חדשות
חדשותסביבה ← בקרוב יחל שיקום מצוק אשקלון: 'שובר מטובע' (גיאוטיוב) במקום שוברי גלים

בקרוב יחל שיקום מצוק אשקלון: 'שובר מטובע' (גיאוטיוב) במקום שוברי גלים

מאת יואב נקש פבואר 10, 2016

שוב אנחנו מדרימים לעיר שממנה יוצאות חדשות לבקרים על החופים. העיר שגרמה בהתנהלותה נזק אדיר לחופיה הצפוניים וכיום מחפשת נואשות פתרונים. לאחר הזנת החולות בקיץ שעבר (שנשטפו עם גלי הים בתוך פרק זמן קצר) כעת מודיעה עיריית אשקלון על תחילתה של תכנית לשיקום מצוק הכורכר על ידי הקמת תשתיות ימיות ויבשתיות שאמורות לתת פתרון לקריסת המצוק והצרת תוואי החוף. תכנית זו שנמצאת בתהליכי אישור של וועדת ולחוף (הועדה לשמירת הסביבה החופית) כוללת בתוכה גם פתרון של "שובר מטובע" (Geotube).

בראשית דבריי ברצוני להבהיר כי נושא זה מאוד קרוב לליבי. לא רק בגלל היותי תושב העיר אשקלון אלא מכיוון שהקמתו של שובר המטובע/ריף מלאכותי כפתרון לבעיית מצוק הכורכר הוא דבר שאותו אני מקדם כבר במשך שנים רבות. במסגרת פעילותי להקמת תשתית תת-ימית כתבתי עשרות כתבות, התראיינתי לכלי תקשורת רבים, צילמתי חומר תיעודי רב מכל זווית אפשרית, ערכתי מחקרים, קייימתי עשרות פגישות עם נציגים בכירים ברשות העירונית, הארצית וגם עם חברות המתמחות בבנייה שכזו - גם כשנסגרו הדלתות בפניי, אף פעם ולעולם לא הנחתי לאופציה הזו לרדת מהשולחן. לשמחתי, ועל אף שזה נדחה במשך שנים, מישהו שם לבסוף הקשיב.

נושא קריסת מצוק הכורכר והקמתם של תשתיות חיץ מתחת לפני הים הוא דבר מורכב לאין ערוך. כאמור, ניסיוני בתחום ואמונתי בפתרון הנ"ל כאולטימטיבי לבעיה הקיימת, היא גם זו שגורמת לספקות ושאלות לגבי התכנות הפרויקט - לא מבחינת היכולת אלא מבחינת ההצהרות! בניגוד לפעמים אחרות שבהם התלהבותי גברה על ההיגיון והשכל הישר אשתדל להעביר את הידיעה הזו בהסבר "יבש" עד כמה שאפשר ומבלי להכנס לפרטים טכניים.

גלעד ארדן משקיף מסיפון ספינת המשרד להגנת הסביבה על מצוק אשקלון. ברקע ניתן להבחין בשרוולי החול מונחים בבסיס המצוק. תמונה זו צולמה בשנת 2011. החלטות היו, הצהרות גם כן, אבל אולי הפעם ב-2016, יעשה הדבר הנכון ללא דיחוי.

מאז הקמתה של המרינה באשקלון באמצע שנות ה-90', מצוק הכורכר קורס ונמצא בנסיגה מתמדת. הבעיה מחריפה כאשר תשתיות ומבנים שנמצאים במעלה המצוק נמצאים בסכנת קריסה מיידית (הטיילת, מלון הולדי אין, תצפיות, קבר השייח, הסוכה הלבנה ועוד), שובר הגלים הצפוני התמוטט וכמעט נעלם, החוף הוצר, מסולע ומסוכן למעבר.

הפתרון של הקמת שובר מטובע רב תכליתי שמיועד גם לשמש כיעד תיירותי, ספורטיבי ואקולוגי תמיד היה ונותר פתרון אידיאלי אך עד כה נעשו מאמצים עקיפים שלא התמודדו עם הבעיה באופן קונקרטי ושרק עשו נזקים, או שהיו מיותרים. כגון שרוולי החול שהוקמו ב-2006 למרגלות המצוק, נקרעו לאחר שנתיים (ראו תמונה) והזנת החול בקיץ 2015 הרחיבה את החוף למשך שבועיים בודדים עד אשר הגל הראשון החזיר את הכל לקדמותו.

שרוולי החול בבסיס מצוק אשקלון בשנת 2010. נקרעו לגזרים והפכו מפגע סביבתי. שרוולים שכאלו מתוכננים להיות מוקמים בעומק הים. בתקווה שהם יהיו הרבה יותר עמידים באקלים הגלים של הים התיכון.

במשך זמן רב מאוד ריחפה עננה של פתרון שמרני לבעיית המצוקים והיא בבנייתם של שוברי גלים הרסניים. שוברי גלים מחמירים את הבעיה, מצפינים אותה, מסכנים רוחצים והורסים את נוף קו האופק הימי. כעת אנו מתבשרים ששוברי הגלים ירדו מהפרק. התכנון הנוכחי לטיפול בקריסת מצוק הכורכר באשקלון אשר נעשה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה והוועדה לשמירת הסביבה החופית הממשלתית (ולחוף), כולל פתרונות יבשתיים וימיים שאמורים להעניק מענה ארוך טווח לבעיה. במסגרת השיקום היבשתי יבוצע דיפון של המצוק בחומר מיוחד שימנע את קריסתו. ובים, כתחליף לשוברי הגלים, יעשו שימוש בשרוולי חול "גיאוטיוב" מטובעים.

תוכנית פעולה זו שמחכה לאישור וועדת הולחוף אינה מפרסמת פרטים טכניים נוספים כגון: מהיכן תתבצע שאיבת החול או האם תהיה הזנה של חול גם לחוף? באיזה עומק ממפלס המים הם יוטבעו, מה יהיה רוחבם והאם הם יהיו עמידים באקלים הגלים של הים התיכון? - זאת בכדי שמראות כמו אלו של שרוולי החול הקרועים על החוף לא יחזרו על עצמם גם בעומק הים.

שרוול חול (גיאוטיוב) מטובע. מתפקד כמו ריף - שובר את הגלים מבעוד מועד ומשכך את עוצמת הזרמים שנעים אלי חוף. האם בקרוב מול חוף המצוק באשקלון?

בראשי כבר שאלות אופרטיביות וסביבתיות רבות נוספות אבל אחכה איתן ליום שבו תוכנית זו תאושר ותצא לפועל. אם אכן יהיו "שוברים מטובעים" והם יוכיחו עצמם כיעילים, אזי אולי נוכל לראות את קו האופק הכחול וגם את שיקום עתיד החופים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים