מחזירים את הים לידיים שלנו – ראשית המחאה

מאת דודי ארדון יולי 25, 2014

עם פרסום תוכניות הבנייה של פרוייקט רויאל קליף בקרבת מצוק החוף של אשקלון, הדבר עורר הדים רבים של ביקורת מצד תושבים מודאגים. קיטונות של ביקורת מוצדקת זו מקבלת תפנית אופרטיבית וגיבוי חסר תקדים של התארגנות חברתית להבעת מחאה שתערך ביום שלישי 12.07.11.

במאמר שהפניתי לאמצעי התקשורת הבעתי את הסתייגויותיי ואת חזוני לשיקום החוף כפי שהוא צריך להראות בעיניי (לחצו כאן לקריאה "חופים של נדלן"). עיתונאים רבים נתנו לעניין זה במה מרכזית ועניינית, ובמוסף סופ"ש של מעריב 01.07.11 אף תיבלו את זה במימד צהבהב של שר לאיכות הסביבה מול אביו עורך הדין אבינועם ארדן. אבל מכאן ועד לעוד כותרת אדומה/צהובה אנו עומדים לפני מציאות לא קלה. חיינו בעיר אשקלון ממשיכים הרבה מעבר לאורח חייה של כותרת עיתון.

גם אני כמו מרב תושבי העיר אשקלון מתנגד לעוד בנייה מרושלת בקרבת החוף דוגמת בנייני המרינה הצפופים וחסרי כל החן ומתנגד נחרצות לבנייה בקרבת המצוק וחסימת עורק החיים ואורח החיים הטובים של מגורים בקרבת הים. תושבי אשקלון ראויים לשקיפות מלאה לפיתוחים עתידיים בקו החוף המקומי. אנו ראויים להיות שותפים בקבלת החלטות בינוי ותשתית. אנו ראויים להיות חלק אינטגראלי ממהלך קבלת ההחלטות שנוגעות ליעד התיירותי היקר מפז – חוף הים. אנו לא מעוניינים במאבקים מיותרים, להתעורר מידי יום למציאות חדשה שמגבילה את אורח חיינו ופוגעת בסביבה הירוקה/כחולה שלנו.

art1בכדי שנוכל להימנע מהפתעות מיותרות בעתיד ובכדי שנוכל להשפיע על מקבלי ההחלטות, אנו התושבים מאגדים את קולנו בפעילות מחאה רבת משתתפים. ביום שלישי 12.07.2011 בשעה 18:30 תערך הפגנה של קבוצת תושבי אשקלון כנגד תוכניות הבנייה בסמוך למצוק הטיילת ובקרבת מלון הולידיי-אין. זוהי הזדמנות למנוע את מחדלי העתיד. זו הזדמנות לעצב את פני העיר בהתאם לרצון הכלל ולא רצון היחיד. ביום שלישי 12.07.2011 בשעה 18:30 אנחנו מחזירים את החוף לידיים שלנו.

 יואב נקש

עדכון לאחר ההפגנה - 12.07.2011

בעבור רבים מתושבי אשקלון, פרוייקט מלון הדירות שמתוכנן לקום בקרבה למצוק הטיילת מהווה איום ממשי על אורח חיינו, על חוף הים והריאות הירוקות שסובבות אותנו. זה פשוט מאוד להביע תמיכה במחאה ע"י לחיצה על "לייק" או טוקבק מעבר לצג, אבל בעולם האמיתי הדרך המתבקשת היא להביע מחאה ברגלינו ובקולנו. זה אינו דבר שבשגרה כשמישהו מרים את הכפפה באשקלון בכדי להביע את דעתו ע"י ארגון עצרת מחאה, ועל כך יש עלינו להוקיר על פועלו של תושב מן השורה שאמר "עד כאן!" והחל במאבק עבור כלל התושבים.

לפניכם דבריו של ערן שוורץ, יוזם ההפגנה, שמשתף אותנו בתחושותיו:

חוף הים בברנע  הוא המקום הכי יפה באשקלון, חוף מדהים מצד אחד ים ,מעליו מצוק מהיפים במזרח התיכון ועליו טיילת נעימה ורחבת ידיים ,אבל מה שבאמת גורם לחוף להיות כל כך נעים זאת העובדה שהוא לא בנוי, איין מעליו בניינים ענקיים שמאימים על האנשים שמגיעים עליו ולכן האורחים שבאים לחוף מרגישים בו הכי טוב שבעולם, המצב נכון להיום הוא שאין שום דבר שבנוי ביין מלון הולידיי-אין לבין "שירת הים"

אבל עכשיו הוגשה לעירייה בקשה לבניית בניין ענק בשם רויאל קליף הבניין מתוכנן לגובה של 12 קומות ויותר, והוא בנוי בצורה צפופה ומאוד חריגה לסביבה הפתוחה שקיימת קיום
התוכנית עוררה התנגדות ומירמור בכל העיר, אנשים מרגישים שהעשירים באים ולוקחים להם את הים שהיה שייך לכולם, הם סוגרים את החנייה, מגדרים את השטחים הפתוחים ועושים שם כבשלהם והכל בגיבוי וביד אחת עם גורמים בעירייה.

בתקופת הכהונה הקודמת של ראש העיר תוכנן ונבנה עורף המרינה, שאת התוצאה אנחנו רואים היום , שורות של בנייני רכבת, צמודים אחד לשני בקו אפס, ולא משאירים שום סיכוי לראות שם ים, אלא אם כן אתה עשיר ויש לך כסף לקנות לך דירת חדר עם מרפסת במחיר של דירת 4 חדרים בשכונה ישנה, אין לך סיכוי לראות את המרינה מרחוב יפה נוף.

ומה שהיה לאנשים מקום מפלט שבו יש להם פרטיות ושהם כן יכולים להנות מהים היה הטיילת כולם הבינו שזה המקום שהם יכולים להיות בו, אבל עכשיו אנחנו מגלים שלעירייה תוכניות משל עצמה לבנות לנו בסגנון המרינה, רק שכעשיו הם גם רוצים לבנות בגובה גדול בהרבה, לסגור את הים לגמרי, מי שבטיילת לא יראה את העיר ומי שבעיר לא יראה את הטיילת, חומת בניינים תפריד בין העיר לביין הים כמו שהיא מפרידה עכשיו בין אפרידר לביין המרינה, כמובן שהכל נעשה בניגוד לחוק ותוך כדי קבלת הקלות מופרזות ואישור חריגה של אלפי אחוזים מהתב"ע, שגם כך היא ישנה בת כ-כ-40 שנה ודרושה רווזיה ותוכנית חדשה.
אני מארגן את ההפגנה כתושב שכונת ברנע שאוהב את העיר ואת החופים.

אני מתנגד לתוכנית , לדעתי היא הרסנית , היא עלולה להביא להתמוטטות המצוק, והיא תהיה בכייה לדורות, אם לא נעשה משהו ונגרום לעירייה להבין שאנחנו בחרנו אותם ושאנחנו מתנגדים לתוכנית ולא מוכנים לקבל את בנייני המרינה עכשיו גם בחוף של ברנע.
אני מזמין את כולם להגיע להפגנות הבאות, כי עכשיו זה הזמן לפעול ולא לחכות אחרי שזה כבר יהיה בתהליך הבנייה ואז לבכות על זה שעשירים גנבו לנו את הים ושלא נשאר כבר מה לעשות.

הצטרפו אלינו והביעו מחאתכם גם בקבוצה בפייסבוק. לפרטים נוספים ניתן לפנות לערן שוורץ בטלפון 054-7716050.

צפו באלבום התמונות מההפגנה 12.07.2011

צלם ים

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
דודי ארדון

צלם מקצועי ומרצה לצילום מזה 20 שנה. בעל סטודיו לצילום במושב גבעת ח"ן בתחום האוכל, תכשיטים פרוטרטים ועוד אבל זווית הראיה המועדפת עלי תהיה לעולם מתוך המים. מוטו לחיים: Imagination, is more important than knowledge. For Knowledge is limited While Imagination encircles the world (Albert Einstein) - פייסבוק / אתר

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים