חדשות
חדשותסביבה ← הקיץ בפתח, החופים במתח! הקו הדק שבין ערכי המוסר לשמירה על נקיון החופים - האחריות על כתפינו!

הקיץ בפתח, החופים במתח! הקו הדק שבין ערכי המוסר לשמירה על נקיון החופים - האחריות על כתפינו!

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

הימים, ימי אביב חמים שנוטים להרגיש יותר כמו ימי קיץ מהבילים. השמש קופחת בעוצמה מישרת קו מעל קודקוד ראשינו, טמפ' המים מתחממת בקצב של בוילר ביתי והחופים...?! החופים מלוכלכים. ביום חמישי 01.05.2014 תפתח עונת הרחצה הרשמית בישראל, תחנות ההצלה יאוישו במצילי חיים ואת החופים המוכרזים יפקדו עשרות אלפי מבקרים. מה יהיה גורל ניקיון החוף והים? את הניצנים הראשונים של הלכלוך בחופים אפשר כבר להרגיש מזה מספר שבועות אך את הגישה חייבים לשנות - גם הרוחצים וגם הרשות העירונית!

באופן פרדוקסאלי ומצער, ככל שיש יותר זיהום בחופים כך מתמעטים מידי שנה מספר המתנדבים. כשאני מנסה לחשוב על הסיבה אין אני מצליח להצביע על אחת. ייתכן שמדובר ב"טרנד ירוק" חולף או שמדובר בעצלות, חוסר זמן, חוסר נגישות ואולי בחוסר מוטיבציה... הכול אפשרי. העובדה היחידה שעומדת לפני עיניי הוא הלכלוך הרב בחופים והמקור לכך שנעוץ בשני גורמים עיקריים: הרוחצים והרשות המקומית.

הזל אמור להיות בתוך הפחים ולא בחוץ

ביום שישי 25.04.2014 ולאחר ניקיון חוף גוטה באשקלון, כתבתי פוסט בפייסבוק שבו אני מפנה את חיציי לשוני אל עבר אותם הרוחצים שאינם שומרים על ניקיון החוף ובעזבם הם משאירים אשפה רבה שמפוזרת לאורכה כמו בשדה מוקשים. לפניכם הדברים:

"... הפעם אין תמונה אלא רק טקסט.... ותנסו "לצלם" את הדברים הבאים בראשכם. שני אנשים הגיעו לפעילות ניקיון החופים בגוטה. שנים (2)! פאני ואנוכי. לא, אני לא אומר את זה בהתרסה, אף אחד לא חייב להצטרף אם הוא לא בא לעשות זאת מאמונה ומכל הלב. אנחנו מגיעים לנקות את החופים כי אכפת לנו, כי אנחנו יודעים שיש בניקיון החוף תמורה רבה לא רק לסביבה אלא סיפוק עצום לנשמה. במשך שעתיים וחצי עמדנו למעלה והסתכלנו על החוף באימה... החוף היה נראה נקי עם פחי אשפה פזורים אך ידענו שעם כמות האנשים שפקדה את החוף, הניקיון לא יישאר כך בסוף היום. קבוצת בנות משוחות בשמן מצטלמות ב"סלפי" אך מסביבן כמות של אשפה שלא הייתה מביישת את חירייה... לא יכול לחשוב על מילה אחרת חוץ מ-סלפיש! קבוצת בנים שותה ומנגנת צליל צורם של קריוקי בבוקסה ישנה מסביבם זרוקים בקבוקי בירה ושקיות חטיפים כאילו ועברתם בפיצוציה שהתפוצצה. קבוצה אחרת של בנות טובות מראה מאובזרות סיליקון מוכיחות למה הן מלאכותיות... מסביבן כמות אשפה וזבל שקיות חטיפים ושיט... איך אפשר להיות יפה עם כיעור כזה מסביב!? זה לא נעים לקרוא אבל ככה זה נראה לשני אנשים שמסתכלים מהצד! חוסר התרבות ודור הסלפי(ש) מראים כמה שאין כבוד לסביבה שממנה ניזונים ונהנים. חצי שעה של ניקיון, 200 מטר של חוף ומילאנו חמש שקיות גדושות באשפה! החוף נותר נקי!!! זה כל מה שהיה צריך משני אנשים. אל תטפחו לנו על השכם ואל תגידו כל הכבוד צדיקים אנחנו לא צריכים מילה טובה אלא נסתפק בכך שתנהגו כמותנו בלי שנצטרך "להזכיר" לכם. על אף זאת יש גם צדדים חיוביים שבהם הבחנו: קבוצת אנשים שדאגה לנקות את כל הזבל מסביבה בקומה ללכת; אנשים שרצו אחרינו עם אשפה בשביל לזרוק בשקית וכאלו שלא היו צריכים את שירותינו כי הם כבר דאגו לאסוף הכל. מרבית האנשים יודעים את תפקידם אך מספיק מתי מעט שישאירו את החוף מזוהם. אתם לא חייבים לבוא לניקיון חופים אבל זה יהיה נחמד אם תשמרו על ניקיון החוף בעוזבכם את המקום. "תצלמו" את זה טוב בראש שלכם ותשמרו על הניקיון כדי שהסלפי הבא שלכם יהיה על רקע של חוף נקי! ... "

הייתם יושבים על חוף כזה?

בבואי לקיים את פעילות ניקיון החופים בגוטה הבחנתי שהגורמים העירוניים דאגו למקם פחי אשפה לאורכו ועל כך הוקל לי מאוד. פחים אלו היו חסרים במהלך חופשת הפסח שכן כמות הרוחצים והפסולת שנותרה על החוף הייתה כה רבה עד שהחוף לא היה נראה תחתיו. על אף זאת, בכל חודש אפריל החם דאגו צוותי הניקיון לפקוד את כל החופים – מצפון ועד לדרום – עם טרקטור, טנדר לאיסוף השקיות וצוותי מנקים רגליים. בדיעבד נראה שהתלהבותי ממעשיהם הקדימה את המאוחר שכן כל השקיות של פעילות הניקיון שקיימנו ביום שישי 25.04 נותרו במקומן ואף אחד לא טרח לאספם (נכון לרגע כתיבת הכתבה יום שלישי 29.04.2014).

שקיות שלא נאספו

בניגוד לפעמים אחרות שבהן אנו לוקחים את השקיות המלאות וזורקים אותן בפח, במקרה זה הסתמכנו על פעילות ניקיון החופים העירונית שאמורה לעבור מידי יום לאסוף את השקיות מפחי האשפה ולהחליפן בחדשות.  יחד עם זאת, דאגנו למקם את השקיות בקרבה למצוק בכדי שלא ישטפו עם גלי הים אך דבר לא מנע את סופם הטראגי שהושארו שם מבלי שאף אחד יאסוף אותן. כמו השקיות כך גם היה עם פחי האשפה שתכולתן לא רוקנה, השקיות לא הוחלפו וחלקם נפלו ותכולתם התפזרה. את השקיות ניקרו עורבים ושאר חיות שחיטטו בתכולתן, אנשים שחיפשו בקבוקים לפיקדון קרעו את השקיות בתחתיתן, האשפה נשפכה צפה על גלי הים, התפזרה לאורך כל החופים – והלב דואב וכואב! כל העבודה שלנו בניקיון החוף הייתה לחינם! 

בנוסף לדרישה מהרוחצים לשמור על ניקיון החוף, כך גם צריכה להיות דרישה חד משמעית מהרשות המקומית לעשות את המוטל עליה. אין בהצבת פחים פתרון בלעדי, יש צורך לרוקנם מידי יום! לחוף גוטה יש דרך גישה, אם לא לטרקטור אז לטנדר 4X4 ואם לא דרך החוף אז דרך שביל הגישה של גוטה, ואם לא דרך שם אז גם ברגל ניתן להגיע. אין כל סיבה שלא יהיה איסוף, אין כל סיבה לתירוצים, גם כשהים גלי תמיד יש גישה לחוף. מדוע השקיות והפחים צריכים לחכות חמישה ימים עד לפינויים מהמקום? מדוע גורלם צריך להיות ההפך מייעודם?

יש מקום ישבה ליד הזבל של הפח

בעונת הקיץ הבאה עלינו לטובה ועם פתיחת עונת הרחצה הרשמית, על כולנו לתת יותר מחשבה לסביבה. והכוונה היא לנו - הרוחצים ואנשי הרשות המקומית. על כולנו מוטלת החובה המוסרית לשמור על משאבי הטבע ועל ניקיון החופים והים. בעשותנו כך נוכל למנוע סכנות תברואתיות ובטיחותיות ולעבור את הקיץ הזה בשלום. הגברת המודעות לסביבה היא חלק מרכזי בחינוך אותו אנו מנחילים, חלק ממגמה עולמית שמטרתה רק להיטיב ולהאריך את חיינו על פני הכדור – לעשות טוב זה לעשות נקי. שיהיה לכולנו קיץ נעים.

עדכון תמונת מצב 04.05.2014

אתם יכולים להיות בטוחים שכל מילה, שיתוף, לייק ותמונה עושה דרכה כמו חץ אל עבר האנשים האמונים על ניקיון החופים. בכל פרסום שכזה מישהו שם למעלה (לא גבוה מידי) נע בחוסר נוחות על הכיסא. התמונה לעיל לקוחה מהשידור החי, בוקר יום ראשון 04.05.2014 שעה 08:30 - צוות ניקיון החופים העירוני הגיע בכדי לנקות את חוף גוטה ולהחליף שקיות: טרקטור, רכב 4X4 ושני מנקים רגלית. תודה רבה לכתבי העיתונים דודי לוי ושמוליק חדד שנתנו למחדל הלכלוך בחופים מקום של כבוד בעיתוניהם בסוף השבוע האחרון. תמשיכו לעשות גלים, לפרסם ולשתף תמונות. בתקווה שלאחר שהעיריה הבינה את תפקידה גם הרוחצים ידעו לנהוג באותה המידה.

רוצים לקחת חלק פעיל בפעילויות ניקיון החופים? הצטרפו לקבוצה של "צבע ירוק" בפייסבוק או/ו בטלפון: 052-2605570

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים