חופשי: עיתונאי גלישה שוחרר לאחר 3 שנים בשבי הסומלי

מאת יואב נקש אוקטובר 08, 2014

גם גולשים נחטפים: עיתונאי גלישה שוחרר לאחר 3 שנים בשבי הסומלי. ראשו של מייקל סקוט מור, כתב, סופר ועיתונאי גלישה מוערך, ניצל מעריפה - לאחר קרוב לשלוש שנים בשבי מיליציה חמושה בסומליה הוא שוחרר.

art2בזמנים שבהם כל אדם מערבי הופך לקלף מיקוח של ארגון ערבי פונדמנטליסטי, גם הגולשים יכולים למצוא את עצמם בין החטופים. במקרה שהתפרסם לאחרונה, ראשו של  מייקל סקוט, כתב ועיתונאי גלישה מוערך, ניצל מעריפה - לאחר קרוב לשלוש שנים בשבי מיליציה חמושה בסומליה הוא שוחרר.

דאע"ש, ג'בהאת אל נוסרה, חמאס, אל קעידה הם אינם הארגונים האיסמלמיסטים היחידים שמעבירים חלחלה במעשיהם ומאיימים על שלום ראשם של כתבי העולם החופשי בעולם. סומליה, שבמזרח אפריקה, ידועה לשמצה בזכות הפיראטים שמשתלטים על אוניות סוחר במפרץ עדן ובשנים האחרונות גם בזכות ארגון "א-שבאב" - מיליציית טרור איסלמיסטית המסונפת לאל קעידה המניפה את דגל המדינה האיסלאמית.

art3

מייקל סקוט מור (Michael Scott Moore) בן ה-45, הוא עיתונאי במקצועו וכתב גלישה מוערך. ספרו "מתיקות ודם" שעוסק בתפוצת הגלישה מהוואי ועל הדרך שספורט התפשט ברחבי העולם והוביל לתוצאות בלתי צפויות, הפך לכתב עת אנתרפולוגי עם תובנות מאוד ייחודיות ומקוריות. מור שהגיע לסומליה בכדי לכתוב ספר נוסף בנושא הים ותופעת הפיראטים, נחטף ב-21 בינואר 2012 בקרבה לעיירה גלקאיו (Galkayo) ובמשך קרוב לשלוש שנים היה מוחזק בשבי מיליציה חמושה אי שם בסומליה הענייה.

מספר ימים לאחר חטיפתו מור נדרש לדבר אל המצלמה ולהסביר את מצבו ואת דרישות החוטפים. בהיותו בעל שתי אזרחויות, אמריקאית וגרמנית הוא נדרש להציג את התנאים לשחרורו שנסבו על כסף וציין כי הוא מפחוד עד מאוד. לאחר  33 חודשים שלך תנאי שבי קשים שבהם היה מאויים מידי יום בהוצאתו להורג ו/או העברתו לאל קעידה אם לא יתקיימו דרישות החוטפים, שוחרר מור ב-25 בספטמבר 2014 כשהוא סובל מתת תזונה, תשישות אך במצב בריאותי תקין.

עד עתה לא ידוע באופן רשמי האם הכופר על סכום של 1.6 מיליון דולרים שולם לטובת שחרורו אך הסומלים טוענים כי הם קיבלו את התשלום במלואו. משפחתו שקיבלה את הבשורות על שחרורו והימצאותו בבירת סומליה מוגדישו במצב נפשי ופיזי טוב, אמרו כי הם לעולם לא איבדו תקווה וכי הם שמחים להתייחד איתו בחזרה. ככל הנראה ואת החופש שניתן לו, מייקל סקוט מור, יחגוג בים - בגלישה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים