יש אור בבית - פנסי תאורה לגולשים בחוף גוטה

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

ישנם רגעים בחיים שבו האור נדלק ומסב אושר רב, רגע היסטורי שכזה נחנך ב-15.07.2012 בחוף גוטה באשקלון – תאורת לילה לגולשים! אם עד לפני שבועיים הסתכלנו בערגה על תאורת הלילה של שכנינו מצפון, היום אנו יכולים להתגאות במהלך תקדימי שקיימה קהילת הים המקומית באשקלון. כשיש רצון יש גם יכולת וכשיש אנשים עם תושייה ניתן להגשים חלומות ולהפכם למציאות נוגה.
 

כבר שנים רבות שאנו מדברים / חולמים על האור שידליק את מימי הים החשוכים. שנים שנאלצנו לצאת את הים בשעת השקיעה כשייחלנו לעוד כמה שעות של רכיבה בימים של גל מושלם. שנים אלו ישארו כזיכרון רחוק עם פרויקט אישי שאותו הצלחנו לחנוך בחוף גוטה באשקלון. לפרויקט תאורת הלילה לגולשים בחוף גוטה קדמו שבועיים אינטנסיביים של הכנות שכללו: פגישות, מדידות, ריתוכים, הקמת העמוד, ביטון ועגינה, מיקום הפנסים רבי העוצמה וכיוונם.

תאורת הלילה בחוף גוטה שונה מכל אלו שהכרתם בכל רחבי הארץ מכיוון שהפרויקט נעשה באופן פרטי על ידי גולשים ולא בשיתוף עם הגורמים העירוניים. כמו כן, בשונה מחופים אחרים בארץ, התאורה מופנית מגובה רב אל הים הפתוח ולא בקרבה לשוברים. תאורה זו מאפשרת תנאי ראות שונים לחיוב ולשלילה: מרחק רב יותר של תאורה אל עומק הים, אך מנגד סינוור קל למביטים אלי חוף. ארבעת פנסי התאורה בעוצמה של 4000 וואט! מאפשרת תנאי ראות מושלמים של אלומות אור למרחק של 50-70 מטרים ותנאי ראות רחוקים עד לכ-100 מטרים (תלוי בתנאי מזג האוויר).

gute lightמיזם אדיר זה התאפשר בזכותם הרבה ותושייתם של כמה אנשים שחלקם מעדיפים להישאר עלומי שם אבל מן הראוי לציין את שמו של רונן טבקול, הבעלים של מתחם גוטה, על תרומתו הרבה בהקמת עמוד התאורה וחיבורו לחשמל של המתחם. רונן פועל כבר מזה שנתיים בכדי להחיות את חוף גוטה ולהחזיר את ההילה שאפפה את המקום לפני כעשור – והוא עושה זאת בגדול. מתחם גוטה והסוכה הלבנה הוא נכס תיירותי ומוקד בילוי מהמושקעים והייחודיים שיש בגזרת החוף המקומית באשקלון. כחובב ים מושבע, יליד ותושב העיר, מתחילת דרכו רונן שם לו למטרה ופועל לפתח את חוף גוטה ולקדם את הספורט הימי - על כך אנו מודים לו מקרב לב ומעריכים מאוד את תרומתו.

לפני שמדליקים את האורות ונכנסים אל הים בלילה, ישנם כמה כללי ברזל בטיחותיים והדגשים חשובים שמומלץ מאוד להפנים:


1. האורות מיועדים אך ורק לגולשים ולא לרוחצים / שחיינים.

2. גולשים בגילאים צעירים מתבקשים לבוא עם מלווה מבוגר, בעדיפות לקרבה ראשונה (אב, אח אם).

3. האורות יהיו דלוקים רק בימים שבהם יהיו גלים בגובה סביר המאפשרים תנאי ראות הולמים, הווי אומר 50-70 ס"מ. בימים שבהם הים יהיה גבה גלים ו/או סוער האורות יישארו כבויים (מן הסתם שבימים בהם לא יהיו גלים, האורות יישארו כבויים גם כן).

4. את האורות נדליק רק כאשר יהיה מספר אנשים שמצדיק הפעלתם של הפנסים. נכון להיום אין שעות קבועות להדלקתם או כיבויים. את האורות נכבה בתיאום עם הגולשים, כשאחרון הגולשים יצא מן המים או בשעת שחרית כשהשמש תפציע.

5. בכניסה אל המים יש לחתור מהצד של פאתי התאורה ואז לחתור לכיוון הפיק שבו התאורה היא חזקה. הסיבה לכך היא למנוע התנגשויות או/ו הפרעות לגולשים שיכולות להיגרם בגלל סינוור ותנאי ראות לקויים.

6. במידה ויש סחף מומלץ לחתור כל הזמן לשטח המואר. במידה והסחף חזק מידי נשקול הפעלתם של פנסי התאורה.

7. במידה ובמהלך הגלישה האורות כבים מסיבה כלשהי כגון הפסקת חשמל, יש לצאת את המים באופן מיידי ולא לחכות במים עד שהם יידלקו פעם נוספת! יש לחתור אל כיוון החוף, להיעזר בחברים שינחו אתכם, להסתכל על אורות החוף ולנווט לשם במידת הזהירות.  ברגע שיצאתם מהמים יש לוודא שכל חבריכם הגיעו בבטחה על החוף. יש לשים לב לסעיף זה במיוחד כאשר הירח שחור!!!

8. אנא כבדו את מתחם גוטה, את באי הפאב והאירועים שנערכים במקום. אין להיכנס עם הגלשנים ו/או ציוד הגלישה דרך מתחם הסוכה הלבנה! הירידה אל החוף מתאפשרת אך ורק מכיוון החנייה הצפונית העליונה ולא דרך שטח המתחם המרוצף (הווי אומר אין דרך גישה לחוף דרך המדרגות והיכן שממוקם עמוד התאורה ).

 

9. אין אנו (מקימי התאורה, הגולשים ובעלי מתחם גוטה) אחראים לכל מקרה של פציעה או טביעה. אנו מסירים כל אחריות מפעולותיו של אדם / גולש שלא יפעל באחריות ויסכן את חייו ו/או חיי חבריו. מיזם תאורת הגולשים נעשה עבור קהילת הגולשים המקומית וגולשים מערים אחרות. אנא כבדו האחד את השני, גלשו בזהירות ונהגו לפי הכללים שמצוינים לעיל.

10. מיזם תאורה זה בחוף גוטה אינו בא להחליף את פרויקט התאורה של העירייה המתוכנן לקום בחוף דלילה. קהילת הגולשים המקומית מקווה לראות את הפרויקט קודם עור וגידים כבר בחודש הקרוב ואנו ממתינים לעדכונים.

כל שנותר כעת הוא לחכות שכמות נחילי המדוזות יתמעטו והגלים יעלו. בכדי לעשות את רגעי הגלישה בלילה מהנים וצבעוניים עוד יותר, תוכלו לבוא עם מחזירי אור, סטיקלייטים או כל דרך יצירתית נוספת שבה תבחרו להאיר את הים והגלישה. – שיהיה בכיף ותודה רבה לכולם:)

 

יואב נקש - יולי 2012

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים