחוף הימיה לבין חשופות החזה של חוף הפארק הלאומי יהיה תקוע כמו ראשה של בת יענה, החוף הנפרד – "אי של טוהרה" באמצע "סדום עמורה".

IMG_2738

פעם הייתה פה דיונת חול טבעית ... היום יש חניה

בטרם אמשיך בדבריי חשוב לי לציין שאני אמנם חילוני אך יהודי מאמין! הנני בעל דעות ליברליות הדוגל בשוויון זכויות ואיני דוגל / מקדם הפליה של דת, גזע או לאום. טענותיי כאן אינן מופנות למגזר הדתי / חרדי אלא להתנהלות השערורייתית של מקבלי ההחלטות בעיריית אשקלון. המטרה בכתבה זו היא לבטל את רוע הגזרה של הבנייה בחוף - בנייה של קירות מבוטנים שיעברו את קו המים ויפלשו אל המרחב הכחול. בנייה שתחסום את המעבר של הולכי הרגל, בנייה שתהווה סכנה בטיחותית לרוחצים ובנייה שבגינה תפגע ההסעה הטבעית של החול שמזין את שארית החופים - הדת אולי יכולה להכתיב לאדם תרי"ג מצוות אך האדם אינו יכול להכתיב סדרי עולם לטבע ולסביבה שכן זהו תפקידו של בורא עולם לא כן?!

IMG_2734

במקום ים קיבלנו י-ם. חוף רחב ידיים וחומות סביב לו.

זו אינה בכלל שאלה שעולה לדיון ואין כל צל של ספק כי האוכלוסייה הדתית ראויה לחוף שיענה על דרישות הצניעות שלהם. אך מן הראוי שעיריית אשקלון הייתה מקדימה לחשוב לפני שבחרה לסלול דרך גישה על דיונות חוליות, להקים קומפלקס של שירותים על החול וכתלים משני צידיו שפולשים אל תוך הים הכחול. עד תחילת שנת אלפיים, החוף הנפרד היה ממוקם בצפונה של העיר (בין גוטה לחופית) וגם שנים לאחר שנדד דרומה נותר כינויו של החוף בצפון "הדתיים". עם בניית המרינה והשוברים באמצע שנות ה-90' החלה הנסיגה של החופים. החופים הצפוניים הוצרו והזנת החול פחתה באופן ניכר. החוף הפך מסולע והצוקים היתמרו מעליו. בעקבות השינוי התהומי בתוואי החופים, אשקלון נאלצה לבטל את כל תחנות ההצלה הצפוניות (גוטה והדתיים) ונטשה את החופים היפים ,עלובים ועזובים.

art3

חוף הדתיים (הישן) בצפונה של העיר נותר שומם ועזוב

כנראה שקל יותר להרוס כי לבנות או לשקם זה ממש לא מסוג הדברים שעומדים על הפרק של עיריית אשקלון. במשך שנים רבות העירייה לא עשתה דבר בכדי לשקם את החופים ולהרחיבם. שיקום שהיה יכול להביא להרחבת החופים לטובת ציבור התושבים והתיירים. מתוך 12 הק"מ שבהם מתפארת העיר אשקלון נותר רק ק"מ אחד בסה"כ (שאינו רצוף) נגיש לרוחצים. לאחר שדרכי הגישה לחופים נחסמו במכשולים יבשתיים, המרינה והמצוקים, כעת נוסף עוד חוף אחד לרשימה שגורע עוד 100 מטרים מהסך. החיפוש אחר מיקומו החדש של החוף הנפרד לאוכלוסיה הדתית והרעיונות שהועלו בעבר נעו בין האפשרות להקימו בצפון חופי העיר (על התפר של חוף חופית ושמורת הטבע ניצנים) או בדרומה (אחרי הפארק הלאומי). אך לבסוף ישב איזה "חויכעם" בוועדה של  "דמיקולו" שהחליט להקים את החוף הנפרד בין החוטיני לביקיני, בין הקייט סרף לגולשים, בין הפארק הלאומי לחוף הרחב של אשקלון, באמצע של הכול – בפרצוף של כולם! ואם לא די בכך אז גם לבטן על החוף ובתוך הים! במשך שנים הפתרון לכך היה בהישג יד: לו היו משקמים את החופים באשקלון היה לנו מספיק מקום להתפרש מבלי שנצטרך להלחם על כל פיסת חול.

art4

היו זמנים... רק לפני 5 שנים שחוף הימיה והפארק היו אחד! באותם ימים המחסומים היחידים בחוף היו רצועת סלעים שמנעה מעבר רכבים.

כאמור החוף הנפרד באשקלון נבנה והוקם במקום הכי גרוע ברצועת החוף! אך לא רק שהמיקום דפוק גם הבנייה המאסיבית שם היא חסרת תקדים. את קומפלקס השירותים והמקלחונים בנו על החוף במרחק מטרים ספורים מקו המים - מבנה שאותו יכלו להקים במעלה הדיונה החולית (כן, פעם הייתה שם דיונה חולית טבעית וכיום דרך סלולה עם חנייה לרכבים).

IMG_2741

ואם לא די בכך, גולת הכותרת והמחדל הגדול מכולם, הקירות החוצצים שאותם רוצים למתוח עד לתוך הגלים - קירות בטון בתוך הים! הסכנות והפגיעה הסביבתית של קירות אלו הם רבים ומשמעותיים: מערבולות, סחף ו"בורות" יכולים להיווצר שם בנקל ולאיים על חייהם של רוחצים. הקירות יכולים להסתיר אדם שנמצא במצוקה ובסכנת טביעה, רוחצים עלולים לקפח את חייהם במרחק זעום של כעשרה מטרים מעיניהם של המצילים מבלי שאלו יבחינו בהם. הקירות המבוטנים יכולים לגרום לתאונות של רוחצים, קייט-סרפרים וגולשים שעלולים להיתקל בהם בלי משים. וכמובן שקירות אלו יהרסו את מרקם החוף, יחסמו לא רק את המעבר הרגלי אלא גם את הסעת החולות שמזינים את החופים שמצפון לו.

IMG_2752

חכו חכו... הצינורות האלו מיועדים להיות בתוך הים. הם יעוגנו בקרקעית הים ועליהם ובתוכם ייצקו בטון! הקיר המסתיר יהיה בתוך הגלים!

לאחר כל שנאמר ונבנה על החוף ישנם פרטים שדורשים הוכחות והצדקות

adam teva din אדם טבע דין

חוקתיות מטעם עיריית אשקלון: האם נעשה סקר סביבתי טרם הקמת התשתיות? האם ניתן היתר בנייה ממשלתי? האם חוף זה נבנה בהתאם לחוקיה של מדינת ישראל?

במכתב שהגיע לידי (י.נ.) עולה כי האגודה הישראלית "אדם טבע ודין" מיענה מכתב למהנדס העיר דויד ירון שבו הם מבקשים הבהרות בנוגע לבנייה הנעשית בחוף (לחצו על המכתב מימין לצפייה בגודל מלא). מכתב זה נשלח בפעם השניה וגם הוא כמו קודמו טרם זכה לתשובה.

בבחירות האחרונות לראשות העירונית באשקלון קיווינו לשינוי. קיווינו שלא יישאר זכר לוועדות התכנון העירוניות של אופורטוניסטים חסרי חזון ומעוף. קיווינו, אבל מכוח האינרציה הדברים ממשיכים להתנהל באותה הצורה גם היום. האוחזים בתפקידים בעיריית אשקלון (הנדסה,תכנון, ים, חופים וסביבה) צריכים רענון מערכות רציני ולהתאים את עצמם לדרישות התושבים ולא לדרישות הקולות האלקטוריאלים. חופי העיר הם לא עסק נדל"ני והם אינם ברשות הפרטית של אף גורם עירוני. על ראש העיר, מר איתמר שמעוני, שעושה רבות וטובות בעיר מאז החל בכהונתו למנוע את שהחל קודמו ולעצור את הבנייה של קירות ההסתרה בחוף הנפרד - למנוע את הפלישה והבנייה בתוך הים!

IMG_2735

מאחר וחוף הדתיים כבר נקבע להיות שם וקומפלקס שירותים, תחנת הצלה ודרכי גישה כבר הוקמו, כרגע לא נראה שישנה דרך להרוס את הקיים. אך אם ישנו דבר שאינו מאוחר לעשות יהיה להקים קול זעקה רמה נגד הקמת הקירות המבוטנים שיפלשו אל המרחב הציבורי והכחול של הים! זה אינו דורש מכם להרים שלטים או להשתרע מול טרקטורים – אם יש בכם אהבה אל הים חתמו על דף העצומה עכשיו לפני שיהיה מאוחר מידי!
 

לפניכם תקציר פרטי העצומה וסיבות ההתנגדות לבנייה בחוף הנפרד באשקלון: 

IMG_2747

אנו תושבי העיר אשקלון וכלל תושבי הארץ הטובה: חובבי הים, העוסקים בספורט הימי, האוהבים את הסביבה, החי והטבע, מתנגדים נחרצות להקמת קירות בטון והסתרה בתוך הים שנעשות כחלק מתשתית בנייה בחוף הנפרד של אשקלון. הסיבות לכך כדלקמן:

פגיעה סביבתית!

החוף הנפרד נבנה על חול החוף ועל דיונה חולית טבעית. עליהם נבנו דרכי גישה (כביש) וחנייה, חומות גבוהות תוחמות קומפלקס של שירותים, סככות ומגדל הצלה כשאלו האחרונים נבנו מיציקות בטון!

השפעה הרת אסון על הסביבה ועל חיי אדם!

לא נעשה סקר סביבתי על השפעת התשתית המבוטנת שעל החוף והקמת קירות בטון בתוך הים. בנייה זו על החוף ובים יכולה להביא לשינוי תהומי ברצועת החוף, לעצור ולהסיט את נדידת החולות, ליצור מלכודות מוות לרוחצים.

מחדל קירות הבטון שמתוכננים לפלוש אל תוך הים הכחול!

קירות אלו יהוו סיכון לחייהם של הרוחצים משני עברי החומה. סכנת טביעה מוחשית והסתרה מעיניהם של המצילים. סכנת פגיעה ותאונות של גולשים, רוחצים, הולכי רגל. הסטה / עצירה / כרסום בתוואי החוף.

פגיעה באיכות חייהם של תושבי העיר ובנוף החוף!

חסימת המעבר להולכי רגל שמטיילים על החוף, פגיעה בנוף החופים הרחב והפתוח, מכשול ימי ומסוכן לעוסקים בספורט ימי, הזנחה וחוסר תועלת בחודשי החורף.

הצטרפו אלינו וחתמו על העצומה – חייבים לעצור את הטירוף הזה עכשיו! (בלחיצה על הקישור כתבו את שמכם וכתובת המייל במקום המיועד משמאל)

הבהרה: אנו מכירים בזכותו המלאה של הציבור הדתי לחוף שיענה על דרישות צניעותו. אין עצומה זו נגד הדת או/ו הדתיים והחרדים אלא נגד התנהלותה השערורייתית של עיריית אשקלון שבונה באופן לא חוקי על חוף הים ובכוונתה לבנות באופן פולשני בתוך הים - בנייה שפוגעת ותפגע באיכות הסביבה ובחיי תושבי העיר.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים