לראשונה בענף הגלישה - גולש בחושך על גלי ענק

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

כמה מהשיאים הנועזים שבגלישה נעשו ביום שטוף שמש, אבל כמה מהשיאים המתגרים בגורל ומהנועזים  שידע האדם התבצעו דווקא בלילה. לגלוש על גלים גבוהים ומפלצתיים של 30 פיט (15 מטר+) בטיהפו שבטהיטי, אאוטר ריף בהוואי או במולאגמור הד באירלנד, זה תחום שדורש אומץ רב והגולשים צריכים להיות עם חושים מחודדים, בעלי כושר פיזי עילאי וגם קצת מטורפים על כל הקאבסה...

אבל טירוף גובל בגאונות, מה שמוביל לסקרנות ולבסוף לחדשנות פורצת דרך. מארק וויסר (Mark Viser) בן ה-28 מאוסטרליה הוא אחד מ"הקרייזי לוקוס" המקצוענים של גולשי הגלים הגבוהים בעולם שלאחרונה קיבל גם את הכינוי Night Rider"". מארק החליט שגלישת גלים גבוהים באור יום כבר לא עושה לו את ה"באז" שאליו הוא שואף והחליט למתוח את החבל הדק של הפחד למימדים שלא היו ידועים בעבר בספורט גלישת הגלים.

הרעיון: לגלוש גל ענק בשעה 2:00 בלילה של ירח שחור שבו אין תאורה כלל!
המיקום: JAWS באוקיאנוס הפסיפי ליד חופי האי מאווי (במקום שבו הגלים יכולים להגיע לגובה של ft 120= 36.6 מטר!!!)
השיא: אף אחד מעולם לא גלש על גל אדיר מימדים במאווי בשעות החשיכה והלילה. זו תהיה פריצת דרך ראשונה.

art2

לאחר שהתאמן חודשים ארוכים בגלישה בתנאים של חושך, אגר אומץ וכישרון הוא אסף את הצוות המקצועי ואת הגלשן וטס למאווי לעשות היסטוריה. בכדי לממש את הרגע ההיסטורי ולשמור על בטחונו, הוא נעזר במסוק שריחף מעליו באופן קבוע, ושני אופנועי ים שהיו בהיכון. במיוחד עבור פרוייקט זה הוא השתמש בטכנולוגיה חדשנית של תאורה מבית היוצר של NASA. חליפת הציפה והגלשן מוארים במנורות LED ומצביעים על מיקומו בכל רגע נתון. הנורות מוקמו על גופו ועל גלשנו במקומות שלא ייגרמו לסנוורו וייפגעו בראייתו.

ביום חמישי 28.01.2011 בשעה 2:00 בלילה, כשמסוק מרחף מעליו ומלווה אותו בתאורה נקודתית בעוד הוא נגרר מאחורי אופנוע הים. מארק וויסר היה בדרכו לנקודה היסטורית בחייו. שני גלים ענקיים הוא גלש באותו הלילה. האחד היה בתנאי חשיכה מוחלטת והשני עם תאורה בשביל הצילום והתיעוד. גובה הגלים 40ft = 15 מטר!!!

לאחר קביעת השיא החדש של גלישה בלילה אמר מארק: "בכדי לגלוש בתנאי חשיכה הייתי צריך להיות מאוד רגוע ומחושב, הייתי צריך להתנתק מהדרך שבה אני גולש בד"כ ולהיות חלק מהגל ולהרגיש אותו עד שלא ראיתי את הצילומים לא ידעתי כמה גבוה זה היה... זה היה אחד הדברים המפחידים אבל הכי מלהיבים שעשיתי בחיי!".

הצילומים האלו יהיה חלק מסרט תעודה של מארק וויסר שיעלו לקראת סוף שנת 2011.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים