אופנה בסביבה: הביקיני שינקה את הים בזמן השחייה

מאת יואב נקש אוקטובר 19, 2015

אל דאגה, לא מדובר כאן על מוצר שמפתחיו חושבים שתפקיד האישה הוא להיות עם סמרטוט ביד, או במקרה זה ללבוש סמרטוט על גופה, אלא למעשה מדובר בקונספט אופנתי שזכה לאחרונה בתחרות לטכנולוגיה חדישה בתחום הביגוד והאופנה (Reshape15: Wearable Technology Competition). מעצבי הביקיני מאוניברסיטת קליפורניה ריברסייד, יצרו חומר בדי שיכול לספוג מזהמים בזמן שהוא טבול במים ובאותה העת לדחות את המים ולהשאיר רק את המזהם בתוך סיבי הבד. זה גאוני!

העולם שלנו לבוש ביופי אבל הזיהום לא מפסיק לפשוט בו. בני הזוג, מירי וקנגיז אוזאקן (Mihri and Cengiz Ozkan), עיצבו ביקיני מיוחד במינו שמטרתו, מעבר להיותו אופנתי, הוא לנקות את הים מרעלים ושפכים מזהמים. הרעיון הגאוני מאפשר ללובשת הביקיני לנקות את האזור הקרוב לגופה בזמן שהיא שוחה במים, מבלי להתאמץ או לעשות דבר. הספוג שאותו אנו מכירים היטב מסוגל לספוג פי 25 ממשקלו וגם ב"ביקני המנקה" נעשה בו שימוש למטרה זו.

את הבד הדפיסו במדפסת תלת מימד בצורת מעטפת אלסטית שאליה הוכנסו חלקיקי הספוג. חומר הספוג עשוי מסוכרוז מחומם שקולט את המזהמים בנקבוביותיו מבלי שיהיה רווי במים. לאחר השימוש והחלפתם, מחממים את הספוגים בטמפ' של 1000 מעלות צלזיוס בכדי שהם ישחררו את כל המזהמים שינקו לתוכם. מפתחיו של הביקיני טוענים שאורח חייהם של שני חלקי בגד הים הוא 20 פעמים עד שיש צורך בהחלפת הספוגים בחדשים. "זהו חומר מעולה שאינו מזיק לסביבה ועלות ייצורו נמוכה", אומרים בני הזוג אוזקאן.

הרעיון נפלא והפיתוח חשוב עד מאוד אבל ספק גדול שגם אם כל הנשים בעולם היו לובשות את הביקיני הזה אז היה ניתן לנקות את המרחב העצום של הים. יחד עם זאת, אם בבד הנ"ל יעשה שימוש בבגדים נוספים שמיועדים גם לגברים ולגולשים בפרט, כגון מכנסי שורט, חליפות גלישה לייקרות וכדומה, אז יש לנו סיכוי גדול לנקות בכל פעם חלק קטן מהים הגדול.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים