עונת הרחצה / עונת ההצלה 2012 – גולש הציל 8 מטביעה

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

לפי כמות הרוחצים שפקדו את חופי הים במהלך חופשת הפסח והימים החמים, עונת הרחצה כבר החלה אם כי לא באופן רשמי. כמידי שנה גם הפעם אנו חוזרים על אותה השאלה: מדוע מגדלי ההצלה באשקלון (וברחבי הארץ) מאוישים ונסגרים לפי תאריך עברי קבוע מראש ולא על פי תנאי מזג האוויר? בזמן ששירותי ההצלה העירוניים נעדרים, מזלם של הרוחצים מסתכם בהימצאותם של גולשים שעושים את עבודת ההצלה במסירות רבה והקרבה – דוגמה מופתית לכך הוא הגולש אביב סמואל מאשקלון שהציל שמונה אנשים מטביעה!

עיריית אשקלון וחוף הים

עונת הרחצה הרשמית תפתח בתאריך 23/04/2012 ותסתיים בתאריך 15/10/2012. לאורך חופי אשקלון יפעלו רק ארבעה מגדלי הצלה: חוף בר-כוכבא, דלילה, הדתיים וחוף הפארק הלאומי שנמצא באחריות רשות הטבע והגנים. שנים רבות שהמצילים בחוף דלילה מבקשים לפתוח מגדל הצלה נוסף שיוכל לחלוש על שטח רחב יותר בהתאם לכמות הרוחצים הרבה (כפי שהיה לפני עשור) אך בקשותיהם החוזרות ונשנות נחסמות ע"י מערכת עירונית חסכנית שמפקירה את  בטחון הרוחצים בתמורה לכמה מעות זעומים.

 IMG_0795

סוגיית 12 הקילומטרים של חופי אשקלון היא בעיה מהותית שלה קשר אדוק לעונת הרחצה. יחסה של עיריית אשקלון אל חופי הים מתחיל בזלזול הרב ביעד התיירותי העיקרי של העיר: באי שימורו של החוף, פיתוחו, הרחבתו ודאגה לתשתיות נוספות גם בחופיה הצפוניים של העיר. אוזלת יד זו מגיעה על חשבון רווחת התושבים וביטחונם על אף שבמשך שנים רבות כל האופציות האופרטיביות מונחות על שולחנם (הקמת ריף מלאכותי או שוברים, הזנה והסעה של חול משאיבת פתח המרינה, הסרת שקי החול הקרועים למרגלות המצוק וכלי בתשתיות נוחיות כגון מקלחונים, ברזי מים ושירותים). יחד עם זאת המילה הטובה שמורה לאגף החופים בעירייה, על עבודת הניקיון היומית והיסודית בחופים המוכרזים שכולל גם הצבת פחים ואיסופם באופן עקבי. לתשומת ליבם עדיין קיים מחסור בפחים בחוף גוטה ובחופים הצפוניים.

בהמשך לבעיות מהותיות אלו שעליהן עוד ניתן להרחיב רבות, נחזור לענייני לעונת הרחצה וההצלה: אם נצפין את מבטנו אל עבר שכנתנו, אשדוד, ניווכח לגלות שבחודשי החורף פועלות שתי תחנות הצלה ואילו באשקלון לא! את שהחל ראש העיר הקודם רוני מהצרי בשנת כהונתו האחרונה, ראש העיר הנוכחי בחר לבטל בטענה שאין צורך בכך והעלות יקרה. האמנם? מהו המחיר של חיי אדם?

המציל נפש אחת כמו הציל עולם ומלואו

באחד מימי חול המועד פסח (12.04.2012) נסחפו 8 אנשים אל מעבר לקו השוברים בחוף דלילה ומצאו עצמם בסכנת טביעה ממשית. למזלם הרב של הרוחצים, הבחין בהם גולש מקומי בשם אביב סמואל שנחלץ ללא היסוס לעזרתם. במהלך 20 דקות רוויות מאמץ הוא הצליח למשות את כל השמונה אל חוף מבטחים, 3 מבוגרים וחמישה ילדים. אלמלא תושייתו הרבה של אביב כותרת ידיעה זו הייתה נצבעת בשחור.

aviv Samuel אביב סמואל

"ההרגשה נפלאה", אומר אביב, "זה לא היה פשוט, אבל זה מחזק את הנפש. האנשים שאותם הצלתי מרבים לכתוב לי הודעות תודה ושהענקתי להם את הכוח הנפשי להבין את חשיבותם של החיים. אני בטוח שכל אחד אחר היה פועל כמוני ברגע שהיה מבחין בסכנה ובצרתם של אחרים."

מקרים שבו גולשים הצילו אנשים מטביעה הם רבים מספור, הגולשים תמיד היו שם ומזל שכך. אך אל לרוחצים להסתמך על הגולשים בלבד, כלל התושבים והרוחצים צריכים לדרוש את פתיחתם של מגדלי ההצלה בעונת החורף לפי תנאי מזג האוויר והחגים (וגם אם לא באופן רציף). במהלך עונת הרחצה מומלץ מאוד להישמע להוראות המצילים ולהמנע משחייה בים גלי וסוער.כולי תקווה שעונת הרחצה 2012 תהיה מהנה, בטוחה ורווית חוויות טובות. ושמרתם לנפשותיכם ועל ניקיון החוף.

עוד זה מדבר וזה בא... - הצלה נוספת מטביעה בחוף דלילה 16.04.2012

 טרם הספקנו לעכל את הצלת שמונת האנשים ושוב מקרה הצלה נוסף.

אהוד בוגנים הוא חבר יקר משכבר הימים, מציל בהכשרתו ועבד במשך שנים בתחומו. ביום שני 16.04.2012 בעודו טייל עם כלבו "צוקי" בחוף דלילה, הוא הבחין באדם המניף את ידיו לעזרה כשהוא נסחף אל עומק הים ונמצא במקביל לקו השוברים. אהוד טלפן מיד לאמיר אלבז (חובש בצוות ההצלה העירוני) וביקש להזעיק את המצילים מחוף הפארק הלאומי.

בזמן זה, ועד שהקריאה הגיעה ליעדה, אהוד שחה אל האדם הטובע החזיק את ראשו מעל פני המים ושחה איתו אל עבר החוף. האדם שכנראה היה תייר בסביבות גיל 45 היה על סף עלפון ובלע מים רבים שהתישו את כוחותיו. אלמלא היה אהוד מגיע אליו בזמן, אדם זה היה מקפד את חייו! כשאהוד משה אותו אל קרבת החוף הגיע צוות מצילים על אופנוע ים שלקח את האדם הטובע אל החוף ושם הוא קיבל טיפול רפואי - מצבו טוב.

הרבה ריספקט לאהוד בוגנים שעשה עבודת קודש! שסיכן את חייו בשעה שאף אחד מהנוכחים בחוף לא העז לשחות ולהציל את האדם שטבע. דברים אלו אמורים להכתב ולהתפרסם בריש גלי, לא רק בגלל ההוקרה לאנשים כמות אהוד ואביב, אלא כפי שנכתב לעיל, לדרוש מהרשות המקומית לאייש את מגדלי ההצלה לפני חג הפסח ובהתאם למזג האוויר ולהגביר את המודעות לסכנה שבים ולהביא למודעות ציבורית רחבה בקרב הרוחצים שלא להכנס לים סוער ו/או כאשר שירותי ההצלה אינם פועלים.

 

אחד מתוך עשרה - הנורא מכל קרה - 21.04.2012

מזה חששנו ומסיבה זו כתבתי. ביום שבת 21.04.2012 נסחפו 3 בני משפחה צעירים אל עומק הים. שניים מהם חולצו והגיעו אל חוף מבטחים ואילו הילד השלישי עדיין נעדר, כנראה וטבע, גופתו טרם נמצאה.

שלושת האחים בני 20, 14 ו-10 נקלעו כנראה למערבולת בקרבת השוברים הדרומיים שבין חוף דלילה לימיה בשלב מסויים שבו הבחינו כי הם נסחפים הם ניסו לחזור אל החוף בבהלה. הילד בן ה-10 שנאחז באחותו כנראה והרפה אחיזתו ומאז נעדר. צוותי מצילים מחוף הפארק הלאומי החלו בחיפושים על ג'ט סקי, משטרת החופים בליוו מסוק חגו לאורך קו הים לחפשו אך חיפושיהם נכון לכתיבת הידיעה העלו חרס.

 הפעם מזלם של הרוחצים לא שפר, הגולשים לא היו באזור לחלצם. סטאר עמוד ראשי_20_04_2012_S

בשבועיים האחרונים מקרי הטביעה היו רבים ובתושייתם של כמה אנשים אמיצים מקרים אלו הסתיימו בהצלתם.

בעיתונים המקומיים של סוף השבוע התפרסמו ידיעות רבות על מקרי ההצלה וביקורת נוקבת שהפנתי על כך שאין שירותי הצלה. פרסומים אלו בהחלט חשובים גם בכי להעניק את הכבוד לאותם אלו אמיצים שהצילו את הטובעים אך גם להעביר מסר חד לקראת עונת החורף הבאה - תחנת הצלה חייבת לפעול גם בעונת החורף, בהתאם למזג האוויר וחופשות החגים! 

עונת הרחצה ברשמית תחל ביום שני 23.04.2012 - נקווה שעד אז לא יקפח אף אדם את חייו בטביעה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים