חדשות
חדשותסביבה ← מחיר הזיהום: אינדונזיה תקצה מיליארד דולר בשנה להפחתת הפסולת שבים

מחיר הזיהום: אינדונזיה תקצה מיליארד דולר בשנה להפחתת הפסולת שבים

מאת יואב נקש מרץ 05, 2017

למחיר הסביבתי אין ערך כספי. אי אפשר לקנות אוזון, לרכוש מזגן שיוריד את מעלות ההתחממות הגלובלית או לברוא מיני חיים שנכחדים. המחיר הסביבתי כמות שהוא היום מגולם בהשקעה כספית המיועדת למניעה והפחתת הנזק שהאנושות הביאה על העולם. אינדונזיה, המדינה האקזוטית עם הגלים היפים היא מדינת איים צפופת אוכלוסין עם תשתיות ירודות לטיפול בפסולת. לאחרונה הציב לפניו הממשל האינדונזי מטרה שאפתנית להפחתת כמות השפכים והזיהום של הים בסכום אסטרונומי מידי שנה.

בכינוס האוקיאנוסים העולמי 2017 שנערך בסוף חודש פברואר בבאלי, הכריזה המדינה המארחת כי היא תקציב מיליארד דולרים בכל שנה ולמשך 8 השנים הבאות במטרה להפחית את הזיהום ופסולת הפלסטיק ב-70 אחוזים. החלטה זו התקבלה לאחר כי התברר שאינדונזיה עולה על סין בהטלת פסולת ושפכים אל הים. רבע מיליארד תושבי האיים אחראים לכמות פסולת פלסטיק במשקל של 0.8 ל-1 קילוגרם מידי שנה.

תוכנית זו היא חלק מקמפיין האו"ם "Clean Seas" שבו מתחייבות 9 מדינות נוספות לעשות ככל שניתן בכדי להפחית את זיהום הים וליצור תוכניות והקמת משאבים לטיפול בפסולת ושפכים. השר המתאם לענייני הים בממשלת אינדונזיה, לוהור בינסאר פנדג'איטאן, הציע שימוש בחלופות מתכלות במקום במוצרים מפלסטיק. אלא שעל פי מאמר שהתפרסם בגארדיאן הבעיה העיקרית היא במודעות המועטה של התושבים לנזק שנגרם מהפלסטיק.

מדי יום מחלקים באינדונזיה כ-10 מיליון שקיות פלסטיק בחינם וחלק נכבד משקיות אלו ומוצרי פלסטיק נוספים מוצאים את דרכם בקלות רבה אל החופים ומי הים. האשמה העקרית לכך נופלת על הערים הגדולות והמאוכלסות. 13 אחוז מכלל הפסולת שמיוצרת מידי יום במטרפולין הענק של ג'קרטה שווה ערך ל- 6000 טונות של פסולת פלסטיק. דנפסאר שבבאלי התיירותית תורמת לזיהום 10,725 טונות של פסולת מידי יום. בשנה שעברה החלו 23 ערים לגבות כסף על שקיות הפלסטיק והתוצאה הייתה ירידה משמעותית בזיהום הימי של כ-50 אחוזים.

אז למה בדיוק ישמשו מיליארד הדולרים שמקציבה אינדונזיה לטיפול בזיהום, עדיין לא ברור. ככל הנראה כסף זה ישמש לתוכניות הסברה, הקמת תשתיות ביוב, סניקה ומיחזור שאולי יעשו שינוי חיובי וינקו קצת את מדינת 17,000 האיים עם הגלים החלומיים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים