חדשות
חדשותסביבה ← הפרויקט השאפתני לניקיון האוקיאנוסים מפלסטיק אוטוטו יוצא לדרכו

הפרויקט השאפתני לניקיון האוקיאנוסים מפלסטיק אוטוטו יוצא לדרכו

מאת יואב נקש ספטמבר 02, 2018

זהו פרויקט שאפתני ביותר פרי יוזמתו של הממציא ההולנדי הצעיר בויאן סלאט. פרויקט ניקיון האוקיאנוסים מפסולת הפלסטיק, "Ocean Cleanup", צפוי להתחיל בימים הקרובים של חודש ספטמבר, עת ישיקו את המערכת בלב ים. המטרה: לצמצם את מימדי הפסולת הצפה בחצי מהכמות בפרק זמן של 5 שנים.

דרך ארוכה עברו סלאט וצוותו מאז הציגו את הפתרון שמיועד לניקיון האוקיאנוסים לפני 6 שנים. 31 מיליון דולר גויסו ליוזמה השאפתנית, 273 בדיקות מודלים ימיים, שישה אבות טיפוס ניסיוניים ומיפוי מקיף של "טבעת האשפה" באוקיאנוס השקט על ידי 30 כלי שייט ומטוסים. מערכת הניקיון "System 001", תפרס באזור אלמאדה קליפורניה ומשם היא תשונע למקומה באזור טבעת האשפה הגדולה שבפסיפי. מטרת הפרויקט הראשוני הוא לפקח על הצלחת המערכת בתיפקודה ובסופו של דבר לפרוס צי שלם של כ-60 "מלקטות" באותו האזור.

"לאחר שנציב את כל המערכות באזור טבעות האשפה הגדולות, פרויקט Ocean Cleanup אמור לנקות 90 אחוזים מפסולת הפלסטיק באוקיאנוס עד שנת 2040", מסבירים בחברה. לפרויקט האדיר הזה היו גם מתנגדים שטענו כי זוהי "שליחות של שוטה" שרק מנקה את פני השטח של בעיה עצומה במימדיה. סלאט וצוותו ספגו את הביקורות והמשיכו בתוכניתם בדיעה כי פרויקט זה יוכיח את יעילותו ויהיה מוצלח.

צוות המורכב מ- 400 מהנדסים ומדענים פיתחו טכנולוגיה מחוכמת להפליא ופשוטה למראה שמשמשת כ"יעה" ונעזרת בזרמי הים "לטאטא" את הפסולת הצפה. הפיתוח גם כלל חומרים שיכולים לעמוד בתנאי אקלים הגלים ומזג האוויר למשך שנים רבות. בהתחשב בקנה המידה של זיהום הפלסטיק ברחבי העולם, הפתרון של סלאט הוא היחיד כרגע שאולי יכול באמת לעשות שינוי ולהפחית את הנזק האקולוגי שנדמה כבר כמו מגיפה של זיהום הפלסטיק.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים