בהסכם וועידת האקלים בפריז הזכירו את הים רק פעם אחת

מאת יואב נקש דצמבר 21, 2015

וועידת פריז שהתקיימה בראשית חודש דצמבר 2015 ודנה בנושא שינוי האקלים / אפקט החממה, הסתיימה בהצהרה היסטורית וחתימה משותפת של ראשי העולם על הגבלת הטמפ' מתחת ל-2 מעלות צלזיוס (בשאיפה ל- 1.5 מעלות) עד לסוף המאה. אך כיצד ייתכן שבוועידה החשובה ביותר בנושא האקלים שהתקיימה מאז טוקיו ב-1998, המילה "ים" (אוקיאנוס) הוזכרה רק פעם אחת? כיצד ייתכן שמתוך 32 העמודים שמסכמים את מסקנות הוועידה, המילה "ים" מוזכרת רק בניספח? כיצד ניתן להתעלם מהפיל הלבן (או הכחול במקרה זה) שנמצא בחדר ושמתפרש על 71 אחוזים משטחו של העולם?

אז נכון שהייצור התעשייתי ופליטת גזי החממה (CO2) מהווה קטליזטור מרכזי בהעלאת טמפרטורת העולם וגורם לשינויים אקלימיים אך אין זה אומר שהשינוי האקלימי הוא רק באוויר אותו אנו נושמים. לים תפקיד חשוב במערך החיים של המין האנושי ושל כלל החי בעולם. האם לא היה ראוי שכל ראשי המדינות ילחצו יד גם בנוגע להפחתת זיהומו?

האיזכור היחיד לאותו ים גדול שבזכותו נקרא הכוכב שלנו "העולם הכחול", מוזכר בין נספחיהם של 32 עמודי ההסכם : "כל הצדדים מכירים בחשיבות הבטחת השלמות של כלל המערכות האקולוגיות - אשר כוללות אוקיינוסים - ועל ההגנה על המגוון הביולוגי המוכר לתרבויות מסוימות בכינוי 'אמא אדמה'."

האולם, העולם אבל מה עם הים? האם וועידת האקלים בפריז לא רואה קשר ישיר?

העולם שלנו מורכב מאבני פסיפס רבים - חלקים ששזורים האחד בתוך השני ומקיימים האחד השני בסימביוזה טבעית. הים משמש כברומטר לחוליו של העולם והוא מאותת לנו כבר במשך זמן רב שמצבו בכי רעי. הדגה התמעטה, השוניות נהרסות, כלל הזבל של האנושות יוצר טבעות אשפה עצומות, טמפ' הים מתחממת ומביאה לאל ניניו / ניניה, הקרחונים שמהווים 70% ממקורות המים המתוקים נמסים. האדם אינו היחיד שנחנק מהזיהום. גם הציפורים והדגים מלקטים פלסטיק, כספית ושאר רעלים.... כי זה כל מה שיש בנמצא. לתופעת החמצת האוקיאנוסים קשר ישיר לאקלים ועל עתיד האנושות. שליש מפליטת גזי הפחמן הדו-חמצני נקלט בים וככל שהטמפרטורה של המים עולה כך הים משחרר כמויות גדולות יותר של Co2. וזאת מבלי לציין את ההשלכות הטראגיות על קיומם של מיני דגה וחי שונים.

אי אפשר לטאטא מתחת לשטיח. אקלים זה לא רק אטמוספירה ואוויר, אקלים זה גם מים ואוקיאנוסים.

בוועידת פריז ראו את השינוי האקלימי ובריאות הים בקשר עקיף ומעורפל. לחיצות ידיים בין שועי עולם צריכים גם להיות על בסיס ההבנה שבחשיבות הים. הסכם שיכלול הגבלה / איסור מוחלט של הזרמת שפכים אל הים ושאר הגבלות ואיסורים שיש בהם בכדי להוביל לסנקציות וקנסות מרתיעים. השינוי / השיפור האקלימי לא יחול בעולם מבלי שהאדם ישנה דרכו ויכיר בחשיבותו של הים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים