חדשות
חדשותקהילה וחברה ← הגולשים סופגים 'אבנים' של השמצה: 'ישראלי תקף גולש מקומי במאלדיבים'

הגולשים סופגים 'אבנים' של השמצה: 'ישראלי תקף גולש מקומי במאלדיבים'

מאת יואב נקש אוקטובר 09, 2015

בזמן שאזרחי מדינת ישראל נמצאים תחת מתקפת טרור-בודדים שזורקים אבנים ודוקרים בסכינים, גם הגולשים הישראלים מוצאים עצמם תחת מתקפת השמצות דומה באינטרנט במסווה אנטישמי. הידיעה שהתפרסמה באתר Maldives Finest שכותרתה "Israeli tourists attack Maldivian at surf point" (תיירים ישראלים תקפו גולש מאלדיבי), מתברר כדיווח "צהוב" מסית ומתסיס שבו "התוקפים" מתוארים כישראלים אלימים מחרחרי מלחמה. הגולש הישראלי שהיה מעורב במקרה מגיב ואומר: "הדברים מטעים ואינם נכונים, זהו המקומי שהיה אגרסיבי".

זה אינו מפליא שבמדינת האיים המוסלמית תתפרסם ידיעה שתציג את הישראלים כמקור כל רע. רק לפני שנה (יולי 2014), במהלך מבצע עופרת יצוקה, פונו 30 גולשים מהמאלדיבים מחשש לחייהם לאחר שאחד הגולשים ניתץ שלט שעליו ציירו המקומיים מגן דויד לצד צלב קרס. גם המקרה האחרון הוכיח את הלך הרוחות בעולם המוסלמי שאוהב לשנוא את ישראל ומחפש רק דרכים בכדי להציגו באור שלילי.

השלט האנטישמי שונתץ במהלך מבצע עופרת יצוקה ב-2014 במאלדיבים הביא לפינויים של 30 גולשים מחשש גדול לחייהם. האנטי-ישראליות של תושבי האיים מתפרצת במהלך חזיתות בישראל.

ידיעה זו על "הישראלי שתקף מאלדיבי" לא נשארה בתחומי האיים באוקיאוס ההודי אלא מצאה את דרכה גם לאתר The Inertia שנחשב במרבית הפעמים כאמין בדיווחיו. הכותרת לידיעה הייתה קצת יותר מעודנת אך תוכנה היה ברור: "באמצע חודש ספטמבר תקפו גולשים ישראלים מדריך גלישה מקומי בספוט של סולטאן הסמוך ל-Thanburudhoo. הסיבה לתקיפה הישראלים לא כיבדו את החוקים של הגלישה והתנהגו בחוסר כבוד למקומיים". בהמשך הכתבה דאגו אף לציין את מקרה פינויים של 30 הישראלים בשנה שעברה שכביכול הציג את "תדמיתם האגרסיבית של הישראלים" כסינדרום שחוזר על עצמו.

למרבה הפלא המקרה הנ"ל הגיע לחקירת המשטרה (ותהיו בטוחים שזה לא היה בגלל חומרת התגרה שהסתכמה בכמה כאפות ובעיטה). בסופו של דבר הובהר כי מי שנקט באלימות ולא נהג לפי חוקי הגלישה היה דווקא הגולש המקומי. בתגובה נרגשת לנאמר בכתבה שהתפרסמה באינרשיה, כתב דני ביהרי, הגולש שהיה מעורב בתקרית את הדברים הבאים (תרגום):

"אני הוא הישראלי שכיבכול הרביץ למדריך הגלישה המלאדיבי וברצוני להגיב להאשמות. אני בן 40, אב לשלושה ילדים נפלאים ומתמחה בשיאצו ובדיקור סיני (אקופנקנטורה). הפעם האחרונה שבה הייתי מעורב במכות היה בבית ספר יסודי. אני וחבריי גלשנו בפוינט של סולטאנס כשלמקום הגיע בחור מקומי שאותו לא הכרנו. הוא התחיל לעקוף אותנו בפוינט וכשביקשנו ממנו להפסיק הוא החל לקלל אותנו. לאחר שהבריז לנו 2 גלים הוא חזר לפוינט ושוב עקף אותנו. כשביקשתי ממנו פעם נספת להפסיק הוא ניסה לבעוט בי, בתגובה אני דחפתי אותו והוא הטיח בראשי את הגלשן. המשטרה שחררה אותנו מהר מאוד לאחר שהבינה שאנו לא אלו שנהגו באלימות. אני אוהב את המאלדיבים ואת תושבי האיים. הבנאדם הזה היה המקרה היחיד הלא נעים שהיה לי בפעמיים שביקרתי שם, ויש בכוונתי לחזור לגלוש לשם בעתיד."

הספוט של Sultan's במאלדיבים הפך לזירה נוספת של "יידויי אבנים"

תגרות בין גולשים יש כל הזמן, בכל מקום ובין גולשים ממדינות לאום שונות. אבל בשונה מכל המקרים, תגרת הידיים הזו הגיעה לחקירת כוחות השיטור המקומיים ובהמשך גם לעיתונים... מדוע? כי מדובר בישראלים. הרי שאם כבר נופלת בידם הזדמנות שכזו אז מדוע לא לתקוף ולהשמיץ את הישראלים עוד? הדיווח הנ"ל והידיעה על מקרה שכזה שבדרך כלל לא היה מחזיק זמן עד שהיה חולף גל נוסף, עשה צונאמי מאדווה. כמה חבל שיש את אלו (עיתונים, אתרים ואנשים) שמקצינים את המצב, שדואגים להחריף את האיבה, ומעמיקים את תהום השנאה.

Peace, שלום, ALOHA

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים