תרבות גלישה - מטבע באוסטרליה ולימודים בניו זילנד

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

תרבות וחינוך הם אינם ערכים שנלמדים רק בבית ההורים, כי אם תוכניות ממשלתיות פורצות גבולות שיש בהם כדי להוקיר ולקדם ענפי ספורט ואת העוסקים בתחום באופן כלל ארצי ורשמי. בחצי הכדור הדרום-מזרחי, אוסטרליה וניו-זילנד, מיישמים זאת בגאווה ונותנים ביטוי לענף הגלישה כמו היה הכדורגל באירופה. ככה מוקירים לענף הגלישה: חוגגים יובל גלישה באוסטרליה עם מטבע חדש ולומדים גלישה בניו-זילנד כחלק מתוכנית הלימודים

חוגגים 50 - מטבע גלישה חדש באוסטרליה
שורשי הגלישה באוסטרליה החלו בשנת 1925 כאשר חלוץ הגלישה האגדי מהוואי דיוק קהאנמוקו הציג לראשונה את הרכיבה על הגלים ב-beach Freshwarter. בשנת 1963נוסד ארגון ה-Surfrider,  אגודת הגולשים האוסטרלית,  ובמיוחד עבור אירוע חגיגי זה לציון שנת היובל ה-50 להקמתו של הארגון אוסטרליה משיקה מטבע אספנים מיוחד – ככה חוגגים ביבשת הגולשים.

art2בניגוד לידיעות שפורסמו בכלי התקשורת השונים אין מדובר כאן במטבע סחיר. הווי אומר שאין זה מטבע שבא להחליף את המטבעות האוסטרלים שקיימים בשוק אלא במטבע אספנים שמוטבע ע"י הממשלה ומעניק יוקרה וכבוד רב לענף הגלישה (כמו בולים). כיום ישנם קרוב ל- 2.5 מיליון גולשים באוסטרליה וענף הגלישה תופס מקום מרכזי בחייהם של תושבי היבשת הגדולה.

"ענף הגלישה באוסטרליה תרם רבות לצביון הספורטיבי של אוסטרליה, בזכותו זכינו ללא מעט אלופי גלישה גדולים שהביאו יוקרה וכבוד רב - המטבע החדש שמונפק הוא הכרה ראויה על הישגי הגלישה של אוסטרליה" הסביר וויין סוואן (Wayne Swan), סגן ראש הממשלה.

לגלישה באוסטרליה יש מסורת ארוכת שנים וזהו כבוד רב ואבן דרך נעלה שציון 50 השנים נחרט בצורה כלכך מיוחדת על גבי מטבע רשמי", הוסיף ואמר אנדרו סטארק (Andrew Stark) יו"ר ארגון הגלישה האוסטרלי הנוכחי.

surfing coin australiaמטבע הגלישה עוצב ע"י אלכסנדרה סטוקי (Aleksandra Stoki) ממשרד אוצר המדינה האוסטרלית. על המטבע הכסוף הושם דגש בהרכבם של שלושה אלמנטים: הגל, הגלשן והגולש. המטבע יושק באופן רשמי ב-21 בנובמבר 2012 בטקס שיערך בפרשווטר ביץ' שבו גלש דיוק קהאנאמוקו לראשונה. את המטבע יהיה ניתן לרכוש ב- 9 דולרים כשאליו יצורף מארז מיוחד בצורת גלשן שבתוכו יהיה ניתן למקם את המטבע. התמונה על מארז הגלשן היא של סטפני גילמור שזכתה 5 פעמים באליפות העולם.

לומדים גלישה בניו-זילנד

לא רחוק מאוסטרליה הרחוקה נמצאת ניו-זילנד המדהימה ושם הכניסו לתוכנית הלימודים גם שיעורי גלישה...! כן, כן כמו שאתם שומעים. עכשיו כבר לא צריך "להבריז" לים כשהמורה מצטרף אליך גם :)

עד כמה שזה ישמע מוזר, על אף שניו זילנד מוקפת ים ישנם ילדים רבים שאינם גולשים וללא תוכנית זאת הם מעולם לא היו מתנסים. תוכנית לימודי הגלישה מיועדת לתלמידי כיתות ח' ומטה ועד כה נרשמו אליה 800 תלמידים מ-15 בתי ספר שונים באזור אוקלנד. התוכנית החינוכית לגלישה תתקיים בחוף הגלישה פיהה (Piha) במשך שלושה שבועות ולקראת יציאתם לחופש הגדול.

piha surf studies new zealandבמשרד החינוך הניו זילנדי מסבירים כי המטרה בלימודי הגלישה היא להקנות לתלמידים היכרות מעמיקה יותר עם הים, משטר הרוחות ואקלים הגלים. כמו כן מטרת הלימודים היא ללמדם כיצד לנהוג במצבי סכנה של סחף וזרמים. לימודים אלו יכולים להקנות ידע רב ולהיטמע בתודעתם גם אם אותם ילדים לא יגלשו יותר אף פעם. אך בל נשכח שהמטרה העיקרית היא כמובן לפתח טכניקה אישית בעמידה על הגלשן וליהנות מספורט הגלישה לקראת חופשת הקיץ הגדולה בחצי הכדור הדרומי


כתבה מאת יואב נקש – ספטמבר 2012

 

צלם ים

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים